Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Minimalizm z odrobiną romantyczności

Pokaż wątki Pokaż posty

Minimalizm z odrobiną romantyczności

aga_szsz 16:05, 22 maj 2016


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
Skula napisał(a)
no weź!
wszystko będzie dobrze - to tylko przesilenie wiosenne !
wpadaj na pogaduchy a inspiracje i chęci pojawią się - nawet nie wiesz kiedy



To przesilenie trwa już drugi sezon, dlatego wolałam wycofać się z O.

i nie męczyć Was swoim marudzeniem

Ale potrzebuję jakiegoś kopa i wsparcia do działania od Was, więc jestem!
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
aga_szsz 16:06, 22 maj 2016


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
jazzy napisał(a)
Cze Aga!


cze
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
aga_szsz 16:18, 22 maj 2016


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
leon60 napisał(a)
właśnie i ja o kałużę pytam


Taaaa, czego to nie miało być....

Miałam tyle planów i pomysłów, może nie do końca dopracowanych, brakowało tylko wykonawcy i wsparcia eMa!
Teraz mam taki mętlik w głowie, że chciałam pójść na łatwiznę i zlecić komuś projekt.
Może za dużo kombinuje...ale nie potrafię z głową rozplanować gdzie ma być np. altana, gdzie ognisko, leżaki itd...
Z roślinami może bym sobie poradziła

Ale jakaś tam kałuża być musi, tylko, że ona nie rozwiąże problemu stojącej po zimie wody.
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
polinka 17:15, 22 maj 2016


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Dawaj plany zaczniemy jeszcze raz myslec będzie dobrze tylko trzeba ruszyć z miejsca i mąż zmobilizować...
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
aga_szsz 17:57, 22 maj 2016


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
polinka napisał(a)
Dawaj plany zaczniemy jeszcze raz myslec będzie dobrze tylko trzeba ruszyć z miejsca i mąż zmobilizować...


A właśnie czytałam Ciebie u Nawigatorki
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
aga_szsz 18:01, 22 maj 2016


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
Właśnie, gdybym miała konkretny plan,to bym działała. mam już dość przesadzania z kąta w kąt.
Ale nic mi już do głowy nie przychodzi... im więcej siedzę na pinterescie, tym bardziej głupieję
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
Toszka 18:53, 22 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
aga_szsz napisał(a)



Toszka, dlaczego tak ważne jest przemieszanie ziemi starej z nawiezioną??? Popełniłam ten sam błąd i teraz przekopuję cały ogród przy okazji wyrywając skrzyp


Tak po babsku ci wyjaśnię, jak zwykle

Potrzebna jest nam podstawowa wiedza o glebie, że składa się z dwóch ważnych dla nas warstw: głębszej i cieńszej- ważnej warstwy humusowej. Głębsza warstwa ma tzw. system kapilarny, czyli skomplikowany system "żylny" rozprowadzający cały system wodny grubszymi i bardzo cieniutkimi "naczyniami krwionośnymi, a raczej wodnonośnymi". Cienka warstwa humusowa to warstwa w której w praktyce toczy się cale życie flory i fauny w naszej glebie. Bez tego gleba jest martwa.

Woda deszczowa wpływa w głąb gleby, w tę niższą partię, po czym "wypychana" jest naczyniami w górę, w wierzchnią warstwę. Dlatego korzenie roslin rosną do dołu, bo tam łatwiej o wodę.

I teraz jesli sypniemy bez przekopania nowej ziemi, to tworzymy nową, szczelną warstwę jak na torcie odcinając dopływ powietrza dotychczasowej florze i faunie. Uniemożliwiamy wniknięcie wody opadowej i przeniknięcie podsiąku, czyli wody z głębi ziemi. Zabijamy ją po prostu. Na torcie przeniknięcie warstw trwa ok 2-4 dni. W glebie są to lata.

Przekopanie powoduje przemieszanie ziemi i tym samym wprowadzenie=rozprowadzenie maciezystej flory i fauny w nowa ziemię. Głębokie kopanie nie jest samo w sobie dobre dla gleby, ale w tym momencie łatwiej ziemi odtworzyć jej życie i utworzyć na nowo "naczynia" kapilarne, czyli żylne.
Jesli coś niejasne to pytaj - nie ma głupich uczniów, są źli nauczyciele
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
aleksandra_g 19:19, 22 maj 2016


Dołączył: 07 cze 2013
Posty: 1736
Toszka napisał(a)


Tak po babsku ci wyjaśnię, jak zwykle

Potrzebna jest nam podstawowa wiedza o glebie, że składa się z dwóch ważnych dla nas warstw: głębszej i cieńszej- ważnej warstwy humusowej. Głębsza warstwa ma tzw. system kapilarny, czyli skomplikowany system "żylny" rozprowadzający cały system wodny grubszymi i bardzo cieniutkimi "naczyniami krwionośnymi, a raczej wodnonośnymi". Cienka warstwa humusowa to warstwa w której w praktyce toczy się cale życie flory i fauny w naszej glebie. Bez tego gleba jest martwa.

Woda deszczowa wpływa w głąb gleby, w tę niższą partię, po czym "wypychana" jest naczyniami w górę, w wierzchnią warstwę. Dlatego korzenie roslin rosną do dołu, bo tam łatwiej o wodę.

I teraz jesli sypniemy bez przekopania nowej ziemi, to tworzymy nową, szczelną warstwę jak na torcie odcinając dopływ powietrza dotychczasowej florze i faunie. Uniemożliwiamy wniknięcie wody opadowej i przeniknięcie podsiąku, czyli wody z głębi ziemi. Zabijamy ją po prostu. Na torcie przeniknięcie warstw trwa ok 2-4 dni. W glebie są to lata.

Przekopanie powoduje przemieszanie ziemi i tym samym wprowadzenie=rozprowadzenie maciezystej flory i fauny w nowa ziemię. Głębokie kopanie nie jest samo w sobie dobre dla gleby, ale w tym momencie łatwiej ziemi odtworzyć jej życie i utworzyć na nowo "naczynia" kapilarne, czyli żylne.
Jesli coś niejasne to pytaj - nie ma głupich uczniów, są źli nauczyciele




W końcu rozumiem o co chodzi i jak bardzo to ważne jest, dzięki Toszka witaj aga-doskonale cię rozumiem! Byłam dokładnie w takiej samej sytuacji i zdecydowałam się na projekt a potem na drenaż działki, nie wszędzie jest idealnie ale jak są to miejscowe problemy to więcej siły na walkę z nimi nie bój się zrobić pierwszych dużych kroków bo później te mniejsze są już łatwiejsze
____________________
Alex. Rzucona na głęboką wodę... zakładam swoją zieloną odskocznię
aga_szsz 19:38, 22 maj 2016


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
Dzięki Toszka, wszystko jasne!
W niektórych miejscach mogę mieć nawet pół metra nowej ziemi, bez przekopywania, gdzie rosną teraz thuje!
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
Toszka 19:52, 22 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
a kompost masz? Dobrze by było herbatką kompostową (ANHK) podlać lub zakupić np. Rosahumus i tym podlać ziemię.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies