Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ach ta moja wyspa:(

Pokaż wątki Pokaż posty

Ach ta moja wyspa:(

Matka 15:13, 28 maj 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Sylwuś, Forumowicze, pomóżcie mi proszę jeszcze raz

Chodzi o moją wyspę, która zostaje w moim ogrodzie. Sylwia zrobila mi projekt i rysunek, a mi sie w nocy przyśnila ta wyspa w dwóch kolorkach:ŻÓŁTY i BORDOWY/CIEMNA CZERWIEŃ

Chcialabym tam iglaki zielone i żółte(różna wysokość) i borodowe liściaste.
Tu są 3 części tej wyspy po moim wczorajszym robieniu kantów:

Część 1

ten palik z przodu to karmnik, którego czymś przydaloby się oplątać, przy żwirkowej ścieżce po prawej są 3 ligustry pstre a wzdłuż ścieżki na górze są 3 Limegold na środku jest jałowiec płożący ze złotymi końcami(nie znam nazwy) berberys żółty i wierzba Iwa



Część 2

Patrząc od góry jest wierzba Iwa pod nią fioletowe pierwiosnki 2 brabanty i ten sam płożący jałowiec o złotych końcach jak w cz. 1 oraz trzmielina wysoka(nie wiem jaka)i na dole po skosie 3 tuje w kształcie kulek (ale do kulek im jeszcze daleko) też mają złote końce, nazwa na "H"nie wiem jak dalej, reszta roślinek z tej części ida wek, czyli dyptam i juka(bo to kolory inne)



Część 3

na drugim zdjęciu tej części lepiej widac co jest:leszczyna na pniu 3 srebrne(ponoc)świerki jeden widać na pierwszej fotce 2 pozostałe są przy tych 2 brabantach, oprócz tego jest jeszcze płożący ten duży co rośnie żółty i obok w kamieniach jest bodajże koreanka mini jeszcze. Przy brabancie z prawej posiałam czerwone lubinki i juz wzeszły całkiem spore siewki


z drugiej strony



I całość obecna



Jak juz pisałam chcialabym żeby były 2 kolory zółty i bordo ewent. ciemna czerwień no i zieleń iglaków

Myślałam o tawułach gold, żurawkach, pęcherznicach(złota i diablo)może jakieś zawijaski przy iwach i leszczynie?z żurawek lub bukszpanu.

Tam jest słonko cały dzień

pomożecie?
____________________
U Matki
zbigniew_gazda 15:41, 28 maj 2011


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11151
Bogda - moim skromnym zdaniem to jest tak : skoro przez wyspę poprowadziłaś ścieżki to pewnie one posłużą do ogladania roślin i nasadzeń na wyspie od strony ścieżek . Przynajmniej tak to rozumiem. Rośliny aby dobrze wyglądały - powinny mieć tło. Czyli jak są nasadzenia wokół ogrodu to ich tłem są drzewka czy krzewy . U mnie np. tłem jest bordowy żywopłot. Pewnie by się przydał jakiś parawanik zielony czy bordowy .Ale czy wzdłuż ścieżek czy też na zewnątrz ? Po obwodzie wysepki ? Napewno uzyskasz porady i podpowiedzi od bardziej doświadczonych .
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Matka 23:09, 28 maj 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
zbigniew_gazda napisał(a)
Bogda - moim skromnym zdaniem to jest tak : skoro przez wyspę poprowadziłaś ścieżki to pewnie one posłużą do ogladania roślin i nasadzeń na wyspie od strony ścieżek . Przynajmniej tak to rozumiem.


tak, tak Zbyszku!o to chodzidzieki, tak właśnie chcęnad tymi nasadzeniami muszę sobie pomyśleć

Dzięki
____________________
U Matki
Pwl 06:26, 29 maj 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Bogda, powiem tak, widzę Twój ogród bez tej wyspy! Bacznie obserwuję i chyba chodzi o to aby
trawnika było jak najmniej bo z koszeniem jest łatwiej. Nie jestem zwolennikiem dzielenia ogrodu na
placki, może warto jednak zrobić.. no wiesz: Rewolucje! Strasznie dużo roślin potrzeba aby ją obsadzić
i ja raczej wywróciłbym całą dotychczasową koncepcje. I nie wiem czy w przyszłości będzie to dobrze
wyglądało. Wszystko się rozrośnie, zrobi taki mini las na środku działki. Danusia kiedyś przygotowała
koncepcję ogrodu i ona mi się spodobała. Łatwiej jest jak trawnik zajmuję środek, będzie sporo koszenia
ale z czasem można by dodawać co nie co po bokach i rozszerzać. Po latach trawnika zostanie niewiele
i będzie dobrze widoczny, a jak napisał Zbyszek warto mieć już tło, Bogna ty masz - thuje wzdłuż siatki.

Przed nimi wysokie drzewa iglaste jak koreanka, jeśli ma już z 5-6 lat robi się naprawdę piękna, wiesz
zresztą A przed wyższymi niższe. Świetny masz już klon czerwony chyba lub to głóg? też może
iść na tło. Okropny jestem z tymi pomysłami no ale musiałem swoje 5 groszy dorzucić Wiem
że cała wyspa też ma swoje zamierzenie i bardzo się napracowałaś. pomyśl Bogna nad tym wszystkim
na spokojnie




____________________
paweł
Jagna 06:58, 29 maj 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
Pwl napisał(a)
Bogda, powiem tak, widzę Twój ogród bez tej wyspy! Bacznie obserwuję i chyba chodzi o to aby
trawnika było jak najmniej bo z koszeniem jest łatwiej. Nie jestem zwolennikiem dzielenia ogrodu na
placki, może warto jednak zrobić.. no wiesz: Rewolucje!





ja niestety mam podobne odczucia i dlatego nie zabieram głosu. Tym bardziej że odwaliłaś kawał roboty z tą wyspą.
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
hanka_andrus 07:16, 29 maj 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Tak czy owak, urządzanie takiego dużego ogrodu,to nie praca na jeden sezon.
Moje 3 ary urządzam już 30olat,co prawda preferencje sie zmieniły,ale i sił już ubyło.A tu 3 x tyle!
Trzeba tak obsadzić pole,żeby jak najmniej było pielenia i przycinania kantów.Podpowiedź Pawła jest sensowna,tylko szkoda już pracy wykonanej.Ja bym tę wyspę jednak zostawiła.rezygnując z wysokich drzew na środku,może jakieś rajskie jabłonki karłowe i krzewy o zmiennym ubarwieniu posadziłabym.A bokami żywopłot i krzewy nie wymagające zachodu,azalie,rododendrony ,żylistki,krzewuszki.Ogród od ziarenka fajna sprawa,ale ile czekać trzeba na końcowy efekt?Ręce opadną w międzyczasie.
Do pracy wrócisz za rok ,dwa,a wtedy czasu będzie jeszcze mniej,i zdrowia jeszcze mniej!
To nie czarnowidztwo,to życie.
Bokami rób ogród stopniowo ,jak Sylwia.Już coś masz,jakieś plany .A to wiele.Zaczynaj od lewej strony i ruszaj.A trawnikiem się nie przejmuj.Nie on jest najważniejszy.Już masz jakieś rośliny.Na przechowalni.
To co tobie najmniej odpowiada posadź w najdalszym kącie ogrodu,Niech już tam chwasty nie rosną.To nic ,że tam będzie misz masz.Wyrzucić zawsze możesz.
I myśl perspektywicznie,Czym droższe rośliny,tym więcej musisz wydać na ochronę,nawozy specjalistyczne,więcej energii musisz włożyć w cięcie kulek,stożków.Nie neguję -ładnie to wygląda,ale.....takie cacuszka zrobiłabym tylko przy samym domu.Inaczej życia ci nie starczy,będziesz miała tylko ogród.A dzieci,mąż,dom?Nawet na 4 ręce jest roboty powyżej uszu,a gdzie czas na miłość?.........
Bogusiu!To jest mój zielony kamyk po sąsiedzku wrzucony.Z troską o twoje zdrowie.Sorry!
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Gardenarium 16:26, 29 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wiesz Bogda, że ja byłam przeciwna wyspie w tej postaci. Co prawda ona zmieniła kształt ale ścieżki zostały... No może jakby się uprzeć przy tej koncepcji, to mogłoby coś powstać ładnego, ale ja nie lubię tak dużo kamyczków i ścieżek, więc nie umiem tutaj doradzić.

Wydaje mi się, że te wolne miejsca trzeba obsadzać dużymi polami kolorystycznymi - iglaki po 5-7 szt, żurawki po 25 szt, a np. wrzośce po 35 szt - 50 szt.

Tu gdzie rośnie coś żółtego dosadzaj bordowe, a tu gdzie bordo - dosadzaj żólte.
Dodaj rośliny o biało obrzeżónych liściach np. hosty, dereń biały Elegantissima, aby nie było tak nudno.
Może pole lawendy także?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EwaG 18:09, 29 maj 2011


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Popieram Danusię. Podstawowe pytanie: po co jest ścieżka? Ścieżka prowadzi do jakiegoś punktu. Tu prowadzi donikąd czyli do krawędzi rabaty/trawnika.
Musisz gdzieś tę ścieżynę zacząć (np. przy tarasie), poprowadzić (np. przez trawnik i wyspę) i zakończyć (np. placyk żwirowy z ławeczką i ocieniającym ją wyższym drzewem). Tak to masz pacyfę na środku ogrodu.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Syla 21:00, 29 maj 2011


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Bogda już na tą wyspę dostała mnóstwo propozycji , włącznie z połączeniem jej z boczną rabatą. Ale nasadzenia typu jednego koloru czy to będą berysy czerwone , żółte czy też wrzosy czy żurawki czy nawet iglakowe małe roślinki tworzące plamy, to są duże wydatki !!!! Nasadzenia tej wyspy to koszty w wysokości 1000 zł nawet. Wysłałam informację na pw , żebyś się mocno zastanowiła . Może z roślinek które dostałaś ładnie zagospodarujesz na tej rabacie, bo gdzieś je również musisz posadzić ???

Bo wiem również , że się uparłaś na tą wyspę i Ci się podoba, no i tyle pracy już w to włożyłaś . Ale decyzja leży po Twojej stronie
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Gardenarium 00:25, 30 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wiem Syla, że mocno sie napracowałaś nad tym ogrodem. Bogda przyzwyczaiła sie do tej wyspy. Nie wiem jak pomóc;(
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies