Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ja i mój ogródek, a może ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Ja i mój ogródek, a może ogród

Dominika11 13:56, 03 wrz 2019


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
anabuko1 napisał(a)

Twój ogród masz taki kolorowy, piękny, dopieszczony.
Piękne rabaty .Wrzosy już pięknieją.Moje przesadzone na wiosnę i dużo się nie przyjęło.
Imponująca ta hortensja
teraz jest czas na wrzosy
szkoda, że Twoje nie wszystkie się przyjęły
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Dominika11 10:52, 05 wrz 2019


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
Co myślicie o takim zaplanowaniu rabaty przed domem - jako przedogródek



1 tuje Janedgold
2 Umbry
3 hortemsja limka
4 bukszpany/danice - co lepiej ???
5 stipa
6 bergenia flirt i hosty Fire and Ice
7 trzmielina
8 brunnera i hosty
9 szałwia
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
KasiaBawaria 11:10, 05 wrz 2019


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Dominika- jak dla mnie za duzo ciecia jak na jedna rabate- wumbryw jakiej odleglosci chcesz posadzic? Do jakiej szerokosci rosna? Czy bedziesz musiala je ciac? Tuje trzeba bedzie przycinac, odstep od nich spory bo inaczej beda lysiec.Trzmieline ciezko bedzie utrzymac w ryzach- ciac bedziesz musiala z kazdej strony. Jaka wielkosc ma rabata?Nie za duzo tych drzewek? Lepiej odstep taki, by same zachowywaly kulisty ksztalt, bez ciecia. Szerokosc korony doroslego drzewa to okolo 5 metrow, trzeba to uwzglednic. Pytan sto
____________________
Zapraszam na kawe
Dominika11 11:19, 05 wrz 2019


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
Rabat ma około 12 metrów długości i szerokosci około 3/3,5m.
Umbry rosna w kulkę i wsadzane w odległościach od siebie - jest pięć przęseł i na jedno przęsło 1 drzewko
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Dominika11 11:30, 05 wrz 2019


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
KasiaBawaria napisał(a)
Dominika- jak dla mnie za duzo ciecia jak na jedna rabate-
a co innego proponujesz ???
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Nowa12 12:03, 05 wrz 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Dominiczko,
Ze mnie jest kiepski projektant (do dzisiaj nieskończona skarpa ) ale jeżeli miałabym ci cokolwiek podpowiedzieć to bukszpanów bym nie sadziła tylko np. tuje kuliste a tych jest mnóstwo odmian - ja mam i zielone i żółte i ostatnio na przedpłocie dałam takie jasnozielone.
Albo cisy ale to większy koszt albo tworzenie kształtu od małego.
Kulki z trawami wyglądają zawsze dobrze. Nie wiem czy akurat sadziłabym stipę - u mnie niestety padła po zimie. Dałabym jakąś pewniejszą trawkę np. rozplenicę.
Trzmieliny płożącej bym nie dawała bo tak jak pisze Kasia kupa cięcia i wspina się to po wszystkim. Mi się podobają tylko kulkowe trzmieliny.

A nie chcesz hakonek? One wygladają wszędzie pięknie.
Jeszcze pytanie ile tam masz słońca?
Za limkami jestem całym sercem .
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Dominika11 12:10, 05 wrz 2019


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
Nowa12 napisał(a)
Dominiczko,
Ze mnie jest kiepski projektant (do dzisiaj nieskończona skarpa ) ale jeżeli miałabym ci cokolwiek podpowiedzieć to bukszpanów bym nie sadziła tylko np. tuje kuliste a tych jest mnóstwo odmian - ja mam i zielone i żółte i ostatnio na przedpłocie dałam takie jasnozielone.
Albo cisy ale to większy koszt albo tworzenie kształtu od małego.
Kulki z trawami wyglądają zawsze dobrze. Nie wiem czy akurat sadziłabym stipę - u mnie niestety padła po zimie. Dałabym jakąś pewniejszą trawkę np. rozplenicę.
Trzmieliny płożącej bym nie dawała bo tak jak pisze Kasia kupa cięcia i wspina się to po wszystkim. Mi się podobają tylko kulkowe trzmieliny.

A nie chcesz hakonek? One wygladają wszędzie pięknie.
Jeszcze pytanie ile tam masz słońca?
Za limkami jestem całym sercem .
mi danice tez sie podobaja i chyba je własnie bym dała zamiast bukszpanów.

A rozplenica nie przytłumi kulek ???

A co zamiast trzmieliny ??? hakonki coś kiepsko im u mnie dlatego nie biore pd uwagę, choc bardzo mi sie podobają

słońce jest tak około do południa, a pózniej cień
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
KasiaBawaria 12:43, 05 wrz 2019


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Danice sa piekne ale to tuje- od srodka wysychaja i po cieciu nie zawsze sie odrodza- trzeba ciac systematycznie. Ja bym byla za cisami- swoje zrobilam w kule w 1,5 sezonu. Szybko rosna. Rozplenice na przod bym nie dawala- pozno startuja i dlugo strasza suchymi badylami.Stipa na zle przygotowanym podlozu przemarza- wazny jest piasek i duzo zwirku.Chyba ze masz piach.Ja jestem za rabatami gdzie sie sadzi z powtorzeniami pewnych roslin a niektore jako dodatki.Brunera potrzebuje polcienia, bo na sloncu bedzie brzydka.Te zolte tuje juz rosna? Za duzo koloru moim zdaniem. Zielony jest ladniejszym tlem.Szalwie pomiedzy stipa bym powtorzyla. Albo cos innego fioletowego.Stonuj troche z kolorami, bo bedzie za bardzo napackane-lepiej skupic sie na dwoch kolorach, maks.trzech.To wszystko kwestia gustu, ale potem ta zolc moze cie zaczac wnerwiac Ja bym cos bialego dorzucila zamiast trzmieliny- hosty sa bialo- zielone, brunera tez, fioletowa szalwia.Jezeli stipe masz po prawej, to po lewej te szalwie tez bym posadzila ze stipa. No i jakos nie przemawia do mnie sadzenie tak pasmowo- lepiej nieregularnymi plamami.
____________________
Zapraszam na kawe
Makusia 16:32, 05 wrz 2019


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Bukszpany to ryzykowne posunięcie. Ale trzy lata może jakieś latające do cisow będą latać, albo do tuj?
Buksy ładne są jednak (jak są zdrowe) ale też bym chyba jednak się na nie nie zdecydowała.
Umbry ja osobiście polecam. Chociaż co 2 metry z hakiem, to Ci się zrosną-chcesz tak?
Na trMielinach się nie znam. Stopę osobiście lubię, zwłaszcza zanim zacznie masowo produkować nasiona
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
sylwia_slomc... 22:08, 05 wrz 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81927
Dominika11 napisał(a)

Za 5 lat to będzie duże drzewo, a za 8 już takie jak moje
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies