Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby, szkodniki świerka kłującego

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby, szkodniki świerka kłującego

Mazan 16:44, 29 lut 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Art

Świerk został uszkodzony przez owady, a pęknięcia kory i wyciek żywicy spowodowała infekcja grzybowa. Stan można określić jako poważny.
Owadami mogą być korniki, cetyniec lub inne żerujące pod korą i w drewnie, natomiast grzybów jest dość dużo od powodujących zamieranie igieł i pędów do opieńki. Świerki wydzielają żywicę gdy kora jest mocno uszkodzona. Szkodniki można zwalczać mospilanem, ale czy warto?


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
art 20:30, 29 lut 2016

Dołączył: 14 lut 2016
Posty: 9
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Na razie chcę go spróbować uratować, gdyż rośnie w parze z drugim świerkiem i wycięcie odsłoniłoby goły pień.
Od razu mówię, że wiem, iż świerki (te 2 ww plus szpaler od strony ulicy) zasadzone były zbyt gęsto, ale posesję nabyłem z nimi a poprzedni właściciel zbytnio o nich nie dbał.
2 sezony walczyłem z plagą ochojników a teraz wyskoczył wyciek żywicy i opadanie igieł.
Jest sposób by stwierdzić co powoduje wyciek żywicy i jaki grzyb spowodował opadanie igieł?

Pozdrowienia
Mazan 09:08, 01 mar 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Art

Porównując objawy można z dużym prawdopodobieństwem określić z jakim patogenem mamy do czynienia, ale w tym przypadku objawy nakładają się na siebie co wyklucza miarodajną diagnozę. Jeśli są szkodniki to tym bardziej wzrasta poziom trudności.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
MartaB 14:43, 30 mar 2016

Dołączył: 04 kwi 2015
Posty: 25
Witajcie! Napisałam już u siebie ale zapytam i tu, bo stan świerków pogarsza się z dnia na dzień. Gałązki młodego świerka srebrnego robią się brązowe, niektóre mają jakby jasnożólte paski. Zauważyłam małe czarne robaczki (ok. 1mm) i teraz dojrzałam też małe mszyce (ok. 1,5mm). W zeszłym tygodniu opryskałam treolem, ale mało co dało. Co mogłabym jeszcze zastosować? Czy treol wymaga czasu żeby zaczął działać czy już wkroczyć z czymś mocniejszym?

____________________
Marta - http://www.ogrodowisko.pl/watek/5595-stary-ogrod-z-nowym-domem
MartaB 14:11, 31 mar 2016

Dołączył: 04 kwi 2015
Posty: 25
Ponawiam pytanie: świerk z dnia na dzień pada Przędziorki i jakieś małe mszyce rozbestwiły się bez granic. Co mogę zastosować teraz jak cały czas pada?
____________________
Marta - http://www.ogrodowisko.pl/watek/5595-stary-ogrod-z-nowym-domem
Mazan 14:53, 31 mar 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
MartaB

Przeciw formom dorosłym możesz zastosować każdy owadobójczy /Karate, Decis i in./ lub z ekologicznych Afik. W tym celu stosowany jest też Magus 200 SC.
Z jabłonią jest trochę więcej roboty, ale myślę, że też można uratować. Oczyścić bardzo dokładnie do zdrowego drewna, spryskać wnętrze topsinem - można dwukrotnie podnieść stężenie - i przeprowadzić szczepienie pomostowe. Niezależnie od tego wyhodowałbym siewkę i po kilku latach zaszczepił


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Radek 18:04, 21 kwi 2016


Dołączył: 24 mar 2014
Posty: 15
Witam,w moim świerku kującym niektóre gałązki dziwnie straciły kolor,był pryskany miesiąc temu promanalem i lekko nawożony,ma około metra wysokości,prezentuje kawałek gałązki,czy ktoś wie co to może być?

____________________
Mazan 11:34, 22 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Radek

Może to być efekt promanalu. Olej parafinowy zatyka nie tylko otwory ciała szkodników lecz także może to zrobić roślinie jeśli nie b edzie dotrzymany odpowiedni termin.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Radek 23:43, 22 kwi 2016


Dołączył: 24 mar 2014
Posty: 15
dziękuje za odpowiedz,w jaki sposób mogę pomóc temu świerkowi? chyba intensywnym podlewaniem tylko
____________________
art 19:24, 29 kwi 2016

Dołączył: 14 lut 2016
Posty: 9
Niestety, świerk usechł i trzeba było go wyciąć. Po wycince stwierdziłem, że przyczyną był kornik (żywa biała larwa z brązową główką tuż pod korą).
W pobliżu rośnie kilkadziesiąt innych świerków i na niektórych już pojawiły się wycieki żywicy.
Stąd pytanie: Jak zwalczać kornika?
Tylko pułapki feromonowe?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies