Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przesadzanie starszych drzew iglastych

Pokaż wątki Pokaż posty

Przesadzanie starszych drzew iglastych

AgnieszkaB 17:22, 06 lip 2011

Dołączył: 03 lip 2011
Posty: 134
____________________
Agnieszka - Mój ogrodowy Azyl
AgnieszkaB 17:25, 06 lip 2011

Dołączył: 03 lip 2011
Posty: 134
Są po wstępnym cięciu wczesną wiosną .
____________________
Agnieszka - Mój ogrodowy Azyl
Gardenarium 15:36, 08 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
AgnieszkaB napisał(a)

Jak świetnie wygląda, jak włosy blondynki na wietrze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 15:38, 08 lip 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Noo - super
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
pabia 12:28, 12 sie 2011

Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 22
Witam.....
Chciałabym przesadzić 8 szt. thui szmaragd wys.180-190 cm, kiedy najlepiej to zrobić, wczesną wiosną czy można przesadzać jeszcze teraz??? Pozdrawiam
Sebek 13:25, 12 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
pabia napisał(a)
Witam.....
Chciałabym przesadzić 8 szt. thui szmaragd wys.180-190 cm, kiedy najlepiej to zrobić, wczesną wiosną czy można przesadzać jeszcze teraz??? Pozdrawiam


Myślę, że poczekajcie jeszcze troszkę - ja bym to zrobił we wrześniu. Mogą przyjść jeszcze fale upałów i mogą im zaszkodzić. Pamiętajcie, żeby gleba była przy nich stale wilgotna i żeby je przesadzić z dużą ilością ziemi, a do nowych dołków dać im jakiejś dobrej. Wtedy będą rosnąć bez stresów
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 21:10, 20 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Popieram Sebka, poczekaj do jesieni i dobrze podlej po zabiegu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:28, 20 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Otrzymałam takie zapytanie:

"Witam serdecznie.

Mam pytanie, na które od dluższego czasu nie umiem znaleźć odpowiedzi. Otóż z różnych przyczyn muszę koniecznie jeszcze przed zimą przesadzić tuje szmaragd, które teraz rosną w szpalerze (sadzone co 50 cm). Tuje te chcę posadzić wzdłuż ogrodzenia, tylko że w tej chwili jest tam trawnik.

Zastanawiałam się nad użyciem randapu, ale nie wiem czy nie zaszkodzi to posadzonym później tujom. jesli nie, to ile od oprysku powinnam odczekać? A może lepiej ściągnąć mechanicznie darń? -
tylko czy potem poradzę sobie z odrastającą trawą? (wiem z Ogrodowiska, że Pani Danusia nie zaleca stosowania agrowlókniny).

Ostanie pytanie czym po przesadzeniu oblożyć tuje (żwirek czy może kora?)
Będę bardzo wdzięczna za udzielenie odpowiedzi, gdyż w temacie ogrodów jestem laikiem - mój mam zamiar zacząć urządzać od przyszłego roku i już po cichutku liczę na Państawa pomoc.
Pozdrawiam serdecznie - Katarzyna G."


Trawnik trzeba albo przekopać ręcznie, albo glebogryzarką.

Można szpadlem do obrzeży trawnika wyciąć pas i zdjąć darń, ale szkoda się pozbywać.

Inne rozwiązanie, kupić pas czarnej folii budowlanej, przykryć równo darń, przyszpilić drutami i odczekać do jesieni. Trawa zgnije pod folią i zaparzy się. Potem łatwiej będzie przekopać i ziemia się wzbogaci.
Roundup to ostateczność, po co chemia? Jeśli zdecydujesz się użyć - trzeba odczekać 3 tygodnie. I też przekopać, a w dołki dla tui dać ziemię do iglaków, podlać obficie. Trawa nie będzie odrastać, jeśli gleba zostanie przygotowana prawidłowo.

Po posadzeniu ziemię trzeba wyściółkować najlepiej przekompostowaną korą sosnową, albo węglem brunatnym.

Kopanie dołków większych niż bryła korzeniowa





Podsypywanie ziemią do iglaków











____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:32, 20 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Udeptywanie




Posypana kora, 1 worek na 1 m2., potem podlanie



Gotowe



Powinno wyglądać tak:



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 21:56, 20 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Danusiu - te sadzone tuje po prostu wyglądają idealnie

Ale uwielbiam ten ogród
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies