Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród z tatarakiem w tle

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z tatarakiem w tle

Joanna___ 16:02, 07 mar 2014

Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 452
Ło matko,nie zadroszczę wyrywania tego trawska.Ja kilka dni temu zrywałam kawałek darni pod "hortensjową ławeczkę" i ...makabra.Kawał roboty już za Tobą
Ja bym za tujami bluszcz puściła na płocie+oczywiście wysypała korą.Co byś tam nie posadziła to tuje "za chwilę"to zasłonią.
____________________
EwaG 11:54, 09 mar 2014


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Dziewczyno, zamęczysz się. Duzo masz jeszcze tych tuj do wypielenia? Na darń mam dobry sprawdzony sposób. Przykrywa się ją folią czarną na dwa tygodnie (jak jest ciepło). Czeka odkrywa i potem to juz sama przyjemność. można płytko przekopać lub wyplewić. Byle zostawić trochę przestrzeni przy roslinach by miały czym oddychać. Jest też inny sposób. Zakryć trawę grubą wartwą starych gazet lub kartonów i zasypać grubo korą. trawa sama się zutylizuje.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
katarzynkak 14:55, 09 mar 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
Joanna___ napisał(a)
Ło matko,nie zadroszczę wyrywania tego trawska.Ja kilka dni temu zrywałam kawałek darni pod "hortensjową ławeczkę" i ...makabra.Kawał roboty już za Tobą
Ja bym za tujami bluszcz puściła na płocie+oczywiście wysypała korą.Co byś tam nie posadziła to tuje "za chwilę"to zasłonią.


Cześć Asiu.
Trawsko okropne, ale kawał roboty, to jeszcze przede mną
Myślisz, że bluszcz wytrzyma tam- to wystawa południowo-zachodnia, latem patelnia...
Kora będzie, ale na razie chce zrobić porządek z trawskiem.
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 15:06, 09 mar 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
EwaG napisał(a)
Dziewczyno, zamęczysz się. Duzo masz jeszcze tych tuj do wypielenia? Na darń mam dobry sprawdzony sposób. Przykrywa się ją folią czarną na dwa tygodnie (jak jest ciepło). Czeka odkrywa i potem to juz sama przyjemność. można płytko przekopać lub wyplewić. Byle zostawić trochę przestrzeni przy roslinach by miały czym oddychać. Jest też inny sposób. Zakryć trawę grubą wartwą starych gazet lub kartonów i zasypać grubo korą. trawa sama się zutylizuje.


Witaj Ewa
Duzo jeszcze Zrobiłam 7 płyt po 2 m, a jeszcze zostało 10 (czyli 20 metrów)
Chyba zrobie tak, jak mi napisałas-przykryje tą folią, a potem wypiele, zeby mieć równo pod thujami.
Myślisz,że teraz już mogę przykryć tą folią? Widzę, ze trawa już odżyła i robi sie zielona.

Pzymierzam sie do zakupy 3 brzóz pożytecznych-jak mi poradziłaś. Czy je sie przycina po posadzeniu? Mniej wiecej jak blisko je posadzić?

Pisałaś, ze kącik z ławeczką mógłby być wyłozony połamanym kamieniem, ale mi zostało jeszcze sporo tych drobnych kamyków i dlatego chce je tam wykorzystać.
Bukszpanów nie będę ruszać, tylko dosadzać sukcesywnie
Mąż mnie chyba eksmituje

Teraz chce dokończyć rabate koło szamba.
Musze kupić żywotniki wschodnie aurea nana, hakonechloe, irge major,żurawki rózowe i buka kolumnowego. Z tym ostatnim najgorzej-w okolicy nikt nie ma, a w szółkce w strykowie-u Tracza- coś koło 300 zł chca za 1,5 m. Na allegro jest buk kolumnowy około 70-90 cm m za 40 zł,ale czy to nie za malutki egzemplarz? Jak on szybko rośnie?
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 16:06, 09 mar 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
Doradzcie mi prosze, jaką odmianę róż posadzić wzdłuż opaski domu?
Chciałabym, aby była różowa, a przed nią wsadzę pas lawendy.
Dalej będzie łuk z bukszpanu i powtórzenie nasadzenia-tj. róża blizej domu i lawenda od strony trawy.
Następnie róze pnące Rosarium z jakimś powojnikiem, a przed nimi pociągne ten pas lawendy.

Teraz pytanie:
1. jaki powojnik?
2. jaka róża rózowa przed lawende?

Dzieki za wszelkie podpowiedzi.

ps. myślałam o powojniku Rubens lub Emilia Plater, a jeśli chodzi o róze to Mazowsze.

____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 18:05, 09 mar 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678


A tutaj moja Hania rozmawiająca z bukszpanikiem

____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
ewa004 20:09, 09 mar 2014


Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 15264
Kawał roboty zrobiłaś ,ale efekty zaraz widać bardzo ładnie i tak czyściutko
Ciekawe o czym córcia z tymi bukszpanikami rozmawiała tłumaczyła pewnie że muszą ładnie i szybko urosnąć
____________________
Ewa - Co z tym ogródeczkiem począć
EwaG 21:13, 10 mar 2014


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
katarzynkak napisał(a)


. Czy je sie przycina po posadzeniu? Mniej wiecej jak blisko je posadzić?

Pisałaś, ze kącik z ławeczką mógłby być wyłozony połamanym kamieniem, ale mi zostało jeszcze sporo tych drobnych kamyków i dlatego chce je tam wykorzystać.

Z tym ostatnim najgorzej-w okolicy nikt nie ma, a w szółkce w strykowie-u Tracza- coś koło 300 zł chca za 1,5 m. Na allegro jest buk kolumnowy około 70-90 cm m za 40 zł,ale czy to nie za malutki egzemplarz? Jak on szybko rośnie?


Brzozy - nie, ich się nie przycina po posadzeniu. Proponuję dość gęsto. Jak się odważysz to 3 w jeden dołek; jesli nie to 05,-1 m. Mają utworzyć bukiet drzewny.

Co do kamienia myślałam bardziej o płytach zatopionych w trawie; ale może też być drobny kamień + kilka płaskich aby się dobrze chodziło i siedziało.

Buk kolumnowy rośnie niestety wolno.

Róże to bym Ci proponowała okrywowe; o wiele mniej zachodu niż z wielkokwiatowymi i kwitna niemalże nieprzerwanie np. Lovely Fairy® jeżeli lubisz mocny róż.

Pnąca róża z klasyki bladoróżowa New Down. Powojnika szukałabym raczej w gamie fioletów pasujących do lawendy. Jeżeli posadzisz odm. Hidcote to może powojnik Polish Spirit.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
katarzynkak 15:57, 11 mar 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
ewa004 napisał(a)
Kawał roboty zrobiłaś ,ale efekty zaraz widać bardzo ładnie i tak czyściutko
Ciekawe o czym córcia z tymi bukszpanikami rozmawiała tłumaczyła pewnie że muszą ładnie i szybko urosnąć


Dzieki Ewa.
Tak- córcia kazała im szybciutko rosnąć i głaskała je, a krokusy chciała do domu zabrać
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 16:00, 11 mar 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
EwaG napisał(a)


Brzozy - nie, ich się nie przycina po posadzeniu. Proponuję dość gęsto. Jak się odważysz to 3 w jeden dołek; jesli nie to 05,-1 m. Mają utworzyć bukiet drzewny.

Co do kamienia myślałam bardziej o płytach zatopionych w trawie; ale może też być drobny kamień + kilka płaskich aby się dobrze chodziło i siedziało.

Buk kolumnowy rośnie niestety wolno.

Róże to bym Ci proponowała okrywowe; o wiele mniej zachodu niż z wielkokwiatowymi i kwitna niemalże nieprzerwanie np. Lovely Fairy® jeżeli lubisz mocny róż.

Pnąca róża z klasyki bladoróżowa New Down. Powojnika szukałabym raczej w gamie fioletów pasujących do lawendy. Jeżeli posadzisz odm. Hidcote to może powojnik Polish Spirit.


Dziękuje Ewa za podpowiedzi

Chyba zainwestuje w dużego buka, żeby efekt był jak najszybciej.

Pnącą róże, a własciwie 3 sztuki już mam-Rosarium.
Masz racje- fioletowy powojnik będzie fajniej wyglądał i ładnie komponował sie z obwódką z lawendy.
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies