Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Dan 15:58, 21 paź 2019

Dołączył: 22 maj 2018
Posty: 19
To nie jest niestety kwestia wody... Mam zainstalowane w tych bukszpanach podlewanie kropelkowe, ponadto podlewam rośliny 1,2 x tydzień z węża i monitoruje wilgotność gleby.
Mazan 17:29, 21 paź 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gruba_dynia
Dan

Opisywałem 'zjawisko' w wielu wątkach, ale - jak zwykle - brak zainteresowania zjawiskiem jest przyczyną nieporozumień. Przecież w odpowiedzi dla Grubej_dyni napisałem wyraźnie, że dotyczy to suchego powietrza nie gleby. Wystarczy jedynie czytać ze zrozumieniem, a wyjaśnienie przyjdzie samo. Roślina aby pobrać wodę musi ją najpierw wydatkować/odparować. Do tego celu służą jej hydatody, a po polsku wypotniki, co szczególnie jest widoczne wiosną, gdy na krawędziach liści szczególnie młodych po nocnym ochłodzeniu tworzą się kropelki podobne do rosy, a u traw nawet podczas suchej nocy nad ranem jest uczucie mokrych źdźbeł trawy. Można by powiedzieć że "nihil novi sub sole", ale właśnie to jest powodem barw jesiennych od początku lata.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
miro72 16:51, 03 lis 2019

Dołączył: 03 lis 2019
Posty: 1
Kłaniam się.
Pierwszy mój post więc uprzejmie witam i pozdrawiam wszystkich.
Temat długi ale popatrzyłem trochę w niego i mam pewne przypuszczenia, pozwolę sobie jednak podpiąć zdjęcia i upewnić się. Trzy piękne bukszpany. Półtora roku rosły jak ta lala i nagle zaczęły "się psuć".
Miejsce od północy, warunki umiarkowane.
Bardzo proszę o wskazówki dla początkującego.
Pozdrawiam.
Kokesz 17:55, 03 lis 2019


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6688
To ćma bukszpanowa niestety też do mnie miesiąc temu przyleciała
Skąd jesteś?
Zajrzyj do wątku o ćmie i szybko działaj.

Wysłałam priv.


https://www.ogrodowisko.pl/watek/7857-cydalima-perspectalis-cma-bukszpanowa
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Gardenarium 08:13, 03 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Agnmar napisał(a)


Witam jestem tu nowy i pytam się o poradę. Może ktoś podpowie co się dzieje z bukszpanem i jak go ratować. Pozdrawiam

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasya 08:14, 03 lut 2020


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41746

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Bukszpan jak go ratować. przeniesiony

To prwnie to
https://www.ogrodowisko.pl/watek/7857-cydalima-perspectalis-cma-bukszpanowa
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Agnmar 08:14, 03 lut 2020

Dołączył: 02 lut 2020
Posty: 2

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Bukszpan jak go ratować. przeniesiony

nie widziałem nic podobnego na swoich krzakach bukszpanu to cos pokazało sie u mnie na jesień
Gardenarium 08:16, 03 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie , to nie są objawy ćmy, to jest groźna choroba grzybowa, jedna z tych albo Cylidrocladium buxicola, albo Volutella buxi.

Sprzyja jej mokra pogoda gdy krzewy nie wysychają (liście) i duże zagęszczenie krzewów, zarodniki wtedy łatwo się przenoszą./

Należy teraz odkurzyć krzewy, otrzepać je z tych chorych liści i zebrać. Na razie oprysk nic nie pomoże. Dopiero wiosną.
Ja opryskiwałam Mirage.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Marta111 23:53, 23 lut 2020

Dołączył: 23 lut 2020
Posty: 6




Dobry wieczór,

będę wdzięczna za pomoc, bukszpan od jakiegoś czasu gubi liście. Jaki środek mogę zastosować?

Pozdrawiam,
Marta
Gardenarium 07:14, 24 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wkleję zdjęcia jak wygląda liść bukszpanu przy porażeniu chorobami

Volutella buxi Zdjęcia liści

Cylindrocladium buxicola Zdjęcia liści

Moim zdaniem masz ten drugi grzyb. Okresy opryskiwania zaczynają się od kwietnia. Teraz nic to nie da, bo jest za zimno.

Agrecol poleca preparat Discus 500WG na tę chorobę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies