Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby, szkodniki świerka kłującego

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby, szkodniki świerka kłującego

kabriolina_sf 09:52, 05 sty 2016


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 84

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

____________________
Kabriolina- Na pustyni przy puszczy
kabriolina_sf 09:53, 05 sty 2016


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 84

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

____________________
Kabriolina- Na pustyni przy puszczy
Mazan 09:53, 05 sty 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Kabriolina_sf

Wygląda na zastarzałą - co najmniej dwuletnią - formę brunatnienia /opadziny/ igieł świerka. Opryskiwać środkami Dithane i Topsin gdy temperatura średnia dobowa przekroczy +5* C. wielokrotnie min. 3x. To najpopularniejsza choroba grzybowa iglaków, a zarazem jedna z gorszych, trudnych do zwalczenia. Może atakować niemal przez cały rok szczególnie gdy może bez problemu przezimować.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kabriolina_sf 09:53, 05 sty 2016


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 84

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

A czy te środki Dithane i Topsin mam stosować razem czy na przemian. I w jakich odstępach czasu? co 2 tyg czy co tydzień?
I jeszcze jedno: czy pryskać to jedno drzewo czy wszystkie do o koła?
Musiałam tą grzybicę zgarnąć ze szkółki, bo 2 lata temu ją posadziłam u siebie na działce.
Mazan wielkie dzięki za pomoc!!!
____________________
Kabriolina- Na pustyni przy puszczy
kabriolina_sf 09:53, 05 sty 2016


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 84

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Kurce nie wiem jak z tym walczyć, bo mój ogród to praktycznie las sosnowy. Czy takie wielkie sosny ponad 4 m. też mam opryskiwać?
Wszystkie iglaki - czyli żywotniki też?

No zastanawiam się nad tym skąd będę wiedziała, że moje pryskanie daje efekt?
____________________
Kabriolina- Na pustyni przy puszczy
Mazan 09:53, 05 sty 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Kabriolina_sf


Opryski stosuj naprzemiennie co 10 -14 dni, raczej co 10 dni. Grzyb bardzo łatwo się rozprzestrzenia, czyli wszystkie iglaki powinnaś opryskiwać. Zainfekowane wiosną pokażą 'efekty' późnym latem lub jesienią zależnie od pogody, a wtedy już pozostanie zwalczanie skutków infekcji.

Sosen opryskiwać nie musisz. Najbardziej podatne są świerki, natomiast sosny, daglezje czy jodły są infekowane w dużo mniejszym stopniu. Żywotniki nie są atakowane, ale brązowienie łusek może mieć różne pochodzenie i trzeba ustalić co jest przyczyną - fizjologiczna: susza zimą, przenawożenie, czy wiosenne infekcje szarą pleśnią lub później fuzarioza. O rozróżnianiu tych przypadków już pisałem. Zwalcza się tymi samymi środkami.
Nie trzeba podchodzić do tego z nastawieniem pesymisty. Po prostu to przypadek jak każdy inny i tylko ode mnie zależy czy 'zakończę spotkanie' i kiedy.
O efekcie dowiesz się jeśli igliwie nie zżółknie i nie będzie na nim czarnych kropeczek, a wilgotność podłoża będzie OK.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kabriolina_sf 20:21, 01 lut 2016


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 84
Tak codziennie przechodzę po parę razy koło tego świerka i zastanawiam się czy ta najbardziej goła gałązka to ma szansę na "zaiglenie" czy już będzie łysa i lepiej ją uciąć?

U mnie tak 2 lata temu na działce pojawiła się zaraza ziemniaczana. Czy to może mieć wpływ na moje iglaki?
____________________
Kabriolina- Na pustyni przy puszczy
Gardenarium 10:55, 03 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Uciąć.

Zaraza ziemniaczana nie ma wpływu na świerka moim zdaniem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kabriolina_sf 20:42, 03 lut 2016


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 84
to tnem
____________________
Kabriolina- Na pustyni przy puszczy
art 19:37, 28 lut 2016

Dołączył: 14 lut 2016
Posty: 9
Od zeszłego roku na moich świerkach widać duże wycieki żywicy. Zaczęły również opadać igły. Prawdopodobnie opadanie to słynne brązowienie igieł (czy na pewno) i czeka mnie oprysk Topsinem, ale też niepokoi mnie wyciek żywicy z popękanej kory (na razie na 2 sztukach).

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies