Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Początki na glinie

Pokaż wątki Pokaż posty

Początki na glinie

ziele 12:04, 04 sty 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
Też trzymam kciuki za Twoje poczynania. Glina - znam ten ból. Ja miałam to szczęście, że mam tylko na części ogrodu. Ponieważ masz ogród, który będzie tworzony od zera to warto na początku zrobić sobie mały rozsadnik do rozmnażania. Poniesiesz duże koszty ze zmianą lub doprowadzeniem gleby do stanu "używalności" a zaczynając od patyczków i małych szczepek trochę zaoszczędzisz .
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
Karol99 12:43, 04 sty 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Ja na całe szczęscie też mam tylko na części, jednak jest różnica porównując inną część działki. Tuje są dużo niższe, a trawa często zasycha
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
iryseq 15:13, 04 sty 2015


Dołączył: 23 kwi 2014
Posty: 45
Taki mam zamiar. Chce tez zdobyc troche roslin. Zbudować kilka duzych, głębokich skrzyn, wylozyc styropianem,by w zime nie zamarzly rosliny, wsypac ziemie obornik i troszke gliny i w to wsadzac wszystkie rosliny jakie bede miala. Bo zanim urosna' rozmnoza sie minie kilka lat.A w miedzyczasie bede doprowadzac gline do stanu takiego jaki ma byc. I bede robic to kawalkami. Mialam plan wszystko naraz ale nasza Mała Mi pierwsza podpowiedziała by robic po kawalku i ma racje. Czy Ktoś z Was robił tak jak ja z roślinami?Ma jakies zdjecia?
____________________
... W ogrodzie wspólnych marzeń każdy kwiat pachnie szczęściem ... Początki na glinie
Karol99 15:45, 04 sty 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
W sensie, chodzi Ci o rozmnazanie i przechowywanie roślin?
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
dominika_ 16:26, 04 sty 2015


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 3697
Witam będę podpatrywać zmiany. U mnie przed domem też była glina. Na nią nawieźliśmy kilkanaście wywrotek ziemi (znajomy utwardzał podwórko i oddał nam) i trawa rośnie, tuje też. W wakacje zrobiłam rabatę zobaczymy na wiosnę jak roślinki żyją
____________________
Dominika - Nadchodzi wiosna-czas na ogród
ziele 18:24, 04 sty 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
iryseq napisał(a)
Taki mam zamiar. Chce tez zdobyc troche roslin. Zbudować kilka duzych, głębokich skrzyn, wylozyc styropianem,by w zime nie zamarzly rosliny, wsypac ziemie obornik i troszke gliny i w to wsadzac wszystkie rosliny jakie bede miala. Bo zanim urosna' rozmnoza sie minie kilka lat.A w miedzyczasie bede doprowadzac gline do stanu takiego jaki ma byc. I bede robic to kawalkami. Mialam plan wszystko naraz ale nasza Mała Mi pierwsza podpowiedziała by robic po kawalku i ma racje. Czy Ktoś z Was robił tak jak ja z roślinami?Ma jakies zdjecia?


Wiesz, ja pierwsze swoje bukszpany tak chroniłam, że nawet w zimę przeniosłam w skrzyniach na nieogrzewany strych. A teraz? Masówka. Odrywam od większej gałązki, szarpię za listki (no, niby odrywam ) w ukorzeniacz albo i nie, do ziemi, no i najważniejsze zapominam na pół roku - ale to tylko możliwe na ziemi gliniastej.
W tym roku znalazłam kilka pierwszych siewek cisów, przesadziłam je do doniczek bo bardzo mi na nich zależało. Podobnie zrobiłam z siewkami lawendy, które znalazłam. Wszystko stoi schowane za drzewem, żeby miały zaciszne, cieniste miejsce. Wsadziłabym je już na jesieni w miejsce docelowe ale nie mam jeszcze opracowanej koncepcji.
W tym roku po raz pierwszy rozmnażałam cisy z gałązek, trzymałam je przez pół roku w szerokiej donicy. Bałam się zimy to wszystkie (ukorzeniły się !) zadołowałam bez donicy w gruncie (bałam się zalania).
Wszystko osłaniam dębowymi liśćmi. Wkładam je między doniczki, wokół całości i trochę przysypuję z góry. Tak praktykuję od lat. Niestety nie sprawdziło się to z dużymi kulkami w donicy. Przemarzają u mnie. Trzeba je dołować w ziemi.
Jutro pokażę Ci jak to wygląda i inne sadzonki ukorzeniane wczesną jesienią.
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
Karol99 18:55, 04 sty 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Wspaniale ukorzeniają się pęcherznice, o kazdej porze roku, tym sposobem rozchodowałem sobie kilkanaście krzaczków
Berberysy ukorzeniałem wiosną i też sie przyjęły
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
guadalahara 21:10, 04 sty 2015


Dołączył: 02 cze 2012
Posty: 44
Ja przez taki błąd (nawiozłam sobie martwicy z wykopu ha ha),zakładałam ogród rok później niż początkowo zamierzałam. W pierwszym roku posiałam facelię, w kolejnym roku orka Trawnik mam niczego sobie, a sadząc rośliny wykopuję duuużo większy dołek i daję dobrej ziemi.
____________________
Agnieszka Ogród w świecie idealnym
ziele 12:50, 05 sty 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
iryseq napisał(a)
Taki mam zamiar. Chce tez zdobyc troche roslin. Zbudować kilka duzych, głębokich skrzyn, wylozyc styropianem,by w zime nie zamarzly rosliny, wsypac ziemie obornik i troszke gliny i w to wsadzac wszystkie rosliny jakie bede miala. Bo zanim urosna' rozmnoza sie minie kilka lat.A w miedzyczasie bede doprowadzac gline do stanu takiego jaki ma byc. I bede robic to kawalkami. Mialam plan wszystko naraz ale nasza Mała Mi pierwsza podpowiedziała by robic po kawalku i ma racje. Czy Ktoś z Was robił tak jak ja z roślinami?Ma jakies zdjecia?


Zajrzyj do mnie. Wstawiłam zdjęcia
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
iryseq 12:57, 05 sty 2015


Dołączył: 23 kwi 2014
Posty: 45
Już lece ;D . A tutaj troszke wiosny u mnie ;D

____________________
... W ogrodzie wspólnych marzeń każdy kwiat pachnie szczęściem ... Początki na glinie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies