Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Początki na glinie

Pokaż wątki Pokaż posty

Początki na glinie

Gardenarium 12:07, 07 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Powiem jakie jest niebezpieczeństwo robienia ogrodu na takim terenie i dlaczego tak katastroficznie ci pisałam na początku. Ja zakładałam ogród na czymś takim.

Najgorzej jest z drzewami, bo jak wykopiesz duży dół, wsypiesz nawet dobrej ziemi i posadzisz drzewo z określoną bryłą, to w czasie obfitych deszczów ten dołek bardzo szybko "nabiera wody" jak garnek z dnem i bokami nie odprowadzi, woda stoi i topi korzenie, które z braku tlenu obumierają. Z krzewami podobnie.

Natomiast sadzenie bylin może się udać, ale trzeba przekopywać glinę z materią użyźniającą, czy całą rabatę przekopać z piaskiem, próchnicą czy kompostem, dobrze rozbić grudki.

Niestety to co masz nie jest chyba żyzne.

Jedynym wyjściem utrzymania się posadzonych drzew jest coś takiego - kopiesz dół, w dnie dołu robisz odwiert przebijając się przez tą warstwę nieprzepuszczalną, albo przynajmniej na jakąś głębokość i w tą dziurę sypiesz duże kamyki, gruz, ściśle mówiąc drenaż i dopiero sadzisz drzewo. My tak poprawialiśmy jak padły nam wszystkie drzewa.

Wiem, że mnie nie lubisz za moje początkowe wpisy, ale napisałam tylko prawdę. Chciałąbym ci pomóc. I daję takie rady jakie są prawdziwe. Po prostu coś takiego już przerobiłam i bardzo Cię wspieram, ale to mordercza praca i często przegrana w marzeniu o piękny ogród, bo staje się ona czasem wprost udręką i wyrzuceniem pieniędzy prosto w błoto (dosłownie)

Może się udać dereń biały, hortensje, kaliny, olsza, wierzba, choina kandyjska, może tuje. Drzewa z tych najładniejszych praktycznie żadne, bo wierzba to niezbyt ładne drzewo, a taki masz tylko wybór. Pozostałe nie lubią stagnującej wody w korzeniach.

Jak chcesz zrobić rozmnażalnik dla bylin to wystarczy głębokość skrzyni 30 cm, dla krzewów od biedy też może taka być.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:10, 07 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wiem, przypomniała mi się jeszcze jedna rada:
rabaty podwyższone. wymurowane, czy okolone murkami oporowymi, wtedy w podwyższenie musisz nasypać świeżej ziemi.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
iryseq 12:55, 07 sty 2015


Dołączył: 23 kwi 2014
Posty: 45
Dziekuje Danusiu za rady. Skąd ten pomysł, że Cię nie lubię? Bardzo sobie cenie szczerych ludzi. Przyznam, że lekko mnie podlamalas poczatkowo, ale z czasem sobie wszystko układam w głowie i snuje jakies plany. Wiem, że tutaj są wspaniali ludzie z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Ty Danusiu w tym siedzisz i wiem, że chcesz jak najlepiej pomóc bo wiele widziałaś i pewnie zęby zjadłas na tym. Nie wiem ile mi sie uda zrobić w tym roku, bo nie mam kasy na nowa ziemie. Napewno sprobuje część gliny, tzn 50cm od strony tarasu ściągnąć (chce robic kawałkami).To będzie 12,5 m x 20 m prostokąt. Gliny mam nawiezione ok 1.3m. Robilismy nawierty, potem mam 20cm piasku gliniastego i potem 2,5 m piasku szarego. Przy domu mam najwiecej nawiezione, im dalej jest mniej. Wracajac od wybierania gliny... Gdy wywioze 50 cm gliny,czyli zistanie mi 80cm.Z tych 80 cm chce 40 cm gliny wymieszac z ziemia, troszke piaskiem i ziemia spod pieczarek. Planuje przetestowac tak fragment ogrodu. Jak mialabym ziemie spokojnie połowy gliny pozbylabym sie. Chce w najnizszym puncie dokopac sie do gruntu rodzimego i pozostawic jak najmniej gliny. Z checia posieje tez gorczyce. Niestety roboty kupe..
____________________
... W ogrodzie wspólnych marzeń każdy kwiat pachnie szczęściem ... Początki na glinie
horcia 00:32, 08 sty 2015


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Witaj krajanko.Ja też posiadam glinę lecz nie aż w tak ciężkiej postaci,u siebie mieszam glinę z dużą ilością piasku ,ady ją spulchnić i kompostem aby użyznić.Często posyouję też popiołem z kominka aby stała się sypka.
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
iryseq 07:08, 09 sty 2015


Dołączył: 23 kwi 2014
Posty: 45
Powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz. Jak chce na głębokości 0,5 m mieszać glinę, to na 1m2 ile musze dać ziemi, Obornika, gliny? W jakich proporcjach? 1:1:1, czy warto czegoś dać więcej?
____________________
... W ogrodzie wspólnych marzeń każdy kwiat pachnie szczęściem ... Początki na glinie
Malgosik 00:24, 13 sty 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Hej

U mnie ta glina tak kiepsko nie wygląda jak u Ciebie. Woda jednak odpływa.
Ciężka sprawa. jedyne wyjście to te odwierty pod drzewami. Danusia jeszcze robiła odwierty na całej działce co 2 metry. Do dziur szło przepuszczalne podłoże. Ale na wierzchu dla bylin i tak musi być coś żyznego.

Może faktycznie zrobić podwyższony ogród.
____________________
Ogród na glinie
ewsyg 20:54, 13 sty 2015


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Witaj. Przeczytałam Twój wątek i muszę przyznać, że Ci nie zazdroszczę. Ja pierwszy ogród zakładałam na piaskach i byłam pełna zapału i też myślałam, że sobie świetnie poradzę. Potem się okazało, że można sobie poradzić, ale matki natury nie da się oszukać różnymi sztuczkami. będzie rosło, ale zapewne dużo gorzej. Życzę Ci z całego serca, żeby Ci się udało. Nie spiesz się i wnikliwie dobieraj rośliny. Teraz urządzam ogród na dobrej ziemi i wszystko rośnie w oczach, można rzecz samo. Widzę jak ważne jest odpowiednie podłoże. Powodzenia trzymam kciuki
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
wiewiora 23:49, 19 sty 2015


Dołączył: 02 cze 2014
Posty: 749
czytam czytam i niemogę się nadziwić nikt o nikogo nie jest zazdrosny(jak np.najbliższy sąsiad)każdy służy pomocą i radami są spotkania i wymiany czaem na inne albo ot tak z dobrego serca wszyscy służą pomocą .Ja już dziś zasiałam pierwsze nasiona mydlnice bazyliowatą i ostróżkę trwałą pozdrawiam
____________________
Agnieszka-Pasja posiadania ogródka
Mirka 18:47, 24 lut 2015


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Poczytaj ostatnie strony mojego wątku pokazywałam sadzonki hortensji.Wieczorkiem zajrzę do Ciebie
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
ziele 19:52, 25 lut 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
Iryseq, proszę zajrzyj do wiadomości prv.
Pozdrawiam.
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies