Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Czarny bez (Sambucus). Jak się pozbyć czarnego bzu

Pokaż wątki Pokaż posty

Czarny bez (Sambucus). Jak się pozbyć czarnego bzu

miskka 08:41, 08 lip 2016


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
To mój koralowy Pulmosa Aurea. Ma świetny kolor, super rozświetla kącik w którym rośnie. Zdjęcia są z maja, teraz jest nieco większy, ale też niektóre liście bardziej zielone - nie wiem z czego to wynika.

____________________
miskka 08:57, 08 lip 2016


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
I jeszcze Black Tower. Zdjęcia mam kiepskie, bo nie mam dobrego aparatu. Ale ten ma cudowne prawie czarne liście. Nie są postrzępione jak u odmiany Eva, ale też cudne. Przyrosty zielonkawe, może dlatego że troszkę po poludniu cienia tam jest. Bardzo mi się podoba.



Oba będę ciąć by były zwarte. Na razie polecam te rośliny, bo są śliczne, nie wymagają okrywania. Będę oczywiście zostawiać Wam relacje w trakcie sezonu Jeżeli ktoś też je posiada w swoim ogrodzie, to również bardzo proszę o opinię i zdjęcia
____________________
Beata333 12:12, 19 lip 2016

Dołączył: 09 mar 2016
Posty: 43
Witam wszystkich!


1.Chcę zasadzic dwa okazy czarnego bzu, odmianę czarną i złocista. Jaką bezpieczna odległość od płotu polecacie? Mam sąsiada, który nie lubi roślin i bardzo denerwuje się jak liście spadaja na jego posesje.

2.Co sadzicie o suchodrzewie chińskim? Ma szansę przetrwać nasza zimę?

Ps.Zasadzilam derenia cousa w towarzystwie hosty sunrise i miscantow pod wpływem rad Pani Danusi, za które bardzo dziękuję. Zaczynam rozmnazac bukszpany. Beata

Gardenarium 09:36, 27 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mleczajka napisał(a)
Witajcie, potrzebuje pilnej porady.
Córcia zeszłej jesieni wsadziła do ziemi kawałek patyka, nazwała go badylkiem i bardzo się z nim zaprzyjaźniła Ja w sumie nie wierzyłam, że z tego coś urośnie... A tu wczesną wiosna badylek wypuścił pierwsze listki, córka była prze-szczęśliwa.


Jak badylek podrósł, zaczął mi na czarny bez wyglądać.
Tak wyglądał jeszcze niedawno.


Ponieważ nie było miejsca na tej rabacie dla niego, postanowiłam, że przeniosę go w inne miejsce ogrodu, obiecałam córce, że nie spadnie mu ani jeden listek... I stało się coś, czego nie przewidziałam - roślinka zwiędła zaraz po przesadzeniu Czy można ją jeszcze uratować? Wiem, ile badylek znaczy dla mojej córeczki...
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:36, 27 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli badylek zrzucił tylko liście a reszta czyli patyk, nie jest suchy to powinno być ok. Trzeba go podlewać aby miał wilgotno i sprawdzać, czy jest żywy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mleczajka 09:36, 27 wrz 2016

Dołączył: 09 paź 2012
Posty: 79
Dziękuję, Danusiu, że zainteresowałaś się naszym badylkiem. Dbam o to, aby miał mokro, dodatkowo u nas codziennie pada, więc pogoda na przesadzanie jest odpowiednia. Mimo mojej krótkiej przygody z ogrodem, wielokrotnie przesadzałam to i owo, ale po raz pierwszy roślinka mi tak zmarniała
Badylka przesadziłam cztery dni temu, tak dziś wygląda :

____________________
Sylwia Ogród mleczajki
ZbigniewG 09:36, 27 wrz 2016


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8898
Sylwia badylek to chyba czarny bez , zostaw mu tylko jedną gałąź
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Gardenarium 09:36, 27 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Obetnij część zieloną do połowy, albo jak radzi Zbyszek, będzie mniej liści, wtedy zmniejszy się transpiracja.
Zastanów się jak chcesz krzew prowadzić, czy zwarty czy drzewkowaty?

Jeśli w drzewko, to musisz zostawić najsilniejszy pęd, pozostałe uciąć przy ziemi, a ten pozostawiony przywiązać do kijka.

Ale ja to bym z tego krzew zrobiła bo i tak nie dasz mu rady za ileś lat. Po co sobie utrudniać robotę ?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gosiak 09:37, 27 wrz 2016


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 68
Witam. Mój czarny bez (Sambucus nigra Black Beauty )zawsze tak reaguje po przesadzeniu, a wędruję z nim po ogrodzie nie mogąc znaleźć mu miejsca Nie przejmuj się tylko, tak jak radzi Danusia, zetnij i podlewaj. Ja ścinam co wiosnę na kuleczkę wys. ok. 30 cm i przez lato ma przyrosty ponad 1,8m. Niestety przez to słabiej kwitnie. Jak już znajdzie swoje docelowe miejsce nie będe go tak razykalnie skracać.
____________________
Małgorzata
mleczajka 09:37, 27 wrz 2016

Dołączył: 09 paź 2012
Posty: 79
uff, dziękuję, że mnie uspokoiliście.
Jutro zrobię, jak radzicie.
Danusiu, w sumie to nie wiem, jak mam go poprowadzić, chyba lepiej na drzewko. Jak mam w takim razie ciąć? Czy tak jak radzi Zbyszek?
____________________
Sylwia Ogród mleczajki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies