Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby, szkodniki świerka kłującego

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby, szkodniki świerka kłującego

agbieszkaz 09:51, 05 sty 2016

Dołączył: 28 cze 2015
Posty: 5

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Witam
W ubieglym roku w okresie jesiennym wsadziłam do gruntu świerk kłujący. Wszystko wskazuje na to ze drzewko się przyjelo ale od jakiegoś miesiaca zaczyna gubić igly w środku jest prawie goły. Nie zwrocilabym na to uwagi gdyby nie fakt ze mam dwa takie swieki obok siebie oba geste na zewnatrz a ten jeden strasznie zmarnial w środku. Przegladalam go na wszystkie mozliwe sposoby nie widze zadnego robactwa na iglach. Bardzo prosze o pomoc z gory dziekuje


Mazan 09:51, 05 sty 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Agbieszkaz

Jeśli jest tak, jak piszesz można chorobę nazwać opadziną igieł świerka. Zaczyna się zwykle na przełomie maja/czerwca i to by się zgadzało.
Można stosować 3x naprzemiennie dithane i topsin co 10 - 14 dni.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
agbieszkaz 09:51, 05 sty 2016

Dołączył: 28 cze 2015
Posty: 5

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Dziekuje za odpowiedz czy to jest choroba atwkujaca tylko swieki bo w sasiedztwie mam jescze cisy oraz jodly i czy mozliwe jest ze drugi swierk tez bedzie to mial ta chorobe na chwile obecna trzyma sie dobrze
Mazan 09:51, 05 sty 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Agbieszkaz

Choroby infekcyjne nie przebierają, a grzyb Rhisosphaera kalkhoffi zimuje w zakażonych, opadłych igłach skąd wiosną atakuje większość iglaków w tym cisy, jodły, sosny i in. Może "narobić Ci niezłego bigosu" jeśli nie zapobiegniesz jego rozprzestrzenieniu.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
agbieszkaz 09:52, 05 sty 2016

Dołączył: 28 cze 2015
Posty: 5

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Mazan napisał(a)
Agbieszkaz

Choroby infekcyjne nie przebierają, a grzyb Rhisosphaera kalkhoffi zimuje w zakażonych, opadłych igłach skąd wiosną atakuje większość iglaków w tym cisy, jodły, sosny i in. Może "narobić Ci niezłego bigosu" jeśli nie zapobiegniesz jego rozprzestrzenieniu.



Pozdrawiam


Witam
czy w takim wypadku sa jakoes srodki ochrony zeby zapobiegac atakom tego grzyba?
Mazan 09:52, 05 sty 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Agbieszkaz

Podałem w pierwszympoście.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 09:52, 05 sty 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

bbaasia napisał(a)
W lipcu zauważyłam, że mój srebrny 20 letni świerk bardzo choruje, igły w środku zbrązowiały, a teraz całe odpadły. Młode przyrosty są nieruszone. Nie wygląda mi to na grzybicę, raczej przędziorek lub mszyca, lecz nie mogę zdiagnozować.



Jeśli to mszyca, a na to wygląda, czy teraz jeszcze należy pryskać, czy na wiosnę?

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kabriolina_sf 09:52, 05 sty 2016


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 84

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Gardenarium napisał(a)
Wklejam z działu nasze ogrody:



Witam Was serdecznie!
Odkryłam, że mój świerk kujący ma identyczne objawy teraz w "zimę" jak ten asihy. Łysieje. Nie wiem jak wyglądała pierwsza faza tego schorzenia, bo zobaczyłam to dopiero teraz. W każdym bądź razie jest łyse i są na tym pozostałości zbrązowiałych igieł. Łysa jest tylko jedna gałązka i to na zewnątrz drzewka, jest to najniższa gałąź.
Czy mogę opryskać drewko środkiem przeciwgrzybicznym teraz przy tej pogodzie?
____________________
Kabriolina- Na pustyni przy puszczy
Mazan 09:52, 05 sty 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Mam kilka wątpliwości lecz kabriolina zaznaczając, że "jak u asihy" dała do zrozumienia, że choroba - jeśli to rzeczywiście choroba - nie 'spadła' nagle. Spojrzałem na Jej wątek i pierwszy widoczek to choroba igliwia /24.II./. Grzyb rozwija się dość długo, objawy widoczne stają się po kilku - kilkunastu miesiącach, a temperatury były do tej pory wczesnowiosenne. O szkodniku pomyślałem gdyż krótkostopka szybko 'budzi się' i żeruje. Podejrzewanie psa miałoby rację bytu gdyby gałęzie i pień miały kolor osmalonej kory. Samo żółknięcie igieł może mieć wiele przyczyn niekoniecznie powodowanych przez choroby infekcyjne, także fizjologiczne. Stąd moja uwaga o foto. Wróżenie z fusów to najgorsza prognoza.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kabriolina_sf 09:52, 05 sty 2016


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 84

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Mazan ma rację. Już biorę telefon męża i idę do ogrodu.
____________________
Kabriolina- Na pustyni przy puszczy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies