Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Kosaćce, irysy (Iris)

Pokaż wątki Pokaż posty

Kosaćce, irysy (Iris)

Sebek 19:50, 15 lip 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
kachat napisał(a)
Właśnie przymierzam się do zakupy irysów bródkowych i mam w związku z tym kilka pytań

1. Jak długo kwitną irysy? Czy są jakieś odmiany, które kwitną wyjątkowo długo?
2. Czy wszystkie irysy kwitną w podobnym czasie, czy są takie, co kwitną wyjątkowo późno, np. do końca lata..?
3. Czy irysy po przekwitnięciu brzydko wyglądają? Czy trzeba kombinować z ich zasłanianiem inną roślinnością, czy nie ma takiej potrzeby?

Będę wdzięczna za pomoc Nigdzie nie znalazłam odpowiedzi na te pytania


Pojedyncze kwiaty irysów kwitną krótko, ale ogólnie kwitnienie trwa gdzieś 2 tygodnie? Może nawet dłużej. Jakoś długo kwitnących irysów jeszcze nie widziałem
Nie wszystkie kwitną w tym samym czasie - zaczynają kwitnąć razem z krokusami te miniaturowe, syberyjskie i bródkowe kwitną w maju i w czerwcu, a ostatnio u kogoś widziałem teraz kwitnące bordowe i niskie - chyba u Ani asc - ona ma chyba wszystkie możliwe irysy
Po przekwitnięciu wycinam kwiatostan, a liście zdobią do końca sezonu - jedynie pojedyncze sztuki usychają, ale je usuwam. Jednak trzeba im dać jakieś towarzystwo na inne miesiące
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
kachat 11:14, 16 lip 2013


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
No to klops, byłam pewna, że irysy dłużej kwitną... Są takie piękne, bardzo bym je chciała u siebie w ogrodzie, ale 2 tygodnie... Trochę nie ten temat, ale czy są moze jakieś podobne do nich rośliny, ktore kwitną przynajmniej dwa razy dłużej..? Mam ostatni mikro kawalek ze słoncem (reszta to niestety cień pod sosnami) i chciałabym go mozliwie najlepiej wykorzystać
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Sebek 08:06, 24 lip 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Niewiele bylin kwitnie tak długo.....Mogę polecić żurawki, które są zimozielone, jasnota (dość ekspansywna), rozchodniki właściwie bardzo ładnie wyglądają. Od czerwca kwitną róże okrywowe - nieprzerwanie do zimy.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Ewa567 22:21, 25 lip 2013

Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 148
Potwierdzam, mam różową różę okrywową i kwitnie nie przerwanie. Na wiosnę ją zasiliłam i pięknie kwitnie.
____________________
pozdrawiam Ewa
kachat 16:48, 01 sie 2013


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Ooo, nie zaznaczyłam, by mnie o odpowiedziach informowało, i myślałam, że nikt nic nie napisał... Uuu ;/

No to szkoda, że nic podobnego do irysów długo kwitnącego nie ma... Te rośliny co wymieniłeś Sebku są fajne, ale ja tu coś znacznie wyższego chciałam Róże okrywowe mam, kilka, w doniczkach, bo jak zwykle już po ich zamówieniu zmieniłam zdanie (załamać się można..) i teraz zielonego pojęcia nie mam, gdzie je wsadzić.. A one takie piękne są

To trudno, może irysy a może jakąś trawkę wyższą posadzę..? A irysy po przekwitnięciu ładnie wyglądają, czy po prostu "nie bardzo brzydko"? W sensie, czy mogą być dalej jako ozdoba, z samych liści?
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Sebek 10:54, 04 sie 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Ozdobą same w sobie nie są - nie mogą grać głównej roli....Jakaś trawa ozdobna to dobry pomysł
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
eugenia_stef... 10:09, 06 lut 2014


Dołączył: 29 sty 2014
Posty: 559
Czuję się troszkę jak intruz ale muszę podzielić się moimi iryskami z Wami , nie mam wątku ogrodowego na tym forum .

Irysy TB
































c.d.n
____________________
Kolorowy Ogród Geni
Gardenarium 13:15, 06 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Eugenio, to nic że nie masz wątku. Ale masz tyle kwiatów, że bardzo miło będzie jak pokażesz je w wątkach kwiatowych) Podziwiam zdjęcia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kondzio 13:20, 06 lut 2014


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
Ale piękne iryski hi hi hi
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
eugenia_stef... 13:30, 06 lut 2014


Dołączył: 29 sty 2014
Posty: 559
Danuto, Kondzio chętnie dla Was dodam jeszcze kilka moich irysków , a w innych wątkach inne moje kwiaty , wiosną na pewno będą nowe irysy bo kupiłam w zeszłym roku sporo odmian nowych .



















____________________
Kolorowy Ogród Geni
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies