Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Życie w wiejskim ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Życie w wiejskim ogrodzie

mirkaka 17:56, 06 sie 2019


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9528
Gardener27 napisał(a)


Cebula uwielbia gleby próchniczne, wrażliwa jest na brak w glebie składników pokarmowych takich, jak azot (brak wzrostu, żółknięcie), fosfor (powolny wzrost), potas (brązowienie wierzchołków szczypioru). Ze względu na płytki system korzeniowy cebula jest wrażliwa również na niedobór wody.

Ja również zrywam młody szczypior ze swojej cebuli i nie ma to znaczenia na jej zdrowotność.

Prawdopodobnie Twoją cebulę zaatakował patogen grzybowy Botrytis allii co doprowadziło od Fuzaryjnej zgnilizny cebuli.


No super
Jeszcze i tu patogeny grzybowe, wszystko mam w grzybach
Co można posadzić w tym miejscu za rok?
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
anpi 18:31, 06 sie 2019


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8137
Urodziwe te Twoje warzywka Bukiety i dekoracje też pierwsza klasa!Dalie zadziwiają ilością kwiatów.Mam nadzieję,że moje też się tak rozpędzą,nie były podpędzane to będą późniejsze. Jeszcze nawet nie wszystkie rozkwitły.
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
Ewa777 18:52, 06 sie 2019


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18430
Dalie masz przepiękne. Jeszcze ich nie zaprosiłam do mojego ogrodu.
Dekoracje jak zawsze piękne u Ciebie. Nawet bukiety robisz śliczne. Karczoch świetny. Pasuje do reszty dekoracji
____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
Wendy79 21:10, 06 sie 2019


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Gardener27 napisał(a)







Miałam pytać wcześniej, a tym zdjęciem mi przypomniałeś...Wzruszasz ziemię wyściółkowaną trawą?
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
Gardener27 21:18, 06 sie 2019


Dołączył: 20 sty 2014
Posty: 13487
mirkaka napisał(a)


No super
Jeszcze i tu patogeny grzybowe, wszystko mam w grzybach
Co można posadzić w tym miejscu za rok?


U Ciebie Mirko mokry rok wiec różne grzyby panoszą się po ogrodzie. U mnie wystarczyło że padało trzy tygodnie i już bukszpany się posypały, jakby tego było mało ćma je podgryza ... taki los ogrodnika.

Wracając do problemu cebuli aby ograniczyć niebezpieczeństwo tej choroby, należy bezwzględnie unikać uprawy w monokulturze i na stanowiskach podmokłych. Płodozmian jest bardzo istotny, należy min. przez następnych 5 lat w tym miejscu nie sadzić cebuli. Na glebach porażonych patogenem wskazana jest uprawa roślin motylkowych.

____________________
Przemek- Życie w wiejskim ogrodzie *** Wizytówka
Gardener27 21:25, 06 sie 2019


Dołączył: 20 sty 2014
Posty: 13487
Wendy79 napisał(a)


Miałam pytać wcześniej, a tym zdjęciem mi przypomniałeś...Wzruszasz ziemię wyściółkowaną trawą?


Agnieszko po wyściółkowaniu rabat ziemia nie jest już napowietrzana. Gleba w warzywniku jest bardzo dobrej jakości, nie potrzebuje dodatkowych zabiegów oprócz podlewania w trakcie sezonu.
____________________
Przemek- Życie w wiejskim ogrodzie *** Wizytówka
Gardener27 21:34, 06 sie 2019


Dołączył: 20 sty 2014
Posty: 13487
anpi napisał(a)
Urodziwe te Twoje warzywka Bukiety i dekoracje też pierwsza klasa!Dalie zadziwiają ilością kwiatów.Mam nadzieję,że moje też się tak rozpędzą,nie były podpędzane to będą późniejsze. Jeszcze nawet nie wszystkie rozkwitły.


Aniu bardzo dziękuję za słowa uznania, tym bardziej że jesteś właścicielką takiego pięknego i dopieszczonego ogrodu.
Dalie oprócz żyznej gleby bardzo lubią wodę, mają płytki system korzeniowy wiec są wrażliwe na jej niedobór. Jeśli tylko masz taką możliwość podlewaj obficie a szybko odwdzięczą się obfitym kwitnieniem.


____________________
Przemek- Życie w wiejskim ogrodzie *** Wizytówka
mirkaka 21:38, 06 sie 2019


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9528
Dziękuję Przemku za wskazówki.
Ja już 5 kulek bukszpanowych wywaliłam, wręcz ulgę odczułam Ciągle w grzybie były, wiele lat z tym walczyłam, nic nie pomagało, grzyb ciągle wracał. Nie mam zamiaru walczyć z wiatrakami, ani sił już nie mam.
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Gardener27 21:40, 06 sie 2019


Dołączył: 20 sty 2014
Posty: 13487
Ewa777 napisał(a)
Dalie masz przepiękne. Jeszcze ich nie zaprosiłam do mojego ogrodu.
Dekoracje jak zawsze piękne u Ciebie. Nawet bukiety robisz śliczne. Karczoch świetny. Pasuje do reszty dekoracji


Ewo dalie jak najbardziej pasowałyby do Twojego ogrodu i begonii na obwódkach. Możesz je traktować jak jednoroczne lub spróbować przezimować jeśli masz do tego celu warunki.

Ostatnio sukulentami się zainteresowałem, pasują do betonowych donic idealnie.



____________________
Przemek- Życie w wiejskim ogrodzie *** Wizytówka
Gardener27 21:56, 06 sie 2019


Dołączył: 20 sty 2014
Posty: 13487
mirkaka napisał(a)
Dziękuję Przemku za wskazówki.
Ja już 5 kulek bukszpanowych wywaliłam, wręcz ulgę odczułam Ciągle w grzybie były, wiele lat z tym walczyłam, nic nie pomagało, grzyb ciągle wracał. Nie mam zamiaru walczyć z wiatrakami, ani sił już nie mam.


Bukszpany zrobiły się bardzo problematyczne przez ostatnie lata ale nie wyobrażam sobie ogrodu bez nich. Walczę o nie jak tylko potrafię, profilaktyka jest istotna i systematyczność w obserwacji. Mam bukszpanów wiele w ogrodzie, najstarsze były sadzone przeszło 20 lat temu i ciężko by mi było się z nimi rozstać ale dobrze Cię rozumiem, czasem jak nie widać efektów walki trzeba złożyć broń.

____________________
Przemek- Życie w wiejskim ogrodzie *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies