Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Bawarka

Pokaż wątki Pokaż posty

Bawarka

Kasiek 22:44, 24 lis 2020


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14763

____________________
Bawarka
Kasiek 22:46, 24 lis 2020


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14763
____________________
Bawarka
Kasiek 22:54, 24 lis 2020


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14763







W 2021 szykuje sie duze wydarzenie ogrodnicze w Lindau, chce polaczyc to z ponowna wizyta w ogrodzie dalii
____________________
Bawarka
sylwia_slomc... 22:56, 24 lis 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82129
Ale uczta przed snem i to taka po której się nie tyje
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Kasiek 22:58, 24 lis 2020


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14763
____________________
Bawarka
Kasiek 22:59, 24 lis 2020


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14763
sylwia_slomczewska napisał(a)
Ale uczta przed snem i to taka po której się nie tyje


Sylwia, ale sie usmialam


____________________
Bawarka
Kasiek 22:35, 25 lis 2020


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14763
Terra preta- czarne zloto Indian.

Wiosna tego roku, wybierajac kompost z kompostownika, zastanawialam sie co zrobilam i co do niego dawalam, ze jest taki tlusty, czarny, pachnacy...Pokazywalam to tez u siebie na watku. Nowy kompost, docenily przede wszystkim rosliny, te, rosly jak szalone, a ja, dalej nie wiedzialam co sie wydarzylo. Do momentu, gdy po raz kolejny, wysypujac resztki z ogniska, olsnilo mnie.
Spisalam sobie, co dodawalam do kompostownika przez caly rok i...Wyszlo mi, ze calkiem nieswiadomie, wyprodukowalam sobie ziemie Indian. Oczywiscie, sporo czasu minelo zanim znalazlam potrzebne mi informacje, ale, znalazlam.

Otoz, Indianie dodawali do gleby ktora przygotowywali do uprawy, wegiel drzewny, odchody zwierzat, padline i wlasny mocz ( pomijajac juz tak oczywiste resztki pozywienia i resztki z upraw)

W przeciagu kilku miesiecy, od ostatniego oproznienia kompostownika, dodawalam sporo wegla drzewnego, resztki owocow morza(ogromne ilosci) ogolne resztki ze stolu, w tym kosci i mieso, ogrodowe odpadki, troche kupek koni, resztki z gnojowek. I mocz. Nie Nie ja siusialam Przez kilka tygodni, nowi sasiedzi mieli pracownikow, a ze nasze ogrody stykaja sie rogami, ci pracownicy, po cichu, podlewali czesto gesto rog granicy, czyli moj i sasiadki kompostownik. Z poczatku bylam zla, ale ...Machnelam na to reka. Wyszlo jak wyszlo. Pracownicy skonczyli swoja robote, zapach sie ulotnil, zapomnialam o calej sprawie. O moczu przypomnialam sobie, gdy szukalam informacji na temat Terra preta.
Znalazlam gotowca na zrobienie swojej czarnej ziemi.Chyba najprostszy.

20 litrow wegla drzewnego
6 litrow moczu( mozna uzyc gnojowki, odchodow zwierzat)
2 kg maczki skalnej.
I oczywiscie wszystkie resztki jak dotychczas.

Mozna tez, kupic juz gotowa Terra preta. Mozna tez, kupic gotowy wegiel drzewny, ale...Mamy to na wyciagnieciu reki w swoim ogrodzie

Jest naprawde wiele informacji w internecie na ten temat, jest sporo filmikow na Youtub, mysle ze warto je przeczytac i obejrzec
Ja napisalam o tym w sumie w skrocie, tak, by zachecic do samodzielnego szukania i zglebiania tematu I do produkowania wlasnej, zdrowej ziemi
Jutro postaram sie zrobic nowsza fotke ziemi, stara mam w aparacie ale...Zostawilam kabel w pracy. Kurde no.










____________________
Bawarka
Kasiek 22:53, 25 lis 2020


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14763
Wiosna, chce rowniez zaczac robic swoje bokashi
Teraz, przygotowujac ogrod do snu, otulam rabaty liscmi...Troche te liscie zmielilam kosiarka,( i przykrylam troche kora) w ten sposob szybciej sie rozloza na rabatach


____________________
Bawarka
sylwia_slomc... 23:03, 25 lis 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82129
Brawo Super sprawa i świetne podejście do tematu
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Kasiek 23:14, 25 lis 2020


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14763
sylwia_slomczewska napisał(a)
Brawo Super sprawa i świetne podejście do tematu


Sylwia, od dluzszego czasu, staram sie wszystkie resztki wykorzystywac w ogrodzie. Np liscie, ktore rozkladaja sie bardzo szybko...Drzewa o plytkim systemie korzeniowym, pobieraja pierwiastki zawarte w rozkladajacych sie na powierzchni ziemi lisci. I nie tylko drzewa, bo i rosliny w nizszych pietrach. Wiosna, wystarczy lekko przekopac ziemie dostarczajac jej w tej sposob materie organiczna.
____________________
Bawarka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies