Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Próby ogrodowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Próby ogrodowe

zielona11 13:59, 04 kwi 2011

Dołączył: 01 kwi 2011
Posty: 174
Też myśleliśmy o macie wiklinowej na naszym ogrodzeniu, ale zaraz za tą częścią z furtką idzie dość wysoko położony chodnik (wyżej, niż poziom ogrodu) więc przechodzący dorosły człowiek ma ramiona już nad nim, o głowie nie wspominając
Stąd moja determinacja, by jednak coś posadzić - cisy jak najbardziej mi pasują. Przynajmniej swój zakupoholizm roślinny znajdzie pożyteczne ujście
A propos świerków serbskich - tam właśnie jest ta naturalna górka, którą myślałam otoczyć murkiem i troszkę "zakaktusić". W pobliżu tego najbliższego sąsiadów na Twoim projekcie w samym rogu rośnie brzózka-samosiejka. Ona musi tam pozostać, bo mąż uratował ją przed śmiercią i jest z niej niesamowicie dumny i nie da mi jej ruszyć A w miejscu trzeciego świerka rośnie na tej górce modrzew, który jako jedyny jest już wyższy od ogrodzenia i jego też trzeba uwzględnić. Są też 2 sosny samosiejki, ale te mogłabym ewentualnie gdzieś przenieść, bo mają ok 50cm.

Porobię dokładniejsze zdjęcia, tylko z powodu kontuzji jestem troszkę unieruchomiona.

Natomiast chciałam podkreślić, że Twoja wizja mojego ogrodu bardzo mi odpowiada

____________________
Pozdrawiam, Agnieszka - Mój księżycowy krajobraz
Pwl 14:10, 04 kwi 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Miło mi Agnieszko Nie wiedziałem że z tym chodnikiem jest tak dziwnie, w takim razie
rzeczywiście trzeba się jakoś zasłonić. Thuje które macie posadzone wzdłuż siatki jak najbardziej
są dobre ale warto je za jakiś czas przyciąć lekko z szerokości na dole. Wtedy się zagęszczą na
dole i pójdą ostro w górę. Na pewno jeszcze pozostali coś doradzą Czekamy na zdjęcia, jeśli
wykurujesz się już z kontuzji to może pokaż widok z chodnika i z tarasu w różnych aspektach.
Dużo zdrówka życzę!
____________________
paweł
Pwl 18:24, 04 kwi 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
wersja z zastawieniem i otwartym trawnikiem, nie tak oryginalna
jak pierwsza ale może podsunie Ci jakiś pomysł I pomysł na
zagospodarowanie frontu.



____________________
paweł
zielona11 18:39, 04 kwi 2011

Dołączył: 01 kwi 2011
Posty: 174
Pawle bardzo fajne masz pomysły (ten pierwszy chyba jest bardziej w moim stylu - poza tym drugi całkowicie odsłania ścieżkę do furtki i ścieżka musi odchodzić ca w połowie tarasu - bo na rogach będą dłuuugie murowane donice)

A gdzie moja świątynia dumania? Jeden róg (poza zachodnim) musisz mi na nią zarezerwować

Co do frontu - jedna rzecz być musi: kratka z różą sympathie. Tak mniej więcej to sobie wyobrażam (kratkę, nie różę )


O i jeszcze muszę dodać, że ten pasek oddzielający podjazd od wejścia do domu- a własciwie dwa paski są bardzo wąskie, wyższy ma jakieś 30cm, niższy - ok 60cm więc wprowadza to pewne ograniczenia odnośnie korzeni roślin

Jutro postaram się dokładnie obfocić dom i przyległości. I opisać najjaśniej jak się da

____________________
Pozdrawiam, Agnieszka - Mój księżycowy krajobraz
zielona11 19:29, 05 kwi 2011

Dołączył: 01 kwi 2011
Posty: 174
Uff, chyba mam co trzeba. Zapraszam na krótki spacer wokół domu

Zaczynamy od wejścia - jak widać nie jest duże, na brzegu "podcienia" chcę zamontować kratkę podobną do planowanej balustrady balkonowej i puścić na niej moją Sympathie (jak na poście powyżej)
Wejście jest nasłonecznione od ok 16.00.



Ściana północno-wchodnia - tu chciałabym puścić bluszcz lub hortensję pnącą i na tym kończy się moja fantazja Na zdjęciu widac te stare płyty chodnikowe.


Wychodzimy letnią furtką i widać to - chciałabym ten widok zasłonić przynajmniej do 3/4 okien na parterze... Widać też, że furtka jest idealnie na linii z wyjściem na balkon i to jest ten mój newralgiczny punkt do zasłonięcia..


Widok z południowego rogu, w którym jest ta mała górka i brzózka męża


Rzeczona górka - była już, gdy kupiliśmy działkę. Gdy robiono wykop pod fundamenty, ziemia zajęła całą działkę (pochłonęła wiele samosiejek ) poza tym właśnie rogiem, więc tu wsadziliśmy wszystko, co mieliśmy. Modrzew chyba już musi zostać? Resztę możemy przesadzić - chciałam otoczyć ją murkiem, wysypać piaskiem i żwirem i rzucić rojniki, opuncje i sezonowo agawy i kaktusy..


Widok na ogród z punktu, w którym będzie zejście z tarasu:


Ściana południowo-zachodnia - tu chciałam posadzić jakieś może winogrono, aktinidię. Będzie też mała drewutnia przy ścianie. Oczywiście jak z kazdej strony tu też marzę o zasłonięciu się i może posadzę jakieś szczepione krzewy owocowe?


Wycieczkę kończymy przy tych wąskich paskach ziemi - większość wrzosów chyba zbyt płytko posadziłam, bo nie wyglądają zbyt ciekawie niestety Zaś na samym dole zdjęcia kto ma bystre oko - wypatrzy tulipana Posadziłam chyba 30 cebulek, wyszły 4 - przy moich zdolnościach i to dobre


No - teraz się już tak sprecyzowałam, że hej. Mam nadzieję, że mimo tak ciekawych propozycji Pawła odezwą się też inne osoby i zwrócą mi uwagę i skorygują błędne założenia. Pawle, na Ciebie też liczę, jeśli masz po tej przechadzce jakies uwagi
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka - Mój księżycowy krajobraz
zielona11 20:56, 05 kwi 2011

Dołączył: 01 kwi 2011
Posty: 174
No i klops Na brzozie znalazłam coś takiego:


Czy jest to rdza brzozy i modrzewia? W sąsiedztwie rośnie modrzew i ta choroba by mi tutaj pasowała - tylko nie mogę znaleźć, czy objawy rdzy występują poza liśćmi.
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka - Mój księżycowy krajobraz
tyna 10:07, 06 kwi 2011


Dołączył: 11 wrz 2010
Posty: 1711
Agnieszka,
zajrzyj do mnie i obejrzyj szpaler tujowy....
____________________
pozdrawiam :)
Pwl 11:54, 06 kwi 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
zielona11 napisał(a)
No i klops Na brzozie znalazłam coś takiego:


Czy jest to rdza brzozy i modrzewia? W sąsiedztwie rośnie modrzew i ta choroba by mi tutaj pasowała - tylko nie mogę znaleźć, czy objawy rdzy występują poza liśćmi.


Jeśli to jakaś boczna gałązka to ją zetnij sekatorem,
to brzoza...raczej jest niezniszczalna. Chyba że to
pieniek to możliwie jak najwyżej i może odbije od
dołu Mi to wygląda na to że po prostu zmarzła i
na martwej już gałązce zrobił się jakiś grzyb itp.
____________________
paweł
zielona11 12:16, 06 kwi 2011

Dołączył: 01 kwi 2011
Posty: 174
Jest to możliwe - brzózka rosła w miejscu domu i gdy ją mąż przesadził, część "odbiła", a część nie. W tym roku obetnę wszystkie suche badyle. Dziękuję.
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka - Mój księżycowy krajobraz
hanka_andrus 13:18, 06 kwi 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Na martwych częściach drzew liściastych występuje często grzyb- gruzełek cynobrowy.I to właśnie on u ciebie się zadomowił po zimie.Gałązki radzę powycinać i najlepiej spalić.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies