Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród z tatarakiem w tle

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z tatarakiem w tle

katarzynkak 14:08, 08 lut 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
Joanna___ napisał(a)
A ile tam masz miejsca? Zaznaczyłam gdzie nie wiem numerkami.
Te tuje to będą cięte na szerokosc czy zostają naturalne? To są auerospicata?



Witaj Asiu.
Thuje-przyznam sie bez bicia-nie wiem co to za odmiana, ale chyba ta, którą napisałaś
Rosną bardzo nierówno, choć były sadzone w tym samym czasie. Wydaje mi się, że to kwestia dostępu do wody-przy rowie jest jej najwięcej i tam już przerosły płot.
Chyba będę je cięła.

Ciągle mysle nad rozmieszczeniem rabat, ich kształtem.
Tutaj ostatnia koncepcja i naniosłam tam od razu wymiary, o które pytałaś.

[

co o tym myślisz?
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 14:12, 08 lut 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
EwaG 19:12, 08 lut 2014


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Kasiu,
popatrzyłam na Tówj ogród i plany. Aby coś pomóc to muszę widzieć w jakiej sakli rysowałaś plan i jakie masz zamierzenia co do ogrodu za domem (plac zabaw, warzywnik rabaty). Jaki ma on obszar.
Przydało by się też zdjęcie całości domu z garażem. Jakie te budynki mają charakter?
Czy jest jakiś styl który preferujesz.?
Co do rowu przed posesją to pewnie musi być drożny. Myślę, że pęcherznica 'Diabolo' (chyba się nie mylę) byłąby w tak dużej amsie dość przygnębiająca. Z pęcherznic to proponuję odnę złotolistną (może być z nieregularnie rozrzuconą Diabolo). Biorąc jednak pod uwagę warunki wilgotnościowe może dobrze było by posadzić wierzby np. wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki' (w fromie krzewiastej) albo sachalińską.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
ewalm 21:50, 08 lut 2014


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Kasiu, to zdjęcie z ławką jest z ogrodu Agaci (wątek "Ciasny ale własny").

Masz duzo miejsca - nie planujesz żadnych drzew? Ładnie by wyglądały wzdłuż podjazdu.
____________________
Ogródek na trzy lata
katarzynkak 15:31, 10 lut 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
EwaG napisał(a)
Kasiu,
popatrzyłam na Tówj ogród i plany. Aby coś pomóc to muszę widzieć w jakiej sakli rysowałaś plan i jakie masz zamierzenia co do ogrodu za domem (plac zabaw, warzywnik rabaty). Jaki ma on obszar.
Przydało by się też zdjęcie całości domu z garażem. Jakie te budynki mają charakter?
Czy jest jakiś styl który preferujesz.?
Co do rowu przed posesją to pewnie musi być drożny. Myślę, że pęcherznica 'Diabolo' (chyba się nie mylę) byłąby w tak dużej amsie dość przygnębiająca. Z pęcherznic to proponuję odnę złotolistną (może być z nieregularnie rozrzuconą Diabolo). Biorąc jednak pod uwagę warunki wilgotnościowe może dobrze było by posadzić wierzby np. wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki' (w fromie krzewiastej) albo sachalińską.



Witaj Ewo.
Dziękuje, że zajrzałaś do mnie.
Sama widzisz, jak jest-nie będę komentować...

Mapka rysowana przy założeniu, że 1 kratka=1 m.

Pr
zed płotem chciałam posadzić pęcherznice ze względu na ich kolor, który ładnie komponowałby się z kolorem dachówki (bordo).
Jeśli nie pęcherznica, to co?
Może jakieś berberysy?




Z tyłu domu mam taras otoczony podniesioną rabatą z roślinami jednorocznymi i liliowcami. Chciałabym tam jeszcze dosadzić trochę lawendy, żeby ładnie pachniało. Ogólnie z tyłu domu ma być sielsko i naturalistycznie.

Naprzeciw tarasu planuje plac zabaw dla Córci, oraz miejsce na pranie itp.

Warzywnik,sad i kompostownik mam za płotem.

Dom i budynki gospodarcze będą docelowo pomalowane w jasnym kolorze, coś w stylu:




Z ogrodów podobają mi się:
1. ogród u Sylwi
2. U Anny_art z dużo ilością żurawek, hortensji, traw
3. ogród z lustrem Danusi
4. zimozielony ogród Danusi realizacji
Generalnie przód elegancki, w kolorach róż, biel, bordo i fiolet z akcentami żółtego. Z tyłu domu-bardziej naturalistycznie, sielsko i niezobowiązująco.
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 15:39, 10 lut 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
ewalm napisał(a)
Kasiu, to zdjęcie z ławką jest z ogrodu Agaci (wątek "Ciasny ale własny").

Masz duzo miejsca - nie planujesz żadnych drzew? Ładnie by wyglądały wzdłuż podjazdu.



Witaj Ewo
myślałam o drzewach, ale w rabatach wzdłuż ogrodzenia.
Kiedyś mój Mąż cos mówił o tym, aby zasadzić wzdłuż wjazdu drzewa i zrobić taka mini alejkę, ale pomysł przepadł.
A czy takie drzewa nie będa za bardzo śmiecić? Nie mam za duzo czasu na ogródek...

____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
EwaG 19:17, 11 lut 2014


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Ja przed domem nie rozbudowywałabym za bardzo programu wypoczynkowego (placyk z ławeczką przy ogrodzeniu; czy za płotem jest droga?). Bardzie mi się widzi tu właśnie część z drzewami, bo chyba część frontowa jest dość duża. Podobają Ci się ogrody wymagające dużego nakładu pracy w utrzymaniu. A drzewa to właściwie tylko wygrabienie jesienią. Byliny i strzyżone kule to dopiero jest kierat.

Może coś takiego przy samym domu.


Z lewej strony przy płocie dałabym szeroki pas traw ozdobnych z posadzonymi w nie drzewami; a z przeciwnej strony (tam gdzie ścięty róg działki) rodzaj zagjnika z regularnie posadzonych drzew (tym razem w trawniku). I zlikwidowała rabatki okragła i przy wejściu.
Możesz za to zrobić rabatę za obwódką bukszpanową (pas 1-1,5m). Wydaje mi się, że powinnaś zdecydować się na połaczenie tych kulek w zywopłocik niski. Fajnie by też wyglądało posadzenie czegoś niskiego zadarniającego przed bukszpanami, od strony kostki.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
katarzynkak 14:49, 12 lut 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
Witaj Ewo.

Dziekuje, ze znalazałaś czas i zrobiłaś projekt.

W miejscu, gdzie narysowałaś 3 grusze mam obecnie rabate owalną z nasadzonymi floksami, piwoniami, szałwiami, bodziszkami oraz liliowcami. Jest ona w kolorze fiolet-biel-róż.
Tam duże drzewa nie mogą rosnac, bo na tę strone wychodza 2 okna z pomieszczenia przeznaczonego na biuro.
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 15:30, 12 lut 2014


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
Po lewej stronie wzdłuż ogrodzenia mam posadzone świerki i jodły koreańskie.
Czy trawy posadzić przed nimi? Jakie trawy?


Myślałam o tym, aby przed kulkami bukszpanowymi wsadzić trawki i żurawki, coś w tym stylu:


Zlikwidować okrągłą rabatę? A może zrobić w środku różankę?


Ewo nie bardzo umiem sobie wyobrazić linie tej rabaty, która mi zaproponowałaś w tym miejscu:




____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
EwaG 18:22, 12 lut 2014


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
katarzynkak napisał(a)
Witaj Ewo.

Dziekuje, ze znalazałaś czas i zrobiłaś projekt.

W miejscu, gdzie narysowałaś 3 grusze mam obecnie rabate owalną z nasadzonymi floksami, piwoniami, szałwiami, bodziszkami oraz liliowcami. Jest ona w kolorze fiolet-biel-róż.
Tam duże drzewa nie mogą rosnac, bo na tę strone wychodza 2 okna z pomieszczenia przeznaczonego na biuro.


To są te niuanse - trudno radzić nie znając wszystkich aspektów.
Rabata z boku nie ma linii - ponieważ wypełnia całość. A pośrodku ścieżka np z łamanego kamienia (coś a la S) i ławeczka.

Drzewa w trawach - tylko liściaste. Z iglakami (a do tego małymi) to się nie sprawdzi. To musi być naprawdę szeroki pas (2-3m) i kilka drzew na pniach (5) wyrastających z traw. Mogą to być te grusze (pięknie się przebarwiają jesienią, pięknie kwitną).

Jestem sceptycznie nastawiona do tej rabatki okrągłej. Nie chodzi tu o jej zawartość, ale o nią sama. Jest jakaś taka wyalienowana z otoczenia.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies