Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Czarny bez (Sambucus). Jak się pozbyć czarnego bzu

Pokaż wątki Pokaż posty

Czarny bez (Sambucus). Jak się pozbyć czarnego bzu

Gardenarium 12:45, 19 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Otrzymałam takie zapytanie:

Dzień dobry.
Mam w ogrodzie problem z czarnym bzem, który rozrósł się. Są to już
stare bardzo nasadzenia. Proszę o poradę w jaki sposób mogę się go
pozbyć.
Bożena
.


Stary krzew czarnego bzu można uciąć przy ziemi, a końce gałęzi posmarować stężonym preparatem typu Roundup (herbicyd). Wtedy karpa powinna się rozłożyć i nie odrastać.

Gdyby to była sprawa pilna, do usunięcia natychmiast, to trzeba uciąć wyżej nad ziemią około 0,5 m podkopać krzew i wyciągać starą karpę, nawet przy użyciu cięższego sprzętu typu mała koparka i usunąć wszystkie korzenie, a w to miejsce nawieźć żyznej ziemi lub kompostu.

Czy macie jakieś doświadczenia w tym względzie? Proszę o wsparcie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monteverde 12:54, 19 mar 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
w usuwaniu,większość przechodzi od sąsiada, sąsiadka lubi soki) usuwam to co przełazi na moja stronę)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
goniak 13:50, 19 mar 2011


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
gardenarium napisał(a)
Stary krzew czarnego bzu można uciąć przy ziemi, a końce gałęzi posmarować stężonym preparatem typu Roundup (herbicyd). Wtedy karpa powinna się rozłożyć i nie odrastać.

W celu przyspieszenia procesu rozkładu można w karpie nawiercic otwory i w nie wlac Roundup. W tym samym celu można też użyc saletry amonowej, co w efekcie końcowym spowoduje zmurszenie karpy.
Po zastosowaniu powyższych preparatów karpę należy przykryc ziemią.
____________________
Małgosia mój zielony świat
Matka 18:47, 19 mar 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Bożena chce sie go pozbyć, ja właśnie naciełam patyki na swój własny-właśnie na soki dla dziecioków na zimę
____________________
U Matki
MarzenaR 17:09, 09 kwi 2011


Dołączył: 09 kwi 2011
Posty: 80
Czy ktoś ma doświadczenia z bzami czarnymi w odmianach pstrolistnych lub purpurowych? Czy są tak samo ekspansywne? Pozdrawiam M.
____________________
Pwl 21:50, 09 kwi 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
jeśli chodzi o wyrywanie najlepiej jest załatwić kogoś kto ma "sprzęt" a jeśli jesteśmy zdani
tylko na siebie...to chyba najlepiej jest obkopać całą skarpę jak najgłębiej jak radzi Danusia i
potem przechylać, kręcić i wyginać aż korzenie się wyrwą i puszczą całość. Na pewno potrzebne
są pokłady samozaparcia i... kondycja
____________________
paweł
Gardenarium 19:20, 10 kwi 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
marzena_rzeszowska napisał(a)
Czy ktoś ma doświadczenia z bzami czarnymi w odmianach pstrolistnych lub purpurowych? Czy są tak samo ekspansywne? Pozdrawiam M.


Te bzy są bardzo atrakcyjne, nie rosną w sposób tak ekspansywny..
Najładniej wyglądają posadzone obok siebie, żółty i czarny





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MarzenaR 23:27, 10 kwi 2011


Dołączył: 09 kwi 2011
Posty: 80
Dziękuję za odpowiedź. Mam niewielki ogródek przydomowy do zagospodarowania, ale za to wielki sentyment do tego krzewu. Kiedyś rósł na podwórku z dzieciństwa. Poza tym biorąc pod uwagę ubogą glebę powinien być jak znalazł. Pozdrawiam. M.
____________________
Pszczelarnia 09:43, 10 cze 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Muszę powiedzieć, że bardzo lubię dziki bez. Mam wszystkie odmiany. Jest niezastąpiony (soki, herbaty napotne w zimie z kwiatu, są lepsze od herbaty lipowej, bo natychmiast wywołują poty). Pięknie wygląda jak ma dużo miejsca i słoneczne miejsce, gleba oczywiście byle jaka. Pakuję liście czasami nornicom i karczownikom do dziur, oj nie lubią tego. Jeśli karczować to polecam ręczne karczowanie, strasznie mozolna praca, bo ma mnóstwo korzeni jakiś takich twardych).
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
wawik 15:07, 17 lip 2011


Dołączył: 15 lip 2011
Posty: 468
Z kwiatów i owoców czarnego bzu robi się też smaczne nalewki.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies