Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Rozmnażanie roślin licencjonowanych

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozmnażanie roślin licencjonowanych

ukka 18:03, 18 paź 2013

Dołączył: 08 gru 2012
Posty: 15
Część roślin, które kupuje do swojego ogródka jest oznaczona jako odmiana chroniona R.
Ostatnio gdzieś na forum trafiłam wypowiedź dotyczącą ochrony prawnej odmian licencjonowanych.
Karalności itd.
Rozmnażanie takich roślin jest zabronione i wymaga licencji. Nie mam wątpliwości jeżeli chodzi rozmnażanie na sprzedaż, przez plantatorów i producentów.

Chciałam zapytać jak to jest w przypadku zwykłych działkowców, którzy rozmnażają roślinę w ilości kilku sztuk na własny użytek - nie ma tu możliwości uregulowania formalnie opłat licencyjnych itd.

Poza tym roślina sama rośnie i się rozmnaża... czy jej wolno czy nie

Nie wiedziałam gdzie wkleić zapytanie i dlatego wpisałam wątek ogólnie do ogrodu.
____________________
ukka
Luki 19:54, 18 paź 2013


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Prowadziłem kiedyś rozmowe z osobą sprzedającą konkretnie żurawki i inne byliny rozmnażane z in vitro.
Zazwyczaj w cenie takiej rośliny kupowanej od producenta sadzonek in vitro licencja jest już wliczona. Jeżeli chodzi o rozmnażanie na włąsną rękę w ogrodzie to nie trzeba płacić licencje bo już za nią zapłaciliśmy gdy kupowaliśmy rośline w szkółce. Inna sytuacja jest wtedy gdy chcemy rozmnażać rośliny w ogrodzie i handlować nimi. Prawda jest taka, że jest to nielegalne bo okradamy osobe, która daną odmiane wprowadziłą na rynek. Nie znam się na tym, ale są to informacje, które uzyskałem o szkółkarza. Moim zdaniem nawet wymienianie się roślinami licenjonowanymi wśród znajomych jest w pełni dozwolone, bo nie uzyskujemy za to zapłaty. Jedak wiadomo, że wiele osób sprzedaje nadwyżki z ogródów po niższej cenie niż np. rośliny w szkółce i za bardzo ten proceder nie jest kontrolowany.
Oczywiście są to moje spostrzeżenia i informacje, których nie popieram żadnymi przepisami
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
Gardenarium 22:08, 18 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja też nie wiem jak to wygląda od strony prawnej, ale wiem, że dopóki nie mamy z tego korzyści finansowych, to nie jest takie rozmnażanie roślin bezprawne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mala_Mi 22:36, 18 paź 2013


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Jeżeli rozmnażamy na własny użytek.. to nie ma powodów do obaw..
Natomiast nie wolno tym handlować.
Mówi o tym :
USTAWA z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z dnia 6 sierpnia 2003 r.)
3. Przepisów ust. 1 i art. 21 nie stosuje się do materiału siewnego i materiału ze zbioru przeznaczonego:
1) na własne niezarobkowe potrzeby;
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies