Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe dylematy, czyli jak stworzyć mały ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe dylematy, czyli jak stworzyć mały ogródek

Zuzka25 22:27, 11 lis 2016


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Mąż się dopytuje czy będziemy mieli jakieś iglaki, bo dla Niego cyprysiki czy żywotniki aurea nana, to jeszcze nie iglaki Może na przedłużeniu tej rabaty z dereniami jakiegoś iglaka posadzić? Albo właśnie dosadzić aurea nana, będzie się kontrastować z tujami?
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 22:36, 11 lis 2016


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Wzdłuż wiaty i ścieżki mogłabym posadzić jakieś trawy, żeby latem się osłonić? Może Miskant 'Morning Light'?
Na krótszym boku wiaty mam zaplanowany żywopłot z cisów, pod oknem rozplenicę japońską, na środku rabaty hortensję ( posadziłam już Vanille Fraise). Niżej posadzone rozchodniki i żurawki. Na przedłużeniu tej rabaty mogłabym posadzić jakąś różę ( zupełnie nie wiem jaką?) podsadzoną lawendą lub szałwią?
Kiedyś widziałam takie piękne zestawienie róży, szałwi omszonej i chyba tojeść na tle białego płotka. Po prostu się zakochałam
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 22:50, 11 lis 2016


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Nett 22:56, 11 lis 2016


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 2392
Zuza tu jedna uwaga- hortensja rośnie nawet do 2 metrów. Całkowicie zasłoni rozplenicę. Posadź hortensje bezpośrednio pod ścianą - za 3 lata będa zaglądały Ci do okna, jak u Any.
Trawy wzdłuż wiaty fajnie będa wyglądać.
____________________
Aneta-Ogród Nety- moje marzenie
Zuzka25 23:02, 11 lis 2016


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Ok, dzięki za spostrzeżenie Zobaczymy jak hortensja będzie tutaj rosła, bo w tym roku lekko ją przypalało słońce. W ogóle się tak zastanawiam jak to będzie za parę lat jak żywopłot podrośnie, czy inne rośliny nie będą miały za dużo cienia, bo na razie ogród jest bardzo słoneczny
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Nett 23:16, 11 lis 2016


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 2392
Tuje możesz ciąć na określonej wysokosci, np 2,5-3m. Cień będzie na pewno od strony tuj, a tu pod oknem, faktycznie od muru będzie zawsze cieplej. Musiałabyś utrzymywac wilgotne podłoże żeby hortensja dobrze się czuła w takich warunkach. A i tak moze szybciej brązowiec. A moze zamiast hortensji dac w tym miejscu wyższe trawy jako tło i róże . Nizbyt ciasno, zeby miały przewiew i posadzić je z lawendą lub szałiwą i niskimi trawami.
____________________
Aneta-Ogród Nety- moje marzenie
Anda 11:23, 12 lis 2016


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Zuzka25 napisał(a)
Andy bardzo dziękuję za podesłanie linków i pomysły. Muszę zapisać się na printeresta, bo jest bardzo dużo fajnych pomysłów.

Nad bukiem też się zastanawiałam w kontekście czy posadzić 3 graby, czy 3 Dawyck Gold? W jakiej odległości powinnam posadzić 3 jednakowe drzewa? W katalogu podają, że oba dorastają do 3 metrów średnicy? Też nie chciałabym bardzo zacienić w przyszłości ogródka? Czy darować sobie te 3 drzewa, bo działka mała?

O warzywniaku w skrzyniach pierwotnie myślałam bardziej po lewej stronie działki pod tujami, choć faktycznie do kuchni jest dalej. Po prawej stronie od ścieżki chciałam posadzić 3 derenie Ivory Halo , przed nimi 3 cyprysiki groszkowe i miedzy nimi jakieś żółte trawki – takie zestawienie podpatrzyłam kiedyś w realizacji Danusi i ewentualnie 3 drzewa



Pinterest może Ci dużo namieszać w głowie Nie wszystko złoto co sie świeci
Te trzy drzewa w rządku bardzo Cię nęcą Sama musisz zdecydować, bo przecież Ty wiesz najlepiej, jak przechodzi słońce a co za tym idzie cień przez Twój ogród. Czy będziesz mieć dużo słońca na tarasie? Czy ten cień będzie dochodził rownież tam, czy tylko będzie zacieniał rabaty...
W małym ogrodzie duże drzewa tylko z jednej strony ogrodu wprowadzą dysharmonię. Po drugiej stronie musi być jakaś adekwatna przeciwwaga dla nich.
Warzywnik widoczny z tarasu powinien być raczej utrzymywany w porządku. Warzywnik może być bardzo ładną i ozdobną częścią ogrodu. Zastanów się dobrze, gdzie go chcesz dać a potem pomyśl o reszcie. Warzywnik w skrzyniach to jednak część stała, architektoniczna ogrodu, więc miejsce powinno być przemyślane na początku planowania.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Zuzka25 22:21, 11 lut 2017


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Witam, nie odzywałam się przez parę miesięcy, choć na forum bywam bardzo często. Przeczytałam wiele wątków z pięknymi ogrodami i trochę zmieniłam wizję swojego ogrodu. Nett zaproponowała mi piękne półkoliste rabaty, które bardzo mi się podobają, ale po przejrzeniu niektórych ogrodów, zaczęłam się zastanawiać, czy u mnie nie lepsze byłyby proste formy ze względu na niewielką powierzchnię działki.
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 22:28, 11 lut 2017


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Zastanowiłam się też nam 3 drzewami w jednym rzędzie, które planowałam zasadzić. Zrezygnowałam z buków, czy grabów, bo w przyszłości zacieniłyby mi mocno działkę. A ponieważ od dawna bardzo podobała mi się miłorząb Mariken, to wpadłam na pomysł, że może zamiast wysokich grabów, posadzić wysoko szczepione 3 Marikeny ( jeśli uda mi się takie znaleźć) i podsadzić je trawami Evergold i czerwonymi kolumnowymi berberysami?
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 22:30, 11 lut 2017


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies