Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

TomaszKopala 15:37, 09 lip 2019


Dołączył: 09 lip 2019
Posty: 1
Drodzy Ogrodnicy, potrzebuję waszej pomocy.
Na przełomie marca - maja 2019r. moje bukszpany zaczęły usychać, nie mam pojęcia co może być przyczyną czy jest to choroba czy od warunków pogodowych. Zostało mi kilka sztuk natomiast nie wiem jak je ratować.

Dziękuję za Wasze odpowiedzi i Pozdrawiam.


PawelPuczynski 21:30, 12 lip 2019

Dołączył: 12 lip 2019
Posty: 2
Cześć wszystkim, może i mi ktoś pomoże?
PawelPuczynski 21:31, 12 lip 2019

Dołączył: 12 lip 2019
Posty: 2
Darek11 10:55, 18 lip 2019

Dołączył: 18 lip 2019
Posty: 1
Niestety coś takiego zaatakowało mój bukszpan w tym roku. Jak przeciwdziałać, proszę o podpowiedź.
Toszka 12:35, 19 lip 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Darek11, to ćma bukszpanowy. Jest wątek o niej.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Dan 12:18, 10 paź 2019

Dołączył: 22 maj 2018
Posty: 19
Witam,
czy ktoś się orientuje co się może dziać z tymi bukszpanami?
Od jakiegoś czasu zaczęły sie robić coraz bardziej rdzawo-brązowe.
W Sierpniu odkrtyłem i zwalczyłem ćmę bukszpanową (gąsienice) ale widzę, że proces przebarwiania dalej postępuje.
gruba_dynia 12:22, 15 paź 2019


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Przyłączam się do pytania powyżej.
Moje bukszpany w ogrodzie zrobiły się w ciągu tego lata rude, pomarańczowe. Rosną w różnych miejscach ogrodu w różnym sąsiedztwie i różnym nasłonecznieniu. W czasie upałów i suszy podlewane. Każdy jest mniej lub bardziej pomarańczowy. Liście nie opadają nadmiernie, nie usychają, nie ma oznak choroby, są może nieco bardziej twarde w dotyku. Najbardziej zielone fragmenty są w miejscu gdzie rabarbar pokładał się na bukszpanach.
Monty Don w jednym z odcinków mówił ze to oznaka stresu, żeby się nie przejmować, że bukszpan przeżyje. Ale u mnie ten stres trwa już cały sezon, a zbliża się zima. Co robić?
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
Mazan 17:37, 15 paź 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gruba_dynia

I Twój Monty ma rację, co sama opisałaś ukrywając zjawisko pod liśćmi rabarbaru. To ogromny brak wody, a bukszpan ma czym ją tracić natomiast korzenie nie potrafią tak szybko zareagować, gdyż transport wody w roślinie odbywa się - w naszym rozumieniu - bardzo powoli w czym bardzo pomocne było suche powietrze. Podobne objawy wywołują suche wiatry zimowe czy wczesnowiosenne.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
gruba_dynia 19:58, 15 paź 2019


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Wydawało mi się że bukszpany podlewałam odpowiednio przez cały sezon. Dziś podlałam także. Przy okazji zauważyłam zaglądając do środka krzaczka, że o ile są tam liście to są zielone (niektóre moje kule bukszpanowe mają w środku gołe badyle a niektóre są pełne liści).
Mazan, dzięki, pocieszyłeś mnie że to "tylko" brak wody - postaram się trochę zreanimować moje bukszpany
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
gruba_dynia 20:00, 15 paź 2019


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
A i jeszcze. Najbardziej zpomarańczowiały te rosnące w pobliżu brzóz. Brzozy to pijaczki, wszystko wysiorbią
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies