Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Kwiaty z ogródka Marty :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Kwiaty z ogródka Marty :)

bartek_luberda 22:25, 08 mar 2014


Dołączył: 03 mar 2013
Posty: 2542
Wszystkiego Naj z okazji dnia kobiet
____________________
Ogródeczek
marta_d 18:36, 09 mar 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195
Dziękuję bardzo
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
marta_d 11:32, 17 mar 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195
koledzy i koleżanki już połowa marca, czas zacząć planowanie przesadzeń, nasadzeń itp. Mam mały kłopot z zagospodarowaniem wąskiego paska przy domu, z zeszłego sezonu po remoncie nawierzchni ostała się juka karolińska, mam jeszcze dwie i chciałam je dosadzić do tej jednej, zamówiłam też 3 hosty białe i nie wiem czy sadzić je naprzemiennie z jukami czy np. do tej jednej juki dosadzić dwie pozostałe a po nich wsadzić 3 hosty, a przerwy między nimi wypełnić jednorocznymi np. lobeliami w kolorze niebieskim dla przełamania bieli host oraz kwiatostanów juki.


Bardzo proszę o doradę, bo może macie ciekawsze pomysły na zagospodarowanie tego kawałeczka ziemi
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
marta_d 11:32, 17 mar 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195
aha tej kratki która służyła pnącej róży nie będzie
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
Marcin89 18:33, 17 mar 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2301
Cześć Marta . Według mnie jest trochę za wąsko na jukę karolińską - starsze okazy są naprawdę duże. Słyszałem też, że one mają bardzo głęboki korzeń i po latach nie można raczej przesadzić. Więc czy na pewno tutaj je chcesz? Może jednak w innej części ogrodu będzie im lepiej??

Jeśli chodzi o samo sadzenie to nieładnie wygląda przeplatanka dwóch gatunków. Sadzi się w grupach, najlepiej nieparzyście. Te funkie to dobry pomysł. A skoro funkie to chyba tam masz półcień? I wtedy lobelia nie ma za ciemno?

Ja bym tu widział taki cienisty zakątek, funkie (2 odmiany najlepiej), coś wyższego (np. liliowiec ogrodowy, parzydło leśne, tawułka chińska 'Pumila') czy coś innego z bylin. Bo na krzewy raczej wąsko. Tylko jeśli same byliny wtedy nie ma efektu całorocznego (no chyba, że wprowadzisz żurawki, czy bergenię sercolistną - ona też znosi cień). A z drugiej strony jak nic nie będzie w zimie to można rzucać śnieg ze ścieżki.

Ale się rozpisałem . Pozdrawiam .
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
marta_d 21:55, 17 mar 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195
Cześć kolego dłuższa chwilę mnie nie było na Ogrodowisku, fajnie, że zainteresowałeś się tematem mianowicie - po stronie żywopłotu z tuj jest południe, jest on na takiej wysokości , że słońce tam dociera ale nie na długo, więc chyba faktycznie lobelie odpadają. Chyba zdecyduje się na 2 odmiany funkii , myślę że do białych White Weather dobiorę jakieś zielone z białą obwódką. A może coś na pniu? Na samym początku ścieżki jest clematis fioletowy ( nie pamiętam odmiany), więc może powinnam dosadzić jeszcze 1 clematis? ehh... ciężki wybór dzięki za podpowiedzi We Wrocławiu wiosennie? pozdrawiam
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
Marcin89 22:14, 17 mar 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2301
Wiosennie. Widziałem dziś kwitnące forsycje w okolicy .

Zrobiłem mały schemat mojego pomysłu na Twoją rabatkę hehe. Wstyd wklejać, ale niech będzie....

Z lewej strony mniej więcej na środku żółte liliowce, obok nich dwie odmiany funki (np. biało-zielona i żółta). Z prawej strony w miarę możliwości w szerszym miejscu powtórzyć grupę funki (lub inna odmiana) i dodać coś kwitnącego. Ten fiolet to u mnie np. bodziszek korzenisty (roślina okrywowa). Na jesień przebarwia się na czerwono. Ale wiadomo ilość sztuk i tak dopasowana do wymiarów. To tylko pomysł.


Pomysł z funkiami jest ok. Ale czy po jakimś czasie nie będzie brakowało Ci czegoś kwitnącego?
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 22:23, 17 mar 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2301
Aaa i ten powojnik - jak dla mnie może być jeden. Mocny akcent.

A ten paseczek ile ma szerokości? Drzewko na pniu może potem po latach wychodzić na ścieżkę. Czy tylko mi się wydaje, że tam jest tak wąsko.

A juki zostają? Żeby nie było nie namawiam do przesadzania, bo nie wiem czy by się udało. Potem na mnie będzie .

____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
monteverde 22:57, 17 mar 2014


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Cześć Marta, ładnie zaczęłaś wątek pięknym rh na czym grasz bo doczytałam żeś muzyk? a na tym wąskim to juki nie za bardzo bo szeroko rosną kwitną co 2 rok i są marne do przesadzania bo maja korzeń palowy i lepiej wziąć siewkę od juki niż starą bo przechoruje hosta White Father potem zielenieje i nie jest za bardzo atrakcyjna, wejdź na sadzawka.pl lub funkia. pl i tam znajdziesz coś odpowiedniego co do wysokości i zapotrzebowanie na światło a miedzy hostami możesz posadzić obrazki włoskie, bo za nim hosty wyjdą to obrazki już są i przy pieleniu nie wyciepiesz host chcesz usunąć pergolę pod róże? ja teraz kupiłam białą różę, która lepiej kwitnie w cieniu niż w słońcu a do niej jakiś powojnik co lubi cień i będzie super aha uważaj na dyptam jak koło niego robisz bo parzy okrutnie nawet olejki które się uwalniają w słońcu pozdrawiam
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
marta_d 10:04, 18 mar 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195
Ojej tyle pomysłów, że będzie trudno się zdecydować co wsadzić, muszę wszystko dokładnie przemyśleć, żeby niczego nie żałować Marcin - wielkie dzięki za poświęcony czas na "projekcik"
Monteverde - jestem flecistką i gram również na fortepianie, ogólnie muszę uważać na paluchy
ten wąski paseczek jest naprawdę wąski ma ok.45 cm więc nie poszaleję. Na podstawie waszych podpowiedzi zdecyduję się na mini rabatkę bylinową nie miałam wcześniej nigdy białej hosty (zamówiłam ją z gazetki bo ładnie wyglądała - przyznam się ze pierwszy raz kupiłam rośliny z gazety wysyłkowej no i ciekawe co mi przyjdzie ) Juki absolutnie nie będzie, póki jest mała to ją na weekend unicestwie pergoli też nie będzie , rosła róża pnąca, ale zaczęła chorować 2 sezony temu i stwierdziłam , że już nie mam siły jej ratować i wykopałam. Grzyby się przykolegowały do niej i "coś" obżerało jej liście.
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies