Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój mały ogródeczek :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój mały ogródeczek :)

Ewa777 18:20, 30 maj 2018


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18513
Ja mam 3 żurawki i 2 rozchodniki oraz całą masę opuchlaków. Wątpię, żeby te rośliny były przyczyną pobytu tych owadów w ogrodzie. Najpierw zaatakowały rododendrona, który rósł na rabacie bardzo odległej od żurawek. A rozchodniki mam dopiero od roku. Opuchlaki są u mnie od 5 lat.

Wieczorem zbieramy je ręcznie (wychodzą dość późno - zbieramy po 22.00). Wiosną lub jesienią (na zmianę) używam nicieni. Do chemii jeszcze nie sięgnęłam.
____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
jona 18:51, 30 maj 2018


Dołączył: 18 lut 2015
Posty: 3164
Masz rację Ewo , że rozchodnik i żurawki nie są przyczyną opuchlaków.
Jednak u mnie pierwszym sygnałem, że są, było wypadnięcie żurawek i tiarelli. Potem larwy opuchlaków spotykałam w korzeniach właśnie żurawek, rozchodników (larwy chrabąszczy też), host oraz w bulwach begonii. Natomiast dorosłe formy opuchlaków u mnie lubią rododendrony, młode liście funkii i róż, powojniki, paprocie, młode liście hortensji, winobluszczu, kwiaty i liście poziomek.
____________________
Joanna-Tysiąc radości i utrapień
zoja 00:07, 31 maj 2018


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 12471
Agnieszka
Zobacz co wyczytalam w czerwcowym wydaniu 'przepis na ogród':

Ja mam duzo zurawek i rozchodnikow - zaczne dosadzac wilczomlecze jak je gdzies dostane.
W zeszlym roku kupilam suszony wrotycz. Robilam napar w szklance potem wlewalam do konewki i tym podlewalam zurawkowe obwodki. U mnie plagi opuchlakow nie ma - wiem bo przesadzalam ich duzo i nic w korzeniach nie bylo - sa u mnie pojedyncze osobniki, w zeszlym roku tez je widzialam... Mam swiadomosc ze calkowicie nie da sie ich pozbyc z ogrodka.
____________________
zoja Ukojenie, wizytówka
agnieszka_m 11:44, 31 maj 2018


Dołączył: 17 lip 2014
Posty: 6017
Mirko dziękuję za odpowiedź. Staram się je wyłapywać ile mogę. Wieczorem wybiorę się na poszukiwania wrotyczu bo teraz grzeje 30 stopni w cieniu.

Joasiu będę się musiała nauczyć z nimi żyć choć się nie poddam będę walczyć
____________________
Mój mały ogródeczek :).
agnieszka_m 11:47, 31 maj 2018


Dołączył: 17 lip 2014
Posty: 6017
Ewciu też mam rozchodniki i dość dobrze się mają a zorawki mnie nie lubią

One widzę lubią wszystko lilie mieczyki itp.
____________________
Mój mały ogródeczek :).
agnieszka_m 11:50, 31 maj 2018


Dołączył: 17 lip 2014
Posty: 6017
Zoju dzięki za tą informację moja mama kupiła wiosną wilczomlecz muszę jej skubnac.

Moja slicznotka
____________________
Mój mały ogródeczek :).
gobasia 12:01, 31 maj 2018


Dołączył: 05 lip 2015
Posty: 8354
Slicznotka masz rację, cudna jest

Paskudztwa wspólczuję...,u mnie chyba im nie pasuje,jakoś ich nie widzę
____________________
Gożdzikowa wiejski ogród***Marzenia nie odchodzą na emeryturę
mirkaka 17:58, 31 maj 2018


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9659
jona napisał(a)
Masz rację Ewo , że rozchodnik i żurawki nie są przyczyną opuchlaków.
Jednak u mnie pierwszym sygnałem, że są, było wypadnięcie żurawek i tiarelli. Potem larwy opuchlaków spotykałam w korzeniach właśnie żurawek, rozchodników (larwy chrabąszczy też), host oraz w bulwach begonii. Natomiast dorosłe formy opuchlaków u mnie lubią rododendrony, młode liście funkii i róż, powojniki, paprocie, młode liście hortensji, winobluszczu, kwiaty i liście poziomek.


Tak, u mnie larwy były przede wszystkim w tych roślinach i jeszcze w bergenii, którą już dawno wywaliłam. Ale to nie znaczy że nie ma ich w korzeniach Rh. Pewno są ale tam trudno sprawdzić, no i trudno wyrzucić te rośliny.
Są też na pewno w korzeniach innych roślin, ale nie w takiej masie tylko pojedynczo.
To moje spostrzeżenia, każda uwaga jest cenna.
Dorosłe osobniki lubią u mnie liście forsycji, pęcherznicy,róż, Rh, hortensji bukietowych,i pierwiosnków- tych szczególnie, w ich korzeniach też spotykałam pojedyncze larwy. Natomiast nie spotkałam ich w korzeniach funkii i nie jadły ich liści.
Generalnie żrą liście wielu roślin
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 17:59, 31 maj 2018


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9659
Agnieszko, ta piwonia prześliczna. U mnie niektóre piwonie już przekwitają, susza i upał, trawa mimo podlewania schnie
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
agnieszka_m 14:31, 06 cze 2018


Dołączył: 17 lip 2014
Posty: 6017
Fotki z wczorajszego wyjazdu Kałków
Różami jestem wprost zachwycona piękne zdrowe mnóstwo kwiatów

Widoki z Golgoty.
____________________
Mój mały ogródeczek :).
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies