Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród do odnowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród do odnowy

Aurelllia 16:43, 03 lis 2018


Dołączył: 07 lut 2017
Posty: 6092
Ale fajny gość zagląda, super, że udało się go uchwycić
u mnie też sporo takich grzybów, jeszcze takie obślizgłe blaszkowe mam - przewracam nogą - rozłożą się może
____________________
Aurelia Ogrodowe kreacje, Wizytówka
Wiolka5_7 17:18, 03 lis 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20490
U mnie też opieńki w ogrodzie rosną

Moja mama opieńki marynuje, dodaje obgotowane i zmielone do kotletów mielonych albo do pierogów z kapustą i grzybami wszystko pyszne
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Gosiek33 17:19, 03 lis 2018


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
JoannA napisał(a)
Zrób pyszne krokiety z opieńkami.
Opieńki oczyścić i obgotować w lekko osolonej wodzie - odcedzić, pozostawić do ostygnięcie i odcisnąć z wody.
Zmielić.
Posiekać cebulę, zeszklić na oleju, dodać zmielone opieńki i smażyć kilka minut - w międzyczasie doprawić do smaku.
Wcześniej usmażone naleśniki smarować farszem grzybowym, zwijać możliwie ciasno i panierować w roztrzepanym z przyprawami jajku oraz bułce tartej.
Ja właśnie niedawno ugotowałam cały garnek opieniek. Jutro robię krokiety.
Bardzo dobre są pierogi z kapustą i opieńkami. Też kiedyś robiłam.



Bardzo smakowity ten przepis. Muszę wypróbować. Z pewnością zbierasz je w lesie, a co będzie działo się z ogrodem gdy go opanują?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 17:27, 03 lis 2018


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Aurelllia napisał(a)
Ale fajny gość zagląda, super, że udało się go uchwycić
u mnie też sporo takich grzybów, jeszcze takie obślizgłe blaszkowe mam - przewracam nogą - rozłożą się może


dobrze nam nie wróżą te opieńki w ogrodzie - znalazłam taki tekst o opieńce i zaczynam się bać
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 17:29, 03 lis 2018


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Wiolka5_7 napisał(a)
U mnie też opieńki w ogrodzie rosną

Moja mama opieńki marynuje, dodaje obgotowane i zmielone do kotletów mielonych albo do pierogów z kapustą i grzybami wszystko pyszne


Znowu zapowiedź smakowitości

Jak długo rosną u Ciebie opieńki? Ten tekst jakoś nie napawa optymizmem
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
JoannA 17:31, 03 lis 2018


Dołączył: 12 lut 2013
Posty: 12505
W lesie opieńka rośnie na ściętych karpach drzew, takich już lekko spróchniałych. Spotykam je też na korzeniach drzew lub zagrzebanych w ziemi kawałkach drewna.
Nigdy jednak nie znalazłam opieńki na zdrowo rosnącym drzewie.
Ale to pasożyt atakujący zarówno martwe, jak i żywe drzewa. Wywołuje u zaatakowanych drzew chorobę o nazwie opieńkowa zgnilizna korzeni.
Dlatego ja bym je zbierała (wręcz wykopywała) żeby nie rozprzestrzeniły się po całym ogrodzie.
____________________
Nasz azyl - ogród Joanny i Andrzeja
malgorzata_s... 17:31, 03 lis 2018


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33758
Cudowny widok taki pyszczek za płotem Pogoda nas rozpieszcza tej jesieni
Pozdrawiam Gosiu
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
Wiolka5_7 17:47, 03 lis 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20490
Gosiek33 napisał(a)


Znowu zapowiedź smakowitości

Jak długo rosną u Ciebie opieńki? Ten tekst jakoś nie napawa optymizmem

O kurcze to te opieńki w ogrodzie nie są mile widziane
U mnie drugi rok rosną...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Gosiek33 17:59, 03 lis 2018


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
JoannA napisał(a)
W lesie opieńka rośnie na ściętych karpach drzew, takich już lekko spróchniałych. Spotykam je też na korzeniach drzew lub zagrzebanych w ziemi kawałkach drewna.
Nigdy jednak nie znalazłam opieńki na zdrowo rosnącym drzewie.
Ale to pasożyt atakujący zarówno martwe, jak i żywe drzewa. Wywołuje u zaatakowanych drzew chorobę o nazwie opieńkowa zgnilizna korzeni.
Dlatego ja bym je zbierała (wręcz wykopywała) żeby nie rozprzestrzeniły się po całym ogrodzie.



Za płotem mam ścięte sosny, jedną wichura powaliła inne były słabe i poszły na ścięcie. Teraz czytam, że mogła się opieńka na nich rozwinąć, tyle, że tam nie widać a u mnie z drugiej strony podmurówki pod jarząbami wylazła
Skoro jednak może rozleźć się na przestrzeni 16 hektarów (sic!) to co to dla niej 2 metry? Z wiatrem i z wodą mogą się przenosić... chyba panikować zaczynam?
Wykopać wszystko? I tak gwarancji nie ma po uszkodzenie podziemnego skupiska działa jak u sumaka...


Teraz do mnie dotarło, że przy postawie najstarszego świerka mam drugi rok całe gniazda podobnego grzyba - jakoś do głowy mi nie przyszło, że to taki problem
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 18:02, 03 lis 2018


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Na allegro sprzedają - hit, opieńka miodowa, grzybnia
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies