Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Umiejętne zestawianie roślin, zgrane duety - wyłącznie przykłady kompozycji

Pokaż wątki Pokaż posty

Umiejętne zestawianie roślin, zgrane duety - wyłącznie przykłady kompozycji

katarzyna_kubik 13:21, 07 paź 2015


Dołączył: 07 sie 2015
Posty: 78
Będę obserwowała ten wątek, może czegoś więcej nauczę się o zestawieniach roślin. Dziękuję
____________________
KASIA - Na razie taka sobie trawa-będzie zabawa czyli początki wymarzonego ogrodu
Gardenarium 07:19, 12 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pomiędzy bzy pasują piwonie (nie sadź za głęboko) hosty małe, żeby nie zasłoniły piwonii, może bergenie żeby zimozielone było. Ale bzy w starszym wieku z kolei wypiją całą wodę, bo pijaki są więc nie wiem jaki los czeka to, co posadzisz pomiędzy. Może naparstnice? będą się wysiewały potem tam, gdzie im dobrze.

Ja bym także spróbowała z hortensjami, np. Silver Dollar czy Little Lime, jakieś mniejsze i dobrze podlewaj, może lilaki oddziel jakąś przegrodą w korzeniach.

Jeszcze perukowce, ale ja nie przepadam za perukowcami z racji podatności na groźne choroby grzybowe powodujące eliminację krzewów..
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
igacz3 08:51, 12 paź 2015

Dołączył: 07 mar 2013
Posty: 98
O piwonie kocham (a teraz można wykopać piwonie i przesadzić??)i te bergenie podobają mi się, bedę lać wodę a co tam własna studnia blisko, moze damy radę. A Danusiu czy coś z iglaków pasuje tu wtrącić?? może kosodrzewinę jak myślisz? mam też ochotę gdzies kępkami po brzegach nasadzić krokusików tulipanów bo mi zostało sporo cebulek z odzysku. A hosty wytrzymają pełne słońce, a jak jest pogoda to odpoczymku od słońca nie ma. Bo bzy zrobią cień, ale to parę lat potrwa jeśli będa rosły dobrze.
O pzregrodzie pomyśli mąż, postaram sie to dosć szeroko oddzielić bo mam miejsce około 5 metrów szerokości.
____________________
Gardenarium 13:31, 13 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pomiędzy bzy nie pasuje kosodrzewina, wyrasta wielka i wstrętna potem będzie, pomiędzy drzewami zbrzydnie szybciutko. Hosty bardzo dobrze rosną w słońcu i są wytrzymałe na suszę gdy już się zakorzenią.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
igacz3 10:35, 16 paź 2015

Dołączył: 07 mar 2013
Posty: 98
Dzięki serdeczne za podpowiedź.
Ok, czyli pani Danusiu hosty powinny się udać w słońcu, będę poszukiwać, a z kosodrzewiny rezygnuję. Jak wszystko znajdę to wkleję zdjęcie moze coś jeszcze doradzicie.
Na razie u nas leje non stop.
____________________
igacz3 10:47, 16 paź 2015

Dołączył: 07 mar 2013
Posty: 98
Pani Danusiu jeszce jedno czy te odmiany host według pani będą dobre?
Do takich mam dostęp:
Hosta - Funkia Albopicta
Hosta - Funkia Francess Williams
Hosta - Funkia Blue Angel lub Hosta - Funkia Halcyon
____________________
Gardenarium 17:54, 16 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najbardziej spodobała mi się "Albopicta".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tess 12:33, 28 paź 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
igacz3 napisał(a)
Pani Danusiu jeszce jedno czy te odmiany host według pani będą dobre?
Do takich mam dostęp:
Hosta - Funkia Albopicta
Hosta - Funkia Francess Williams
Hosta - Funkia Blue Angel lub Hosta - Funkia Halcyon


Igacz,jesli masz tam słońcecały dzień,toAlbopicta się nie nadaje.
http://encyklopediahost.info/hosta_fortunei_albopicta.html
Ona do cienia albo półcienia.
Moim zdaniem-nie sadź host pod bzami. Wypraktykowałam-bzy mam dorosłe,w dużej rozstawie (dwa metry),w pełnym słońcu. Podsadziłam pod nimi hosty. Zabrałam po roku,bo coraz lichsze się robiły,zamiast rosnąć.
To już lepiej bergenię.
Namawiam Cię natomiast na perovskię. Lubią słoneczne i suche stanowiska. Nie będą się kłocić z piwoniami, ani lilakami, bo te już przekwitną.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
igacz3 09:00, 09 lis 2015

Dołączył: 07 mar 2013
Posty: 98
Witam
Dzieku za wpis. ja też sie wahałam z tymi hostami, że to cos nie bardzo i nie posadziłam. Zakupiłam bergenie, piwonię, trochę plamami krokusów, tulipanów wiosną wczesną i ze 3 sedum kremowe i różowe. Dzieki za potwierdzenie moich obaw.
Iga
____________________
Gardenarium 06:49, 10 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dziękuję, wybrałam jedynie tę wg mnie najładniejszą.

Małe hosty miałam na myśli, mam takie żółciutkie na suchej rabacie i w dużej ilości wyglądają wspaniale. Jak widać radzisz sobie z rabatą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies