Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przesadzanie starszych drzew iglastych

Pokaż wątki Pokaż posty

Przesadzanie starszych drzew iglastych

Karol99 20:01, 07 sty 2021


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Witajcie. We wrześniu przekopywaliśmy tuje, ok. 2 metrowe. Na razie wyglądają, ze się przyjęły. Trochę się posypały w środku, ale ogólnie jest okej.
Problem polega na tym, ze jest jedno miejsce, obniżone, w którym zbiera się woda opadowa i zalewa tuje. Nawet teraz stoja w płytkiej wodzie.
Czy jeżeli przeżyją do wiosny, to można byłoby je ponownie wysadzić i podnieść teren? Czy one znacznie odchorują i po raz kolejny się posypią?
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Martka 11:04, 19 maj 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Poradźcie proszę, jak mam się do tego zabrać. Jodła koreańska jest u mnie od 9 lat, ma 2,5 m wysokości. Do drzewa mam sentyment, bo to pamiątka po moim Tacie, jednak jego umiejscowienie mnie mocno drażni i blokuje w planowaniu przedogródkowych rabat. Myśl o przesadzeniu dojrzała! Choć zabieg obarczony ryzykiem straty, trudno. Plan jest taki: teraz okopać korzenie po obwodzie korony i we wrześniu przenieść w nowe miejsce (płachta, 2 silnych panów i w miarę duża bryła korzeniowa) Czy to dobry pomysł i czas na taki zabieg? Może ktoś miał podobne doświadczenie z jodłą?

Tu zdjęcie z marca.

anitan 10:17, 25 lut 2022


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
Moi drodzy, mam prośbę o pomoc co prawda nie w kwestii przesadzenia ale pomocy dla starego świerka. Piszę w imieniu przyjaciółki, która została poszkodowana przez ostatnie burze.
Przewróciło jej stary świerk (wyrwało z korzeniem) i jest duże prawdopodobieństwo, że będzie trzeba usunąć jeszcze drugi, który wyraźnie jest przechylony na ogrodzenie i ziemia wkoło pnia znacznie się wybrzuszyła (nie do końca to widać bo zadarnia ten fragment barwinek).
Może coś doradzicie, co można zrobić, aby nie usuwać drzewa? Pień ma około 50 cm śr
Z jednej strony 10 metrów dalej jest dom a z drugiej parking i droga wewnętrzna.
Ten drugi świerk też jest duży bo wystaje ponad dach domu.
Jakaś firma oceniła, że zakotwiczenie takiego drzewa tak żeby była gwarancja że nie poleci na samochody lub dom to jest około 5000 zł
Drzewo rośnie przy płocie (na niego się pochyla) i dość blisko domu.
Macie jakieś rady? Szkoda drzewa



____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies