Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Brązowienie starych przyrostów tui w środku krzewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Brązowienie starych przyrostów tui w środku krzewu

Gardenarium 11:26, 19 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
KasiaBawaria napisał(a)
Juz pytalam o nia w zeszlym roku i nadal przyprawia mnie o bol glowy. Mam mnostwo thui w ogrodzie, wszystkie sadzone w ten sam sposob- torf plus ziemia kompostowa zmieszana z rodzima. Podlewane w czasie duzych upalow, wiosna nawozone.Jesienia podsypane nawozem magnezowym. Wszystkie oprocz tej rosna pieknie, sa zdrowe.
Gubi na potege igielki, od dolu wrecz sie ogolaca.Widoczne szczegolnie jesienia, rosnie tu juz trzecia jesien, kupiona jako mala sadzonka.Ogolnie z daleka wyglada zdrowo, ladnie przyrasta.



Czesc to pewnie kot ale czesc to nie mam pojecia. Pryskalam juz dwa razy jesienia i wiosna srodkiem przeciwgrzybiczym. Jeszcze raz pryskac?A moze to nie grzyb? Gdyby to nie bylo na taka skale, pomyslalabym, ze sie czysci. Ale az w ten sposob?Na ziemi sporo opadlych igielek.







Zakładam całkiem nowy watek, bo takie pytania ciągle się pojawiają, będziemy tam zbierać wszystkie posty i zdjęcia z innych wątków.

To normalny objaw związany z obumieraniem starych przyrostów, związany z brakiem światła i zagęszczeniem gałązek. Nasila się nadmiernie, gdy tuje mają zbyt sucho, w rozsądnych ilościach jest to normalne i nie powoduje skutków "ubocznych" trzeba jedynie jako zabieg pielęgnacyjny otrzepywać je i zbierać, aby tuja zdrowo i estetycznie wyglądała. Dużych tui już nie czyścimy, bo po prostu jest to niemożliwe ze względów technicznych.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Karol99 11:27, 19 paź 2014


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
tuja wygląda naprawdę zdrowo, a to że w środku gubi igły to normalne, u mnie też się teraz tak dzieje.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
KasiaBawaria 11:29, 19 paź 2014


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Ale na taka skale?Mnie dziwi, dlaczego ta jedna tak reaguje a inne wygladaja zdrowo. Ona na dole ma te galazki juz bardzo rzadkie.Sucho nie miala, bo w upaly raz na tydzien byla podlewana bardzo obficie. A potem caly sierpien i wrzesien lalo..Ona od srodka ku gorze jest bardzo gesta a na dole juz powoli zaczyna byc widoczny pien..Te czarne igly to na pewno nie jakis grzyb tylko kot?
____________________
Zapraszam na kawe
Gardenarium 11:31, 19 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może pies ją podlał, albo inna chemia (ktoś coś wylał?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:32, 19 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czarne znaki na igłach oznaczają mocz (kot sąsiada podsikuje, znaczy teren)

A to w środku to obumieranie starych przyrostów, być może zintensyfikowane, ale normalne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:34, 19 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Niczym nie pryskać a raczej polewać wodą co jakiś czas (nawet codziennie) po igłach żeby zmywać mocz. Kot upodobał sobie to miejsce i podlewa systematycznie, ja tak mam z bukszpanem
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaBawaria 11:36, 19 paź 2014


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Tu mam inne tuje i one choc sa wieksze i gestsze to nie brazowieja az tak.Praktycznie wogole nie maja brazowych igiel a rosna kawalek od tej.

____________________
Zapraszam na kawe
Gardenarium 11:37, 19 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No to zbadaj pH gleby, zobacz może ma gorsze warunki glebowe, może mniej dostaje wody, a może za dużo? Te czarne plamki to powód - kot. Środek - przeprowadź analizę
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:38, 19 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mogą być różne przyczyny brązowienia iglaków (niefizjologicze).

Niedobór magnezu to nie zawsze jest główna przyczyna.
Są także naturalne powody brązowienia niektórych iglaków np. pod wpływem niskich temperatur, mrozu oczywiście.
Brak magnezu w większości spowoduje, że iglakom oprócz przebarwień, zaczną opadać igły.
Brązowienie iglaków może także być spowodowane suszą, występowaniem szkodników, chorobami grzybowymi, ciasnotą pomiedzy roślinami, zacienieniem, nieodpowiednim nawożeniem, nieodpowiednim pH (powinno być lekko kwaśne - z pewnymi wyjątkami cis i świerk serbski). Musimy ostrożnie ustalić przyczynę.
Nawożenie siarczanem magnezu nie zaszkodzi na pewno, może tylko pomóc.

Najlepszym sposobem sprawdzenia stanu gleby i zawartości składników pokarmowych jest oddanie próbki gleby do stacji chemiczno-rolniczej. Dopiero wtedy dowiemy się bliżej co może powodować problemy z iglakami.

Zapobieganie:
- właściwe przygotowanie podłoża
- nawożenie, bo w glebie w pewnym momencie zacznie brakować składników pokarmowych, szczególnie dotyczy to iglaków uprawianych w donicach
- podlewanie w okresach suszy
- wiosenne opryski siarczanem magnezu, który wpłynie na ładne wybarwienie igieł (magnez jest niezbędny w procesie tworzenia chorofilu)
- właściwa ochrona przed szkodnikami i chorobami grzybowymi
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaBawaria 11:38, 19 paź 2014


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
W tej to jak sie przyjrzec to juz przeswity sa konkretne a w jednym miejscu widac juz pien.Z tej strony wyglada jeszcze ladnie



Z tej juz mniej



Na zdjeciach moze tego az tak nie widac, i wyglada jakby byla zdrowa, ale to opadanie igiel jest naprawde na spora skale
____________________
Zapraszam na kawe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies