Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród coli

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród coli

magja_ 02:09, 19 lip 2011


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Witam Cię Coli.
Roślinkami się tak nie przejmuj - Paweł ma rację że wszystko musi swoje "odchorować" - aklimatyzacja rośliny w nowym miejscu trwa nawet i do 3 lat /zależy do gatunku/.

Natomiast nie zgodzę się z chłopakami że musi być na wysepce coś niskiego - ja uwielbiam ogrody kulisowe - ogrody w których całości nie można ogarnąć i trzeba je "przespacerować". Na tle tego rzędu stojących na baczność tui - to widzę coś zwiewnego i lekkiego.
Jak Ci się podoba brzoza Youngii ? Ale nie szczepiona na pniu - tylko forma naturalna. Wystarczy jej w pewnym momencie obciąć czubek, na wysokości jaką chcecie mieć i to będzie forma - "zrób to sam" - brzoza nie odtwarza przewodnika. Można ją nagiąć bardziej na jedną ze stron, gałęzie ukryją włazy do studzienki a i bąbel będzie miał po 3-4 latach kryjówkę. Polecam bo taką mam i jest cudowna o każdej porze roku - także zimą kiedy gałązki są oszronione, uwielbiamy na nią patrzeć. A na Wielkanoc obwieszamy ją całą kolorowymi pisankami a pod nią rosną łany krokusów.

Popatrz sobie np tutaj:

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Betula_pendula_1_by_Nick.JPG

http://sureaux.blogspirit.com/archive/2008/12/07/il-se-prend-pour-un-fau.html

To propozycja "rozczochrana". Wydaje mi się że do niej pasują trawy.

pozdrawiam i trzymam kciuki
____________________
annka 06:42, 19 lip 2011


Dołączył: 02 lip 2011
Posty: 726
coli napisał(a)
cos musi zaslaniac wlazy, ale tak zeby dalo sie odsunac i otworzyc w razie potrzeby.
Iglaczki jak najbardziej bardzo lubie.
tak mysle czy nie wysypac tej wyspy calej zwirem, zamiast kora? Jak myslicie?
podobaja mi sie tez trawy np rozplenica japonska, moze dac ja kolo lewego wlazu, kusza mnie tez bordowe zurawki (zolte na sloncu raczej nie wytrzymaja) i chcialabym jakies drzewko jako taki dominujacy punkt. Myslalam o klonie Carnival, ale nigdzie nie moge go znalezc. Surmia tez jest piekna, ale nie wiem czy kuliste bedzie pasowac, czy lepsze takie "rozczochrane".


Może przeciwnie nie kuliste tylko płaczące: wiąz, buk itd jako soliter i na dole coś niskiego. Na soliter nadaje się też Robinia pseudoacacia 'Frisia' o wyjątkowo intensywnym cytrynowym kolorze liści.
____________________
Funkiowe zacisze
coli 09:03, 19 lip 2011


Dołączył: 22 mar 2011
Posty: 660
magja_ powiem Ci, ze nawet wczoraj ogladalam taka brzoze w szkolce
____________________
Karolina - Wizytówka - Mój ogród będzie kiedyś piękny :)
magja_ 10:17, 19 lip 2011


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
W szkółce to nie ma co jeszcze oglądać Trzeba sobie znaleźć wyrośnięty egzemplarz. W szkółce do której ja jeżdżę mają taką ze 20-letnią brzózkę - ukształtowaną tak, że płacze na jedną stronę - robi taki parasol nad czymś w rodzaju misy w której rosną sobie jakieś trawki i pnącza w formie płożącej a na obrzeżach gdzieniegdzie rośnie jakiś krzaczek - zjawiskowo to wygląda. Annka też proponuje formę płaczącą i to "rodzimą" - takie drzewka obronią się w każdym ogrodzie. Frisia jest piękna ale ma jednak jeden mankament - odrosty korzeniowe. To lepiej już coś bukowego wówczas, albo wiąz camperdownii - ale to jest forma płacząca regularna i niestety drzewka szczepione wysoko są baaaaardzo drogie - a ja bym widziała u Ciebie jednak coś wyższego.
____________________
coli 10:20, 19 lip 2011


Dołączył: 22 mar 2011
Posty: 660
A moze jakas wierzbe, u mnie tak mokro, ze powinno sie jej spodobac.
Czy wierzba calolistna Salix integra 'Pendula' tworzy kotki? Czy lepsza Iwa Salix caprea 'Kilmarnock' ?
____________________
Karolina - Wizytówka - Mój ogród będzie kiedyś piękny :)
coli 10:22, 19 lip 2011


Dołączył: 22 mar 2011
Posty: 660
ta w szkolce byla calkiem duza. Co prawda szczepiona tak na ok 180 cm, ale pien mial ok 14 cm i korona dosc gesta, dlatego zwrocilam na nia uwage

Moze masz zdjecie tej pieknej ze swojej szkolki?

Patrzylam wlasnie wiaz w necie. Piekny, ale on naprawde rosnie do 10m?
____________________
Karolina - Wizytówka - Mój ogród będzie kiedyś piękny :)
Gardenarium 10:30, 19 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
coli napisał(a)
dzieki, ale wyspa nadal pusta i szpeci
Bylam wczoraj w 2 szkolkach. Niestety Carnivala nie mieli (mimo, ze wczesniej dzwonilam do Kordusa i powiedzieli ze jest )
Hortensji na pniu tez brak. Byly piekne zwykle Limlighty, ale ogromne i doszlam do wniosku, ze na wyspe sie nie nadaja.

wyspa wyglada mniej wiecej tak:

czarne kola to wlazy, a prostokat to skrzynka z zaworami
jasno-zielone kolo - klon Carnival
zielone kolo - krzew xx
fioletowe kolo - perukowiec
zolte kola - cyprysiki groszkowe

Wstepnie myslalam o czyms takim, ale nie wiem co dac jeszcze.
Jaki krzaczek moge dac kolo wlazu, zeby mial ladny pokroj?


Hortensja pienna Limelight jest u Melona, kupiłyśmy z Wiesią (po 77 zł)


Carnival na Modlińskiej we Florpaku był. ale czy jest?




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
coli 10:55, 19 lip 2011


Dołączył: 22 mar 2011
Posty: 660
dzieki Danusiu
____________________
Karolina - Wizytówka - Mój ogród będzie kiedyś piękny :)
coli 08:41, 22 lip 2011


Dołączył: 22 mar 2011
Posty: 660
W końcu wczoraj zdążyłam po pracy do Melona i niestety Limelighty na pniu wyprzedane

I do tego zakochałam się ...

Oto mój wybranek:




Pasuje na wyspę?
____________________
Karolina - Wizytówka - Mój ogród będzie kiedyś piękny :)
coli 14:04, 22 lip 2011


Dołączył: 22 mar 2011
Posty: 660
czar prysł, Danusia mówi, że buk przy wysokim poziomie wód gruntowych nie wytrzyma.

Zapomniałam się pochwalić, że zakładam warzywnik, a raczej owocownik. Kupiłam wczoraj borówki i poziomki 1 poziomkę już wczoraj wsadziłam, reszta czeka, może dziś się uda
____________________
Karolina - Wizytówka - Mój ogród będzie kiedyś piękny :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies