Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród z tatarakiem w tle

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z tatarakiem w tle

Syla 16:23, 19 lut 2014


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
katarzynkak napisał(a)



Witaj Asiu.
Thuje-przyznam sie bez bicia-nie wiem co to za odmiana, ale chyba ta, którą napisałaś
Rosną bardzo nierówno, choć były sadzone w tym samym czasie. Wydaje mi się, że to kwestia dostępu do wody-przy rowie jest jej najwięcej i tam już przerosły płot.
Chyba będę je cięła.

Ciągle mysle nad rozmieszczeniem rabat, ich kształtem.
Tutaj ostatnia koncepcja i naniosłam tam od razu wymiary, o które pytałaś.

[

co o tym myślisz?


kombinowałam z liniami falistymi ale jakoś mi nie bardzo to wszystko pasowało ..... zostawiam taką propozycję ....

____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
katarzynkak 09:27, 20 lut 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
EwaG napisał(a)


To są te niuanse - trudno radzić nie znając wszystkich aspektów.
Rabata z boku nie ma linii - ponieważ wypełnia całość. A pośrodku ścieżka np z łamanego kamienia (coś a la S) i ławeczka.

Drzewa w trawach - tylko liściaste. Z iglakami (a do tego małymi) to się nie sprawdzi. To musi być naprawdę szeroki pas (2-3m) i kilka drzew na pniach (5) wyrastających z traw. Mogą to być te grusze (pięknie się przebarwiają jesienią, pięknie kwitną).

Jestem sceptycznie nastawiona do tej rabatki okrągłej. Nie chodzi tu o jej zawartość, ale o nią sama. Jest jakaś taka wyalienowana z otoczenia.



Własnie o tym samym pomyślałam, że nie jest łatwo wyczytać cos z mojej "mapki" , ale dziekuję Ci, ze poświęciłaś mi swój czas.
W tym miejscu, gdzie zaproponowałaś mi rabate z ławka, to jest taka patelnia przez cały dzień, że raczej sie tam nie usiedzi. Dlatego chciałam tam posadzić lawende, róze pnace i wypielić wzdłuż thuj.

Odnośnie rabaty okrągłej- też mi średnio pasuje, ale na samą myśl o jej likwidacji troche mnie ciarki przechodzą...
Myślałam o tym, aby nawiązać do niej tym okrągłym placykiem po drugiej stronie wjazdu.
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 09:38, 20 lut 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
Syla napisał(a)


kombinowałam z liniami falistymi ale jakoś mi nie bardzo to wszystko pasowało ..... zostawiam taką propozycję ....



Witaj Sylwio.

Dziękuje bardzo za projekt. Wyglada super. Tak właśnie myślałam, żeby jakoś połączyć tę rabatke owalną z całością i na Twoim projekcie fajnie to się udało

Co myśliszo tym świerku? Czy przesadzić go wzdłuż ogrodzenia po lewej stronie, gdzie rosna już inne świerki( tylko mniejsze)?

____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 10:38, 20 lut 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678



Mam jeszcze parę pytań odnośnie rabat.
Rabata nr 1:
- czy może to być pas hortensji VANILLE FRAISE przy kulkach bukszpanowych, a przed nimi obrzeze rabaty obsadzone lawendą? Może dosadzic jeszcze 3 śliwy dziecięce wzdłuż rabaty?

rabata nr 2
-nie mam pomysłu

rabata nr 3
-prosta linia z bukszpana lub kulki bukszpanowe tj po drugiej stronie wjazdu, podsadzone trawkami i żurawkami

rabata nr 4
odbicie lustrzane rabaty przy szambie tj.
+ekran strzyżony iglasty
+niska irga Major
+Platycladus orientalis 'Aurea Nana'
+żurawka 'Berry Smoothie'
+Hakonechloa macra 'Aureola'

rabata nr 5
-jeszcze nie wiem, ale może cos zimnozielonego

rabata nr 6
-może 3 brzozy, różaneczniki, wrzosy i wrzośce, trawki, róże, berberysy

Proszę o wszelkie pomysły
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
Syla 12:49, 20 lut 2014


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Mocno kombinowałam z liniami falistymi kilkakrotnie i za każdym razem było coś nie tak , dlatego pomyślałam o symetrii pomiędzy jedną częścią ogrodu a drugą ....
Po lewej stronie kółko można wyżwirować i to po prawej również. Rośnie Ci tam już duży świerk i można go podsadzić jednorocznymi begoniami dla koloru a mniejsze roślinki poprzesadzać w inne miejsce .
Jeśli uda Ci się przesadzić świerka (w projekcie rosnącego poza linią rabat po prawej stronie) to przesadź go tak jak sugerujesz , tylko nie wstawiaj go już w szereg innych rosnących , raczej przed w któreś miejsce ..... Złagodzisz go sadząc (o ile miejsce pozwoli) w sąsiedztwie drzewko liściaste.
Podsyłam jeszcze rysunek z drzewkami .... Nie analizowałam Twojego postu powyżej

____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Syla 12:50, 20 lut 2014


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Nasadzenia z kulek wzdłuż po prawej stronie można poprzesadzać w różne punkty ogrodu .... szczególnie przed wjazdem tak mi się wydaje , że można ale sama ocenisz
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
katarzynkak 13:40, 20 lut 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
Sylwia,
Dziękuję Ci bardzo, bardzo, bardzo

Mówisz, ze kulki poprzesadzać, ale co w takim razie ma rosnąć wzdłuż wjazdu na ich miejscu?

Na tej rabacie okrągłej jest obecnie wierzba płacząca. Myślisz, że ten duży świerk pasowałby w środku? Czy lepiej go przesadzić, tam gdzie narysowałaś?
Rabata jest obsadzona bukszpanem, a w srodku rosną żółte rudbekie i fioletowe kosaćce oraz 6 tawuł, które zamierzam wykopać i przenieść gdzie indziej.


Kulki cisowe na pniu to moje marzenie, ale czy ja dostane takie u siebie? W pobliskich szkółkach robili oczy jak o nie pytałam.

Trzmieliny na pniu-super pomysł. Tam są floksy, szałwie, kocimiętki w kolorach fiolet-róż, wiec te trzmieliny będą fajnie wyglądać.

____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
Syla 14:13, 20 lut 2014


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
hehehe .... cofnęłam się do zdjęć no tak , w tym kole masz wierzbę a ja myślałam , że świerka

Czy masz możliwość przesadzić tego świerka z trawnika ??? wydaje mi się być już dużym drzewkiem ....

Muszę mieć chwilkę na przemyślenie .... nie chcę Ci tak od po prostu odpowiadać bo mogę zaszkodzić choć i tak istniej duże ryzyko

wrócę jak tylko będę miała chwilkę .....

narysuję Ci jak widzę te kulki a Ty się zastanowisz ale teraz uciekam
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
katarzynkak 14:24, 20 lut 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678

oki
Ja też biore sie do pracy, córcia spi, a góra prasowania leży i czeka

Nie zaszkodzisz! U mnie w ogródku moze być juz tylko lepiej
A świerka sama nie przesadzę, ale znajdę pomocników
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
EwaG 18:34, 20 lut 2014


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Syla bardziej w stylu barokowm kształty Ci proponuje. Symetria jest dobrym wyjściem, ale u Ciebie jest tudno ją utrzymać, bo jedna część ogrodu jest zdecydowanie szerszy; dlatego też proponowałam szerszy pas nasadzeń z lewej strony, aby wyrównać proporcje.
Piszesz, że w garażu będą biura. Czy będa też tam przyjeżdzać klienci? W takim wypadku to też trzeba wziąć pod uwagę; trochę inaczej projektuje się domowy ogród, a inaczej nieco oficjalny wjazdz do firmy.

Na tym placyku z prawej strony posadziłabym kępe drzew (3) - najlepiej brzóz o czystobiałej korze podsadzonych hostami. Świerk jest fajny, ma ładny kształt i duży potencjał. Strażnik domu.
Sylo, czy Ty wyobrażasz sobie przesadzać tyle kulek; można się zarobić na śmierć. Tu jest wskazany pragmatyzm - ja bym stanowczo namawiała na zrobienie niskiej obwódki ciągłej.
Co do begonii to przyznam się, że w ogrodach przydomowych średnio mi się podoba. To typowa "rabatówka" do ansadzeń miejskich. ale ja starej szkoły jestem, może coś się zmieniło w trendach.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies