Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Wiąz holenderski - Ulmus hollandica "Wredei"

Pokaż wątki Pokaż posty

Wiąz holenderski - Ulmus hollandica "Wredei"

Elka 08:46, 10 wrz 2017


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Mazan napisał(a)
Ewellinka

To mszyca wiązowo - zbożowa lub inaczej torebnica wiązowa. Zwalczanie to opryski preparatami Fastac lub mospilan, gdy szkodnik nalatuje, jesienią opryski kory drzewa, a wiosną promanal lub inny preparat olejowy.


Pozdrawiam


Czyli o tej porze roku można spryskać mospilanem? A jesienią tzn. kiedy? można już czy poczekać do października i czym dokładnie spryskać?
Przepraszam, ale ja strasznie zielona w tym temacie.
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Mazan 10:44, 10 wrz 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Elka

Teraz, we wrześniu, torebnica wiązowa wraca na wiązy dlatego oprysk preparatami podanymi wyżej można je opryskiwać, ale oprysk jesienno - zimowy przeprowadza się preparatem olejowym, np Promanalem, gdyż zimują na wiązach jaja, a na korzeniach traw mogą zimować dzieworódki, które złożą jaja wiosną. To mszyca dwudomowa i dlatego trudniejsza do zwalczenia.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Elka 13:11, 10 wrz 2017


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Dzięki śliczne za obie podpowiedzi. Jutro biegnę do ogrodniczego. A kiedy zastosować ten promanal?
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Mazan 13:48, 10 wrz 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Elka

W okresie bezlistnym przy temperaturze ok. +12* C.



Pozdrawiam




____________________
Mazan - Walerek
Elka 14:01, 10 wrz 2017


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Jeszcze raz dziękuję.
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
danuta_szwajcer 14:28, 06 maj 2018


Dołączył: 07 sty 2012
Posty: 7632
Czy ktoś może wie co mu dolega? Ma już dobrych kilka lat, bardzo go lubie ale martwi mnie to bardzo, głównie to jest na górnych gałązkach, jest w słoncu ta góra a susza jest. Czy da się go uratować, może ktoś pomoże

____________________
Liliowo i kolorowo:)
Mazan 15:29, 06 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Danuta_szwajcer

Pytasz czy może ktoś pomóc. Spróbuję.
Nierozwinięte jeszcze pąki wskazują na wielkopąkowca, którego teraz możesz zwalczać ortusem lub envidorem, a w czerwcu powtarzać mospilanem i kohinorem.
Tego szpeciela nie jest łatwo się pozbyć i trochę namęczysz się przy opryskach.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
danuta_szwajcer 17:57, 06 maj 2018


Dołączył: 07 sty 2012
Posty: 7632
Bardzo Ci dziękuje, będe próbować bo bardzo go lubie, a małżonek z drabiny będzie musiał to robić bo on już jest wysoki, mam nadzieje, że się uda

Pozdrawiam
____________________
Liliowo i kolorowo:)
avellan 17:18, 07 maj 2018


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 36
Może moje pytanie będzie nie na miejscu tutaj. Wybaczcie mi jeżeli tak jest, choć obserwuje ogrodowisko od dawna, niewiele się tutaj jednak udzielałam. Zakupiłam drzewko Wiąza holenderskiego i chcę go posadzić obok jodły kalifornijskiej, którą posadził jeszcze poprzedni właściciel działki, a więc ma ona już 7-8 metrów Zastanawiam się co posadzić z drugiej strony tego wiąza. Najlepiej gdyby było to drzewo iglaste, oraz aby docelowo miało wysokość wiąza, ewentualnie aby było nieco wyższe. Możecie coś podpowiedzieć?
wiolla 20:25, 12 cze 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 2
Witam,

Choruje mój wiąz. Jest to najprawdopodobniej bawełnica wiązowo-zbożowa. Prosze o poradę czym ją mogę zwalczyć i jakie dawki preparatu zastosować.

Dziękuję za wszelką pomoc. Dodam, że mój wiąz jest już dośc duży i nie wiem, czy taka cchorobę można zwalczać podlewając korzenie czy tylko i wyłacznie opryskując drzewo?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies