Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Odnawiam ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnawiam ogród

dolcevita 18:53, 08 maj 2014


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 41
Witajcie
niedawno weszłam w posiadanie dużego domu z ogrodem, który nie koniecznie mi się podoba. Chciałabym go przebudować, tak, żeby nie wyrzucić nic z tego co jest,a tylko poprzesadzać. Wklejam mapkę i trochę zdjęć, niestety słabej jakości bo robione telefonem.






Posadzona jest trawa, wcześniej był tam warzywnik.
Na pierwszy rzut chcę przesadzić te róże które wydać praktycznie na każdym zdjęciu. Rosną one tak sobie prawie na środku bez ładu i składu a wokół nich wychodzi masa lilii. Obok nich jest taki cypelek z kwiatami.

Nie mam kompletnie pomysłu na przód przed domem. Jest tam dosłownie wszystko bez ładu i składu.





Na ostatnim zdjęciu widać posianą trawę. Wcześniej rósł tu wielki świerk, którego wycięliśmy a wzdłuż krawężnika są posadzone niskie dalie.

Zrobię więcej zdjęć a na chwilę obecną proszę o rady


____________________
Odnawiam ogród
AlicyaLK 19:14, 08 maj 2014


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
Witaj, jestem ciekawa metamorfozy, tak więc zaznaczam. Ja sama borykam się z projektem, tak więc za bardzo nie pomogę, ale mogę dopingować
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
dolcevita 12:46, 10 maj 2014


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 41
Proszę o podpowiedź czym mogłabym ogrodzić ta rabatę

Próbowałam tu ogrodzić plastikową palisadą ale średnio mi się to podoba.
Jakieś rady i sugestie?
____________________
Odnawiam ogród
dolcevita 16:57, 10 maj 2014


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 41
Oglądam Wasze ogrody i nie mogę się nadziwić że takie piękności można stworzyć! Ja niestety mam już stary zagospodarowany ogród z którym nie wiem co zrobić Najchętniej poprzesadzałabym krzewy ale mają już parę lat i nie wiem czy to jest dobry pomysł. A jeśli chodzi o przednią stronę to już wcale nie wiem co z nią zrobić. Jeszcze ta ilość beznadziejnie przystrzyżonych bukszpanów mnie przeraża
____________________
Odnawiam ogród
Toszka 20:58, 10 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
dolcevita napisał(a)
Proszę o podpowiedź czym mogłabym ogrodzić ta rabatę

Próbowałam tu ogrodzić plastikową palisadą ale średnio mi się to podoba.
Jakieś rady i sugestie?


Taka krawędź rabaty "esy-floresy" będą udręką przy koszeniu trawnika. Weź kosiarkę i sama sprawdź. Do grodzenia świetne są ekobordy.
Nawet starsze krzewy można śmiało przesadzać. Trzeba to tylko przemyśleć logistycznie, wcześniej obficie podlać, obkopać jak największą bryłę korzeniową (tu potrzebny jest konsensus - maksymalnie duża bryła korzeniowa ale możliwa do udźwignięcia) i zwołać min 2 "chłopa" do pracy. Nowy dołek musi być wcześniej przygotowany - głębszy i szerszy o ok 15cm. Dołek zaprawiony najlepiej kompostem (nalać wody) i naszykowana dobra, zmieszana z kompostem ziemia do obsypania. Obficie podlać i potem pamiętać o systematycznym podlewaniu. Jeśli maja być to drzewka (lub krzewy owocowe) dobrze jest nie dopuścić w pierwszym roku do owocowania.
Sami przesadzaliśmy (biję się w piersi, że aż 4 razy) kilkunastoletnie bukszpany. Mam wrażenie, że teraz lepiej rosną
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 21:37, 10 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Wątek o ekobordach
http://www.ogrodowisko.pl/watek/837-ekobordy-obrzeza-rabat-oddzielanie-kory-od-zwiru
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
AlicyaLK 22:10, 10 maj 2014


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
Nie martw sie! Ja tez mam stary ogród i to bez szans na przesadzenie, bo moje drzewa są wyższe niż dom Wydaje mi sie, ze najważniejsze jest to, abys zdecydowała w jakim stylu chcesz mieć ten ogród, czy wszystkie rośliny warto zostawić, a potem zrobić dobry plan, żeby nie wykonywać pracy dwa razy. Nie mówię, że będzie łatwo, bo pewnie będziesz miała sporo ograniczeń, ale jestem pewna, że się da Co do bukszpanów, to nie znam sie, ale może da sie in nadać inny kształt, przecież one dobrze znoszą cięcie Trzymaj się!
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
DagmaraM 23:02, 10 maj 2014

Dołączył: 05 maj 2014
Posty: 35
Dokładnie, najpierw wszystko zaplanuj, żeby nie wyrzucać pieniędzy w błoto i potem nie przesadzać. Ja zrobiłam ten błąd, że najpierw kupowałam rośliny, które mi się podobały, a teraz myślę gdzie je wcisnąć

Co do bukszpanów, nie mam, choć planuję zakupić, ale bukszpan to chyba jedne z bardziej foremnych i podatnych na kształtowanie roślin. Także tnij
____________________
Ogród przed domem[/quote]
dolcevita 13:41, 11 maj 2014


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 41
Dziękuję za odpowiedzi!
Zastanawiam się nad sensem jakiegokolwiek obrzeża, ponieważ właśnie zdałam sobie sprawę, że prace będę mogła zacząć dopiero na jesień, kiedy to poprzesadzam róże i krzewy.

Zrobiłam sobie plan tak jak radziły dziewczyny i zacząć muszę od przesadzania. Więc do tego czasu będę planować, projektować i zmieniać

To jak jest teraz (nie uwzględniłam wszystkich drzew i krzewów które są aktualnie (krzewy na dole z lewej za gospodarczym, jednej małej jabłonki która również jesienią będzie przesadzona ponieważ będzie przeszkadzała nowej, większej szklarni, oraz bluszczy który rośnie już na całej długości płotu).


A to jak chce żeby było, czyli:
- krzewy obok malin zostaną przesadzone z lewej strony na górze,
- pod gospodarczym posadzę bluszcz żeby zakrył nieotynkowaną ścianę i postawię tam altankę,
- od altanki w prawo stworzę rabatę z roślin które aktualnie posiadam i wykorzystam też róże i lilie które rosną niemalże na środku działki.

Nie wiem co zrobić z tymi malinami. Chętnie bym je gdzieś przesadziła ale jeśli potrzebują one słonecznego miejsca to będzie problem.
Również mam problem z klombem który jest pomiędzy drzewkami na górze po prawej stronie. Chętnie bym go usunęła a rośliny wykorzystała jakoś inaczej, ale tam tyle tego siedzi, że nie wiem czy ogarnę. No i oczywiście problem z samym przodem. To to już jest kompletny hard core ponieważ rosną tam rośliny które chętnie wyrzucę a nie chcę ze względu na poprzednią właścicielkę działki, czyli babcie mego męża która ten ogród kochała i nadal kocha i bardzo przeżywa każdą naszą zmianę.


Te moje mapy i zdjęcia są fatalnej jakości,a le postaram się stworzyć coś porządniejszego.

Pozdrawiam!
____________________
Odnawiam ogród
Monika1202 13:14, 12 maj 2014


Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 151
Witam,
Masa pracy przed Tobą ... Trzymam kciuki i będę zaglądać .
____________________
Monika, Wiejski Ogród Moniki , Cienista rabata , Glorioza Rotszylda ,
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies