Witam Ogród jest moją pasją. Praca w nim mnie relaksuje, odpręża i dostarcza mnóstwo radości. Swój ogród tworzę od pięciu lat i nie wiem czy kiedykolwiek uzyska on skończoną formę, bo jak wszyscy szaleni ogrodnicy lubię przesadzac rośliny z miejsca na miejsce.
Kaskada jest moim spełnionym marzeniem. Usytuowana została w przedogródku i wyprofilowana tak, aby była widoczna z okna kuchni, w której spędzam dosyc dużo czasu( trzeba wszak rodzinę karmic a do tego hordę psów )
Uwielbiam patrzec na płynącą po stopniach wodę no i ten kojący szum to dla mnie relaks podczas wykonywania kuchennych prac.
Małe oczko zbierające spływającą wodę (obieg zamknięty) miało byc zakryte ale zanim się za to zabraliśmy okazało się, że jest ono świetnym poidłem dla psów i już tak zostało. Z czasem pojawiły się w nim sezonowo kolorowe rybki a nawet lilia wodna.
Kaskada połączona jest z dosyc rozległym skalniakiem, całośc zajmuje powierzchnię ok 30 m kw.
Lubię maleńke rośliny skalne tak samo jak potężne sosny, uwielbiam zwłaszcza sosny Banksa.
Na zdjęciach skalniak w początkowym okresie istnienia
W swoim ogrodzie zebrałam ogromną ilośc najróżniejszych form roślinnych. Nie umiałam ograniczyc się do konkretnych, wybranych odmian, choc podobają mi się takie konsekwentne ogrody u innych.
Jeszcze trochę roślin mam do pokazania
Oczywiście taras mam ( niezbyt duży )ale nie jest on najbardziej ukwieconym miejscem w moim ogródku, niestety
Dom stoi na odkrytym polu, gdzie wiatr hula bardzo często a taras na dodatek jest od zachodniej strony więc najczęstszym gościem na nim jest okropne wiatrzysko, które dokonywało zniszczeń na roślinach posadzonych w donicach.
Na dodatek mam dwa duże psy, które zawsze nam towarzyszą na tarasie i swoim radosnym merdaniem ogonami niszczyły rośliny aż wreszcie zaprzestałam ustawiania donic.
Czego nie zniszczyły psy to wytrzepał wiatr i widok był zazwyczaj opłakany.
Pod tarasem jest rabata, na ktorej rośliny często były wymieniane, bo nie dawały rady w konfrontacji z częstymi wiatrami
Jestem pełna podziwu dla róży Tip Top i powojnika Purpurea Plena, które sobie świetnie radzą w tych trudnych warunkach choc powojnik czasem ulega uszkodzeniom ale szybko się regeneruje.
Witaj Bodga
Na forum mówimy sobie po imieniu, taki zwyczaj
Bardzo dziękuję za pochwały ale muszę powiedziec, że trzeba włożyc wiele systematycznej pracy i zaangażowania oraz wykazac sporo cierpliwości aby uzyskac pożądane efekty.
Ogrodnictwo uczy cierpliwości, to niezaprzeczalny fakt.
Mój ogród też ewoluował, zdarzały mi się pomyłki, niepowodzenia, które musiałam naprawiac a na dodatek mam duże psy, które nie są sprzymierzeńcami ogrodu i wiele mojej pracy szło na marne ( połamane rośliny, zniszczone rabatki).
Nic nie jest proste jak to czasem wygląda z boku ale wszystko jest możliwe jeśli włożymy w to serce i własny trud oraz trochę wiedzy.
Bogda, dopiero zaczynasz. Z konkretnym planem działania pójdzie Ci łatwiej, masz życzliwych ludzi tutaj, którzy pomogą pokonać trudności. Wiadomo, roślin za Ciebie nie kupią, najwyżej czymś się podzielą, jak będziemy mieli spotkania.
Sporo możesz sama rozmnożyć. Nawet mogę w czasie cięcia bukszpanów sadzonki do worka zapakować i odbierzesz, trzmieliny też. To, co łatwo się ukorzenia i nie padnie przez kilka dni. Z tego wyprodukujesz sobie sadzonki i urośnie, bo możesz czekać, jesteś w wieku co może czekać, ja już lubię wszystko duże. Gdybyś chciała posadzić od razu to równowartość dobrej "terenówki" byłaby Ci potrzebna.
Wiem, bo przecież kosztorysuję ogrody.
No i to, co napisała Małgosia, cierpliwość. Czekanie na efekty.
no właśnie, ja bym chciała już wszytsko duże!ale lubię też "bawić" się w rozmnażanie, doniczki, doniczusie i szczepeczki!kocham to, mój Mąż puka się w głowę, ale też ukradkiem podlewa
więc nie martwcie się!jak tylko zima się skończy to będę błagać o cokolwiek co będziecie wyrzucać lub ciąć,hehe...jeszcze będziecie mieć mnie dosyć
Drobiazgi w ogrodzie to małe ale bardzo urokliwe roślinki, które osobiście uwielbiam.
Są to zwłaszcza rozchodniki, rojniki, macierzanki, lewizje, które mają bardzo małe wymagania pod względem podłoża, potrzebują tylko słonecznego stanowiska.
Przeważnie małe roślinki giną w otoczeniu kory. A u Ciebie zadbane i wypasione. To prawdziwe gwiazdy. Tylko czy nie myślałaś, żeby dać je w grupach, chociaż po kilka sztuk?