Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród z tatarakiem w tle

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z tatarakiem w tle

katarzynkak 21:42, 20 lut 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
EwaG napisał(a)
Syla bardziej w stylu barokowm kształty Ci proponuje. Symetria jest dobrym wyjściem, ale u Ciebie jest tudno ją utrzymać, bo jedna część ogrodu jest zdecydowanie szerszy; dlatego też proponowałam szerszy pas nasadzeń z lewej strony, aby wyrównać proporcje.
Piszesz, że w garażu będą biura. Czy będa też tam przyjeżdzać klienci? W takim wypadku to też trzeba wziąć pod uwagę; trochę inaczej projektuje się domowy ogród, a inaczej nieco oficjalny wjazdz do firmy.



Ewo,
to pomieszczenie jest przeznaczone na biuro, ale do sprzedazy przez siec, wiec klienci nie beda tutaj przyjezdzac.

To może zrobić właśnie szerszy pas nasadzeń przed świerkami z lewej strony?

EwaG napisał(a)
Na tym placyku z prawej strony posadziłabym kępe drzew (3) - najlepiej brzóz o czystobiałej korze podsadzonych hostami. Świerk jest fajny, ma ładny kształt i duży potencjał. Strażnik domu.


Ewo czy miałaś na myśli okrągłą rabatę, czy którąś z ponumerowanych przeze mnie?
Swierk to oczko w głowie mojego M, więc nie moge mu zrobić krzywdy

Przyznam szczerze, że też nie przepadam za begoniami .

____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 16:33, 22 lut 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
Witajcie.

Wczoraj i dziś do południa porządkowałam rabatę a szambem.
Zrobiłam obwódkę z kostki, wysypałam ją kamykami, wyrówanałam ziemię i przesadziłam bukszpany.
Poźniej wrzuce fotke.

Teraz musze poszukać buka kolumnowego.
Na allegro mają w sprzedaży, ale wolałabym kupić gdzieś na miejscu.
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 09:32, 23 lut 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
Zmieniłam tytuł mojego wątku, bo troche mnie tamten irytował
Tatarak mam w rowie przed domkiem
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
EwaG 14:40, 23 lut 2014


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Jeszcze jedna propozycja
Rabata bylinowa: sadziec, krwawnica w grupach + trawy ozdobne (np. Trzcinnik ostrokwiatowy ' Karl Foerster' i niższa, może śmiałek darniowy).
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
katarzynkak 11:22, 24 lut 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
Ewo,
dziękuje Ci
Rozumiem, że to ma wyglądać tak?



Podoba mi się
A powiedz mi, czy tego świerka podsadzić czymś? czy może zrobić obwódkę i obsypać żwirkiem?

Czy 3 brzozy zmieszczą się w tym kole? Jaką odmianę polecasz, aby nie wyrosły za duże drzewa? Może zostać obwódka z bukszpanu?Czy wywalić z rabaty okrągłej rudbekie i irysy oraz bulwy lili?

Tu na dole przy bramie, gdzie wykreśliłaś myślałam o tym, aby dać powtórzenie nasadzeń z rabaty k.szamba. Myślisz, że lepiej tego nie robić?

A co z kulkami bukszpanowymi? Na Twoim projekcie widzę linię ciągłą, czyli poprzesadzać je blisko siebie?

A czy na rabacie wzdłuż bukszpanu mogę posadzić pas hortensji różowych a przed nimi od strony trawy np szałwię różową lub żurawki?

Ten bukszpan cięty po lewej stronie to tylko taki mały kawałeczek? Mam taki żywopłocik tam u góry na tym prostym małym kawałku przed rabatą bylinową, wiec mogłabym go przesadzić.

Ale się rozpisałam
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
EwaG 21:25, 24 lut 2014


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Fajnie widzieć, że Ci się buźka uśmiecha!
Świerk - wycięłabym tylko kółko w trawie wokół pnia, ale nie na całej szerokości korony tylko tak na 1/3. I wysypała korą (ale kółko musi być idealne )
Brzozy: odmiana brzoza pożyteczna 'Doorenbos' (biała kora, stosunkowo duże liście, dość ażurowa dorasta do 8 m). Brzozy trzeba posadzić blisko siebie, aby stworzyły wrażenie, że jest to jedno drzewo o trzech pniach. Obwódka może zostać, byle nisko cięta. Dopóki brzozy nie będą cieniować roślin u dołu to myślę, że rudbekia z brzozami może fanie ayglądać. Ja bym na razie niczego nie wywalała: zobacz w sezonie czy to gra ze sobą (bo irysy z ridbekią nie bardzo mi pasują)
Na rabacie wzdłuż podjazdu możesz szaleć do woli; czy podoba Ci sie hortensja 'Pink Diamond'. Dobrze będzie pasowała do świerka i do żurawek w odcieniach bordoworóżowych.
Kulki wzdłuż podjazdu zamieniłabym jednak na żywopłocik. Musisz wybrać czy chce Ci się przesadzać, czy też dosadzić nowe między te które rosną (jaka jest odległość między nimi) Przez pewien czas będziesz miała żywopłocik z kulkami, ale za jakiś czas to się wyrówna.
Tak żywopłocik tylko taki mały - takie nawiązanie do tego co jest po prawej stronie.
Mimo, że napisałam przed chwilą o nawiązaniu to jednak zrezygnowałabym z rabaty po lewej stronie przy wejściu - jest trochę taka na siłę w tamtym miejscu.
A czy placyk na huśtawkę nie mogłby być wyłożony łamanym kamieniem zatopionym w trawę?
To tyle; znikam na dłuższy czas.
Zerknę po powrocie.


____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
katarzynkak 09:36, 25 lut 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
Trochę z poślizgiem, ale wrzucam fotki



____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 09:47, 25 lut 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
Tutaj zaczęłam wypielanie wzdłuż thuj. Okropna robota :-/ Dodatkowo mam thuje posadzone jakiś 1 m od płotu i jest naprawdę dużo tej trawy.



a tyle mi zostało


Myślę, żeby te koreanki i cisa przesadzić stąd.

____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 09:55, 25 lut 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
Jeszcze pokaże drugą stronę od bramy wjazdowej. Tam jest masakra



____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 14:39, 07 mar 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
Widzę, że nikt mnie tutaj nie odwiedził
Ja walczyłam z trawą wzdłuż thuj.Trochę już zrobiłam, ale jeszcze przede mną parenaście metrów. Okropieństwo! Ileż tego jest. Od strony płotu głównie sam mech, a bliżej thuj stara, głęboko zakorzeniona trawa.



Thuje są posadzone dosyć daleko od ogrodzenia-M miał na myśli łatwiejszy wjazd z kosiarką
Teraz, gdy nie ma trawy jest strasznie łyso.
Co tam można posadzić?




Przymiarka do nowej rabaty.

czy może tak być? (forsycja zmieni miejsce )



____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies