Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bez/Lilak - Syringa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bez/Lilak - Syringa

Gardenarium 21:15, 25 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
rmf napisał(a)


Obwiązane nie są. Rosną co prawda w glinie ale wykopałem dołek i maja sporo lepszej ziemi.
Nie wydaje mi się żeby miały za mokro czy też za sucho. Są od strony południowej. Nie mam pomysłu. Może odmiana jakaś z końca świata choć kupowałem w ogrodnictwie.
Czy taki objaw mógłby wystąpić gdyby były np za głęboko wsadzone ?
Wydawało mi się, że bez nie jest szczególnie wymagający.


A może był kopany, miał kiepskie korzenie i dlatego ledwie żyje i ciągle nie może ruszyć? Wykop go i obejrzyj bryłę, nie masz nic do stracenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:15, 02 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Otrzymałam pytanie na maila:

Serdecznie Witam,
Bardzo proszę o poradę.
Zrobiłam 2 sadzonki z lilaka o drobnych liściach. Był piękny, jednak nie mogłam zdobyć odrostów, i rozmnożyłam go z końcówek zielnych. Przyjęły się 2 sztuki - są jeszcze bardzo małe. Sadzonki zrobiłam w czerwcu i teraz mam pytanie - jak je przezimować??? Czy przenieść je do pomieszczenia, czy zadołować je w gruncie. Bardzo mi na nich zależy i boję się aby mi nie przemarzły.
Bardzo proszę o odpowiedź.
Z góry dziękuję,
Pozdrawiam,
Stanisława
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:18, 02 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
To wszystko zależy w jakim stanie teraz są sadzonki. Jeśli są bardzo delikatne a korzonki malutkie - mogą nie przezimować.

Czy są w doniczkach, czy rosną w gruncie,. Typuję, że są w doniczkach.

Zimując je mamy dwa wyjścia:

1 sposób to zakopanie razem z doniczkami w zacisznym miejscu, przysypanie ziemią jak róże.

Drugi sposób to widny garaż, w ciemnym nic z tego. Lekkie podlewanie żeby nie wyschły.

Moim zdaniem większe szanse mają w ziemi na zewnątrz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
rmf 13:02, 17 lut 2014

Dołączył: 13 mar 2011
Posty: 108
Gardenarium napisał(a)


A może był kopany, miał kiepskie korzenie i dlatego ledwie żyje i ciągle nie może ruszyć? Wykop go i obejrzyj bryłę, nie masz nic do stracenia.


Wczoraj wykopałem jedno drzewko i okazało się, że ten egzemplarz nie ma w ogóle korzeni. Sadzonka wykopana z gruntu, przycięte korzenie, żeby zmieścił się w doniczce i do ludzi. Już któryś taki przypadek mam. Teraz jak będę kupować rośliny to będę wyciągać z doniczki. Trudno. Swoją drogą to nie tylko zwykłe oszustwo ale i barbarzyństwo żeby ładne zdrowe rośliny kaleczyć i pakować praktycznie bez korzeni do donic. Sporo takich przypadków widziałem w marketach ale akurat te rośliny kupowałem w ogrodnictwie - więcej tam nie pojadę.
____________________
Vega 20:50, 22 mar 2014


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 48
W jakiej odległości sadzić od siebie bzy? Kupiłam 2 fioletowe (bezodmianowe) a
zamierzam dokupić jeszcze 2 białe. I nie wiem, jak je posadzić.
Widziałam tutaj zdjęcie pięknego lilaka pełnego białego. Czy on też ładnie pachnie?
Jakoś się nazywa?
Kasya 17:39, 27 mar 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41552
Czy zapowiadane nocne przymrozki mogą zaszkodzić kisciom pączków które wychylaja się z liści lilaka zwyczajnego lub pąkom kwiatowym lilaka mayera ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Gardenarium 17:40, 28 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie zaszkodzą. Natura się obroni, a jak się nie obroni, to nic na to nie poradzisz. Lilaków nikt nie okrywa
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:56, 05 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Otrzymałam pytanie na maila:


Moj bez lilak w tym roku nie ma kwiatów (skromne trzy w koronie). Co może być przyczyną? Sucha zima, czy to że w poprzednim roku, po przekwitnięciu poobrywałam suche kwiatostany?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:57, 05 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Przyczyną może być jałowa gleba (brak składników pokarmowych), susza. Obrywanie kwiatostanów jest zalecane, więc nie to jest przyczyną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 13:31, 05 maj 2014


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
Święta prawda , jak nie dostanie teraz papu i wody(do sierpnia) to słabo zawiąże pąki
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies