Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Orzech włoski w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Orzech włoski w ogrodzie

Gardenarium 12:05, 12 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Liście orzecha włoskiego zawierają tzw. "juglon", który hamuje rozwój innych roślin, które pod nim rosną.

Tutaj jest o jego działaniu

http://pl.wikipedia.org/wiki/Juglon

Z tego artykułu doczytałam że można jednak (osobno) kompostować liście orzecha, ponieważ juglon ulega rozkładowi. To dla mnie nowość, dotychczas sądziłam że nie można.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 10:37, 17 lis 2014


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8900
w ostatnim poradniku radiowym dla działkowiczów było podane że śmiało można dołożyć warstwę liści orzecha na ogólny kompostownik tylko dla przyspieszenia rozkładu posypać mocznikiem

świat się zmienia
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
07_Rene 11:58, 17 lis 2014


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
Mam u siebie dwa orzechy włoskie. Cięłam je kilka razy, w różnych terminach i moim zdaniem najlepszy okres do takich zabiegów to koniec maja, początek czerwca. Dlaczego wyjaśnia artykuł tutaj:
http://blog-ogrodniczy.pl/porady-ogrodnicze/kiedy-przycinac-orzecha-wloskiego/
____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
kiciaodzenka 14:03, 06 maj 2015


Dołączył: 16 kwi 2013
Posty: 69
Witam
Proszę o radę.
Kupiłam w ubiegłym roku jesienią i posadziłam orzecha włoskiego szczepionego Resovia , do tej pory nie puścił ani jednego listka . Czy coś jest z nim nie tak ? Puści jeszcze listki ? Zabezpieczyłam go na zimę okrywając korzeń kopczykiem ,a całego włóknina okryłam.
Czy mam ściąć mu czubek, bo jest on w postaci jednego grubszego patyka, żeby puścił listki, gałązki ?
Z obserwacji widać, że nie usechł, ma soki. Przed posadzeniem korzeń był w dobrym stanie.
KrzysztofWojcik 08:05, 07 maj 2015

Dołączył: 12 lip 2013
Posty: 98
Broń Boże coś z nim robić - ciesz się, że masz egzmeplarz, który późno puszcza liście - w przyszłości uniknie majowych przymrozków. Ja też w zeszłym roku martwiłem się o orzecha i zupełnie niepotrzebnie. Natomiast te orzechy, które pod koniec kwietnia wypuściły liście załatwił majowy przymrozek - 3 stopnie.
____________________
kiciaodzenka 09:55, 07 maj 2015


Dołączył: 16 kwi 2013
Posty: 69
Bardzo dziękuje Ci za szybką odpowiedź Krzysztofie. Uspokoiłam się, będę cierpliwe czekać na listki. Pozdrawiam serdecznie
Fuksja 12:06, 07 maj 2015


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
W ogrodzie posiadam 40 letniego orzecha, sorzatając wokół niego wczoraj zauważyłam coś takiego.

To miejsce jest dosłownie 30 cm nad ziemią.
A to w drugim miejscy 1,5 m nad ziemią.

Czy to jakaś choroba?
____________________
pozdrawiam,Ania
KrzysztofWojcik 08:40, 08 maj 2015

Dołączył: 12 lip 2013
Posty: 98
Wyciek soków po cięciu przeprowadzonym w złym terminie. Najwidoczniej orzech nie zdążył zagoić rany.
____________________
Fuksja 14:06, 08 maj 2015


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
Tylko to cięcie były za poprzednich właścicieli, czyli jakieś 16 lat temu, bo tyle mam działkę.
____________________
pozdrawiam,Ania
ZbigniewG 14:46, 08 maj 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8900
spróchniała pozostałość po uciętej gałęzi nie została zarośnięta do końca nową korą i przez te spękania wyciekają soki,
można delikatnie dłutkiem usunąć część martwicy bo całej to raczej się nie da, zabezpieczyć czymś przed grzybami (poczytaj)i czekać aż zarośnie
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies