Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe dylematy, czyli jak stworzyć mały ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe dylematy, czyli jak stworzyć mały ogródek

Nett 22:34, 09 lis 2016


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 2392
Zuzka25 napisał(a)
Anetko, to jest po lewej stronie od domku gospodarczego.


Czyli to jest to miejsce, gdzie ja wstawiłam pojedyncze dzrewko obok budynku gospodarczego?
Przepraszam, ze tak dopytuję, ale musze sobie poukładac plan ze zdjęciami
To tu?
____________________
Aneta-Ogród Nety- moje marzenie
Zuzka25 22:51, 09 lis 2016


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
to jest lewy górny narożnik działki. Rabata ma teraz proste kształty, ale w przyszłości będzie półokrągła jak na planie.
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 22:54, 09 lis 2016


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Może tak mało precyzyjnie napisałam. Przepraszam Śliwa rośnie w tym samym miejscu, gdzie narysowałaś drzewo a pod nim ławeczkę
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 22:55, 09 lis 2016


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Może tak mało precyzyjnie napisałam. Przepraszam Śliwa rośnie w tym samym miejscu, gdzie narysowałaś drzewo a pod nim ławeczkę
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 22:55, 09 lis 2016


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
O!! i się powtórzyłam
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Nett 22:59, 09 lis 2016


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 2392
ok, rozumiem.
Nie jest źle, ale to raczej nie drzewko pod krórym usiądziesz. Nie szkodzi

Za to szpaler hortek w lewo to bardzo dobry pomysł. Ile ich masz posadzonych i w jakiej odległości od siebie?
____________________
Aneta-Ogród Nety- moje marzenie
Anda 10:57, 10 lis 2016


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33361
Zuza, porysowałam sobie troszkę, bez mierzenia, bez zdjęć jak to naprawdę wygląda, tak tylko orientacyjnie i wyszło mi takie coś. Wzięłam planik Nett, bo ta ścieżka, którą wyrysowała, jest po prostu śliczna.



Z Twojego planu wynika, że tam gdzie namalowałam słoneczko jest południe i tym się kierowałam.

Część warzywno-owocową umiejscowiłam z boku domu. Blisko, żeby coś przynieść do kuchni i nie tak mocno na widoku z tarasu.

Maliniak umiejscowiłam przy wiacie, bo sadzenie malin przy płocie do sąsiada może być ryzykowne. Maliny przerosną do sąsiada. Do malin potrzeba podpórek i wiata by wtedy spełniła dwie role

https://de.pinterest.com/pin/304626362275597782/

Przy maliniaku mogłabyś posadzić poziomki lub truskawki. Na planie nie umiejscowiłam borówek, ale możesz je też posadzić w dużych donicach. One potrzebują kwaśnej ziemi.

Warzywnik w skrzyniach. Bardzo ułatwia utrzymanie go w porządku. Skrzynie najlepiej w żwirku.

https://de.pinterest.com/pin/295830269249857834/

Buki na planie są tylko tak wpisane, orientacyjnie Drzewo przy tarasie trochę by go zacieniło. Latem cień na wagę złota Jeśli ten pomysł by Ci się spodobał, to może warto by było posadzić tam platana, którego koronę można by było poprowadzić bardziej parasolowato.

Derenie przy ścieżce pod tujami ładnie by się odbijały od ich ciemnego tła.

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Zuzka25 21:07, 11 lis 2016


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Dziś pomierzyłam działkę, naszkicowałam co nieco. Nie śmiejcie się z próby przerysowania ścieżki, niestety cyrkla w domu chyba nimam Pomysł Anety na ścieżkę jest rewelacyjny.
Co do hortensji, to posadziłam co 115-120cm, wcześniej doczytałam, że Danusia zalecała co 1-1,5m. Z tyłu pomiędzy nimi rosną miskanty Gracillimus. Kształt rabaty jest na razie prosty, ale docelowo będzie zaokrąglony i trochę rośliny poprzesuwam. Z przodu posadziłabym Żurawki albo jakieś trawki i pewnie powinnam coś jeszcze dodać?

____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 21:10, 11 lis 2016


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Andy bardzo dziękuję za podesłanie linków i pomysły. Muszę zapisać się na printeresta, bo jest bardzo dużo fajnych pomysłów.

Nad bukiem też się zastanawiałam w kontekście czy posadzić 3 graby, czy 3 Dawyck Gold? W jakiej odległości powinnam posadzić 3 jednakowe drzewa? W katalogu podają, że oba dorastają do 3 metrów średnicy? Też nie chciałabym bardzo zacienić w przyszłości ogródka? Czy darować sobie te 3 drzewa, bo działka mała?

O warzywniaku w skrzyniach pierwotnie myślałam bardziej po lewej stronie działki pod tujami, choć faktycznie do kuchni jest dalej. Po prawej stronie od ścieżki chciałam posadzić 3 derenie Ivory Halo , przed nimi 3 cyprysiki groszkowe i miedzy nimi jakieś żółte trawki – takie zestawienie podpatrzyłam kiedyś w realizacji Danusi i ewentualnie 3 drzewa

____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Nett 21:39, 11 lis 2016


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 2392
Bardzo ładny plan. Wyszło super. Teraz dużo więcej widac.
Zastanawiam się tylko jak tu wcisnąć warzywniak Nie mam na razie pomysłu.
Pomyślałam, ze można by hortensje dac wzdłuż tuj po lewej stronie, od samego tarasu, a tam gdzie teraz są , warzywniak przysłonięty niskiem żywopłocikiem. Ale..
W tej wersji hortensje byłyby na bezpośrednim slońcu, a to nie jest optymalne rozwiąznie.
No jeszcze trzeba pomyślec.
____________________
Aneta-Ogród Nety- moje marzenie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies