Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w cieniu drzew

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w cieniu drzew

ziele 16:55, 07 sty 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
Iryseq - odziedziczyliśmy po poprzednich właścicielach kilka potężnych drzew: dęby (jeden musieliśmy ściąć bo przewieszał sie nad domem), pozostałe też rosną kilkanaście metrów od domu , śmiecący strasznie! jesion klonolistny, orzech i kasztan (ten musieliśmy też ściąć bo zagrażał bezpieczeństwu, był bardzo kruchy, podczas wichury oderwały się grube konary).
Po dębie i kasztanie zostały 3 metrowe kikuty, które są podporą dla pnączy.
Nie muszę dodawać, ile jest liści i to w II turach jesienią.
Teraz sadzimy drzewka, dużo liściastych, które mają małe gabaryty.
Jeżeli drzewa zagrażają bezpieczeństwu to u nas nie robią problemu ze ścięciem ale wzamian trzeba posadzić kilka drzewek . Tak zresztą zrobiliśmy.

Agnieszko - mam dwie odmiany bluszczu ten na małym zdjęciu po lewej bardzo ładnie pnie się w górę, kiedyś kupiłam sadzonkę, w tym roku po raz pierwszy kwitł, chyba irlandzki albo kochlancki? albo jakoś tak. Ale o sadzonkę trudno, bo roślina "pognała" w górę na 10 m a miałam gości, którzy co mogli to pouszczykiwali na sadzonki do wysokości 3 metrów. Sprawdzę, co tam zostało z małych gałązek.
Drugi kiedyś uszczknęłam na obrzeżu starego niemieckiego cmentarza, wyłaził na drogę leśną. Też się pnie w górę ale preferuje ziemię dopiero skierowany w górę - pnie się. Zdjęcie też kiedyś wstawię. Obie odmiany są zimozielone, przez te wszystkie lata nawet jeśli przemarzły liście to wiosną ładnie odbijały.
Jak pozwolisz, aby sadzonki były przesłane w bąbelkowej kopercie zabezpieczone w miarę moich możliwości to nie będzie wiosną problemu
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
ziele 22:01, 07 sty 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
Na zakończenie dnia kuleczki
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
ziele 21:54, 08 sty 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
Wspomnienie jesieni...
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
ziele 19:22, 09 sty 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
Znalazłam lipcowe zdjęcie skarpy przy domu.
Pisałam już o różnicy poziomu terenu. Na półtora metra od ogrodzenia z jednej strony mieliśmy skarpę o wysokości metra. Zastanawialiśmy się, czy zostawić jej powierzchnię do nasadzeń, czy wykończyć w inny sposób. W wyniku pewnego szczęśliwego zbiegu okoliczności okazało się, że nasza działka "wypluła górę kamieni". Tylko dzięki przytomności i bezkompromisowości męża udało się wykorzystać je do naszych celów.
Kamienie zostały połupane i obłożyliśmy nimi powierzchnię skarpy. Z niepokojem obserwowaliśmy, czy nie obsunie się przy gwałtownych ulewach, bo skarpa jest dość stroma a kamienie zagłębione powierzchnią wyobloną w ziemi. Osoba, która to robiła, wykonała z wyczuciem tę robotę. Po 12 latach skarpa trzyma się dzielnie, żaden z kamieni nie zsunął się


____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
horcia 22:27, 09 sty 2015


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Skarpę masz pięknie obsadzoną.U mnie jednak z uwagi że to nasyp nie mogłam obłożyć kamieniami gdyż w mgnieniu oka były zamulone.Postanowiłam wzmocnić ją i posadziłam irgę niewiadomego gatunku która teraz zagłuszyła wszystko.Pokaż więcej zdjęć bo nie nogę zorientować się w terenie,a chciałabym zobaczyć jak radxisz sobie z różnicą terenu.Dzięki za odwiedziny
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
ziele 23:06, 10 sty 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
Nie mam zdjęć całej skarpy tylko jeszcze to:



Ale po obejrzeniu Twoich zdjęć domu i otoczenia, dochodzę do wniosku, że absolutnie ten naturalny kształt kamieni nie powinien znaleźć się przy Twoim domu. Granit, bazalt owszem - ale jako np. regularne bloki (coś jak kupowane krawężniki z granitu, widziałam takie gdzieś na forum, wykorzystywane do wznoszenia murków oporowych).

A przy okazji znalezione:




____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
ziele 22:41, 11 sty 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
Oto co dzisiaj znalazłam pod dębami, w miejscu gdzie wykarczowałam bez czarny:



a obok kępa młodszych:


To chyba zimówka aksamitnotrzonowa. Ktoś z was zbiera te grzyby? Mógłby potwierdzić, że to właśnie one? Sprawdziłam w google wszystkie cechy grzyba potwierdzone jedynie zbyt gęste blaszki pod spodem kapelusza mnie niepokoją
Spróbowałabym Te pierwsze to już za stare - przerośnięte ale te drugie nadawałyby się do sosiku...
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
ziele 21:37, 12 sty 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
Mały żywopłocik z bukszpaników...
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
Karol99 22:09, 12 sty 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
obwódka już ładnie wygląda
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
ziele 23:05, 12 sty 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
To też obwódka, tyle, że z kuleczek. Ma już 10 lat. Kilka kulek mi wypadło 2 lata temu. W tym roku planuję zrobienie z tym porządku. Ponieważ trudno u mnie o nowe kulki tej wielkości a i koszt duży, będę musiała z jednej strony kilkunastometrowej obwódki przesadzić aby uzupełnić braki.

____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies