Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby, szkodniki świerka kłującego

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby, szkodniki świerka kłującego

agatanowa 21:34, 11 cze 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Kochani,
Mam problem z moim świerkiem.
Zapewne jest to świerk kłujący, bo bardzo kłuje No i ponieważ choruje, więc to pewnie on. Czytałam już, że nie polecacie do ogrodów, bo łapie wszelkie możliwe choróbsko.
U mnie złapał też "coś", tj. mieszkańców i stołowników. Małe, zielone liszki ok. 0,5-1 cm z czarną główką [zdjęcia]., które - pomimo swych nikłych rozmiarów - skutecznie podgryzają moje drzewo (ma ok. 4m -[zdjęcia]) zaczynając od igieł. Igły zaczynają brązowieć i odpadać, a w miejscu żerowania są powleczone pajęczynką i widać brązowe granulki (ok. 0,3 mm średnicy) odchodów lichy [zdjęcia]. Ponieważ w internecie znalazłam dosłownie jeden artykuł, który mi w miarę pasuje do mojego przypadku, więc zwracam się do Was z gorącą prośbą o pomoc w diagnozie i zaleceniu leczenia (czym to cholerstwo unieszkodliwić, najlepiej nie zabijając innych żyjątek?!). Poniżej przedstawiam zdjęcia.











Aha, znalazłam też 3-4 stare galasy. Ale chyba to już historia, bo są brązowe, świeżych brak, a lichy chyba nie z nich się wywodzą. Czy się przypadkiem nie mylę? Pomóżcie proszę.





Mam jeszcze pytanie, odnośnie mrowiska zakładanego na świerku (chyba też kłujący): czy może zaszkodzić drzewku (chyba na moim maleństwie mrówki robią wiszący domek na ok 3 piętrze gałązek od dołu, nanosiły już garść piachu)?


____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
Gardenarium 22:51, 11 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Popatrz na grafiki borecznik rudy, chociaż on żeruje na sosnach
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agatanowa 23:02, 11 cze 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Gardenarium napisał(a)
Popatrz na grafiki borecznik rudy, chociaż on żeruje na sosnach


To na pewno nie ta licha. Borecznik jest większy, nakrapiany, skóra raczej nie prześwituje i żeruje dość gromadnie.

Najbardziej pasowało mi toto pierwsze z artkułu: http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=367, ale łebkami się różnią
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
Gardenarium 23:21, 11 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No to się nawet nie zastanawiaj, tylko zwalczaj. Nieważne jak się nazywa środek ten sam,
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agatanowa 23:56, 11 cze 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Gardenarium napisał(a)
No to się nawet nie zastanawiaj, tylko zwalczaj. Nieważne jak się nazywa środek ten sam,


Zależy mi na dobrym rozpoznaniu, bo wolałabym środki jak najbardziej naturalne, biologiczne, a nie chemiczne
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
kasiek 13:02, 14 sie 2013


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
Sprawdź to
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=367
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
agatanowa 15:58, 14 sie 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Kasiu, a patrz, co wkleiłam we wpisie 23:02, 11 cze 2013 (4 wpisy wyżej)

Widzę, że Tobie też do opisu przypadku najbardziej pasuje wydrążka igłoweczka. Ponoc dopiero na kolejna wiosnę mogę z nią zawalczyć
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
kasiek 18:42, 14 sie 2013


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
A faktcznie, to już 2 takie same odpowiedzi!
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
Ronczes 20:02, 06 maj 2015

Dołączył: 06 maj 2015
Posty: 1
Witam, proszę o pomoc u mnie zalęgły się owady
zalęgły mi się jakieś owady na srebrnym świerku
drzewko usycha, młode pędy idą ładnie
ale stare igły opadają
mnóstwo owadów jak chude czarne osy
przebarwienia jak zielone mszyce na igiełkach
pomarańczowe żółte rządki jajeczek (2cm długość jajeczka pół mm)

poradźcie co to może być i co z tym zrobić
dzięki

Mazan 21:51, 06 maj 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ronczes

Przebarwienia igieł wskazują, że mogą to być czerwce lub dokładniej miechun świerkowiec.
Po wycofaniu niektórych środków nie wiem czym zwalczać miseczniki.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies