Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Czysta, ogrodowa karta Rafała

Pokaż wątki Pokaż posty

Czysta, ogrodowa karta Rafała

Gardenarium 22:18, 27 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
rmf napisał(a)

Chodzi o linie? Czy o oliwnika?


o oliwnika http://www.ogrodowisko.pl/watek/433-rosliny-na-gline

Oliwnik jako mało wymagającym drzewem, ale jeśli jest wybór, to zrezygnuj z niego. Lepiej iść w przygotowanie gleby niż sadzić kiepskie drzewa, dlatego tylko, że nic nie urośnie.
Spróbuj zastanowić się, czy jakoś można poprawić jakość gleby, przekopać, zasilić.
Szkoda, że nie mogę zobaczyć tej działki, może bym coś innego doradziła
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
rmf 23:20, 27 mar 2011

Dołączył: 13 mar 2011
Posty: 108
Syla napisał(a)
Ja do siebie poprosiłam rolnika i najpierw zaorał a potem bronami wyrównał ... mam nadzieję że nie pomyliłam w nazywaniu rzeczy po imieniu Potem M to walcował , posypałam troszkę piaskiem , torfem i tyle przystąpiłam do siewu .


a ile to jest troszkę (piasku i torfu) ? jakieś blizsze dane ? Też miałaś glinę - prawda ?
zastanawiam sie co lepsze - rozlużnić glebę piaskiem czy też nawieźć lepszej gleby a może to i to ?
____________________
Gardenarium 21:29, 28 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najlepiej połowę części gliny na połowę żyznej ziemi.
Ja w tym gliniastym ogrodzie wierciłam dziury po 2,5 m głebokości i 0,5 m szerokości. W to pół tony grubego żwiru. Pod każdą rośliną wierciliśmy najpier dziurę, w to żwir dopiero dobra ziemia i sadzenie. Mordercza praca. Ogród jest naszprycowany jak sito

Sam piasek nic nie da, trzeba także użyźnić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:31, 28 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Często jest tak, że kopiemy w glinie dołek, dajemy dobrą ziemię i sadzimy, potem przyjdzie deszcz i dołek nabiera wody jak garnek... rośliny zamierają

Po to wierciliśmy dziury, żeby ta woda nie stała w dołku... w międzyczasie padały nam rośliny, ja wymieniałam, znowu padały, Dziury wreszcie pomogły.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pwl 21:37, 28 mar 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
gardenarium napisał(a)
Często jest tak, że kopiemy w glinie dołek, dajemy dobrą ziemię i sadzimy, potem przyjdzie deszcz i dołek nabiera wody jak garnek... rośliny zamierają

Po to wierciliśmy dziury, żeby ta woda nie stała w dołku... w międzyczasie padały nam rośliny, ja wymieniałam, znowu padały, Dziury wreszcie pomogły.


Jak głębokie i szerokie muszą być takie dziury? Również mam u siebie na pewnej głębokości glinę
i tak sobie planowałem Rh, że nasypie im w dołek dobrej ziemi i dopiero je wsadzę ale widzę że
będzie trzeba wiercić. Muszę tylko wiedzieć jakie te dziury oraz czy mam położyć jakieś siatki
aby nie nasypała się ziemia? Danusiu, jak to wygląda tak bliżej? Zrobie to w sposób trochę
podstawowy bo zamierzam ręcznie zrobić te dziury, mam taki stalowy ostry pręt niby do
podważania i wyrywania drzew i krzewów ale do tego też się nada, tak sądzę. Ziemia jest
teraz miękka
____________________
paweł
Gardenarium 01:21, 29 mar 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
My mamy taki świder ręczny do przwiercania, wierci się nim aż do piasku, w dziurę sypię kamyki, siatki nie kładliśmy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
rmf 10:11, 29 mar 2011

Dołączył: 13 mar 2011
Posty: 108
U mnie na działce ze wzgledu na glinę jest problem z wodą.
Po zimie czy deszczach podłoże jest rozmoknięte i grząskie. mam zrobioną studnię do zbierania deszczówki z dachu ale docelowo chyba bedę chciał zrobić drenaż trawnika. Właśnie boję się, że w dołkach na rośliny będzie stała woda.
Mam nadzieję ze trawnik też będzie barierą dla przenikania wody no i może wypije trochę.
Zastanawiałem się jaką trawę zastosować. Są trawy typu sahara, które ponoć mają bardzo rozbudowany system korzeniowy ale one raczej przystosowane do suszy a nie do zbitej i mokrej gleby. Kontaktowałem się ze sprzedawcą i polecono mi trawę uniwersalną Barenbrug.
____________________
rmf 10:15, 29 mar 2011

Dołączył: 13 mar 2011
Posty: 108
gardenarium napisał(a)
My mamy taki świder ręczny do przwiercania, wierci się nim aż do piasku, w dziurę sypię kamyki, siatki nie kładliśmy.


Na razie u mnie jest miękko ale latem jak kopałem pod kabel elektryczny to twarde jak skałą - bardziej skrobałem niż kopałem. Gdzieś wyczytałem ze wykopać, zalać wodą, żeby zmiękło i dalej wybierać. świder dobry bo łatwiej dołek ładny zrobić.
____________________
Pwl 11:51, 29 mar 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
gardenarium napisał(a)
My mamy taki świder ręczny do przwiercania, wierci się nim aż do piasku, w dziurę sypię kamyki, siatki nie kładliśmy.


to moje wyzwanie na ten weekend dzięki za instruktaż
____________________
paweł
monteverde 14:51, 29 mar 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
ale wielkokwiatowy ile ma witamin, skarb dla organizmu, czasami warto posadzić nie za ładny krzew gdzieś w kąciku dla zdrowia) http://roslinyuzytkowe.blogspot.com/2009/10/oliwnik-wielokwiatowy.html
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies