Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wielicka przygoda ogrodowo / remontowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielicka przygoda ogrodowo / remontowa

MartaKozak 12:32, 25 wrz 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Kochana Toszko,
Dzieki za wiadomosc Milo mi bardzo ze zagladasz.
Czeresnia oczywiscie nie ma zasypanej nasady pnia (tujki tez nie, sprawdzalam kazda po kolei), tam jest tylko karton i sporo kory, ziemie nasypalam tylko po okregu. Na wszelki wypadek odsune kore od pnia, tak jak radzisz.

Z tymi tujkami to mi sie wydaje ze mialy za mokro. Zrobilam glupote sadzac je w tym roku. Byly sadzone w glinie, w rowku wykopanym na calej szerokosci dzialki, gleboki na 1.5 szpadla, do tego 3/4 ziemi do iglakow i 1/4 gliny. Wydaje mi sie ze wykopanie tego rowka spowodowalo "syndrom garnka", woda mogla tam stac tam po opadach...

Teraz zrobilam drenaz przed nimi z odprowadzeniem do stawu sasiada, mam nadzieje ze to cos pomoze. Jesli sytuacja sie nie poprawi, myslalam zeby je na wiosne podniesc / zrobic wywyzszona rabate na lepszej ziemi. Co o tym myslisz?

____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
MartaKozak 12:39, 25 wrz 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Co do planu - mea culpa.
Jakis plan to tam mam, ale w glowie i nie jest od bardzo sprecyzowany narazie...
Wiem ze nie ma sensu za duzo sadzic dopóki nie skoncze budowy, ale chcialam miec troche komorowo na wiosne.

Teraz sie zastanawiam czy zamiast walczyc z ta gleba, to nie zrobie tam wywyzszonego warzywniaka w skrzyniach obsypanego grysem granitowym.
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Toszka 13:03, 25 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Marto, tuje mają problem, bo były sadzone w rowie, bez uprzedniego przygotowania gleby. Wszystko powinno być przekopane, zwłaszcza z korą, która nie tylko jest prozdrowotna dla iglaków, ale także poprawia pulchność i stosunki wodno-powietrzne w glebie. Właśnie wprowadzanie próchnicy temu słuzy. Cofnij się u Anki_ kilka stron na wątku. Poczytaj o poprawianiu jakości gleby. Poczytaj ile zostało wprowadzone obornika, kompostu i innych dodatków tylko po to by poprawić przepuszczalność gleby. U niej też woda zalegała...

U mnie już na głębokości 80cm-1m zbierała się woda. Dużo wody... do tego stopnia, że jak został wykopany dół pod betonowe szambo i zostało to szambo wstawione, to na drugi dzień niemal dryfowało na wodzie...tak mokro było. Dziecku zasysało kaloszki, że kaloszki zostawały, a dzieciaka pod pachą przenosiliśmy do domu.
Podnieśliśmy o ok. 20cm poziom gruntu. Przekopywałam wszystko z dodatkami. Także ze żwirem i piachem. Obecnie nawet przy ulewnych deszczach wszystko ładnie wsiąka. Nie ma zastoin wody, a kałuże po ulewach już po 20-30min. znikają. Dwa lata zajęło mi poprawianie gleby. Dwa lata bez sadzenia roślin na docelowe miejsca.Owszem kupowałam rosliny, przetrzymywałam w doniczkach i cały czas ryłam w ziemi jak kret. Dlatego też obecnie rośliny rosną jak głupie i dziewczyny robią podśmiewajki, że rozdaję nadwyżki, a nawet śladu po ubytkach nie ma
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
MartaKozak 14:03, 25 wrz 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Moze pomozecie mi zaprojektowac kilka rabat z tylu dzialki?


____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
MartaKozak 14:10, 25 wrz 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Na dzien dzisiejszy mam tam:
- kaliny,
- jasminowiec snowbelle,
- magnolia Geni,
- Bez Krasowica Moskwy
- zawilce japonskie biale (sz 6), blado-rozowe (sz 3) i ciemno rozowe (sz 3)
- 4 lawedy waskolistne Felicia
- 2 piwonie rozowe, pelne NN i 3 "do tell"

Planuje jeszcze posadzic 2 roze Munstead Wood za lawedami i 2 eden roze jako pnace na garaz sasiadow (miedzy magnolia i kalina)


____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Toszka 14:12, 25 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
A ty myślisz, że ja z lupą przed monitorem będę siedzieć? Fiii, nie będę

Więcej na kartce pustego miejsca niż planu z planem.
Proszę się poprawić, zrobić porządnie, czytelnie, z zaznaczonymi kierunkami świata. Inaczej to wiesz...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
MartaKozak 14:16, 25 wrz 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Planuje ogrod romantyczny w odcieniach rozu, bieli i ciemnego fioletu/purpury.
Uwielbiam ogrody angielskie i raczej w tym kierunku chcialybym isc. Czesc uzytkowa (warzywniak, sad, moze mala szklarenka) tez musza byc uwzglednione, no i plac zabaw, dla Marcelka

Do rozbudowy domu, tarasu iszklarni chcemy uzyc czerwonej cegly lub kamienia.

____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
MartaKozak 14:32, 25 wrz 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Toszka napisał(a)
A ty myślisz, że ja z lupą przed monitorem będę siedzieć? Fiii, nie będę

Więcej na kartce pustego miejsca niż planu z planem.
Proszę się poprawić, zrobić porządnie, czytelnie, z zaznaczonymi kierunkami świata. Inaczej to wiesz...


Staw jest od Wschodu, podjazd od Zachodu - rzuc prosze okiem na strone 4

Caly tyl dzialki jest bardzo nasloneczniony, wczesniej nie zdawalam sobie z tego sprywy (myslalam ze garaz sasiadow zacienia to miejsce, ale tak nie jest) i posadzilam kilka hortensji ogrodowych z serii You & Me, ale nie dawaly rady i musialam je przesadzic pod wisnie.

Wieja dosc silne wiarty jesienia i wczesna wiosna, no i strefa 6B.
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Toszka 14:36, 25 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
MartaKozak napisał(a)
Na dzien dzisiejszy mam tam:
- kaliny,
- jasminowiec snowbelle,
- magnolia Geni,
- Bez Krasowica Moskwy
- zawilce japonskie biale (sz 6), blado-rozowe (sz 3) i ciemno rozowe (sz 3)
- 4 lawedy waskolistne Felicia
- 2 piwonie rozowe, pelne NN i 3 "do tell"

Planuje jeszcze posadzic 2 roze Munstead Wood za lawedami i 2 eden roze jako pnace na garaz sasiadow (miedzy magnolia i kalina)




Mamy nowatorskie mysdło i powidło - cieniolubne z ekstremalnie światłolubnymi (zawilce i lawenda), kwaśnolubne z zasadolubnymi (kaliny i zawilce+lawenda)
No odlot zupełny
I jeszcze nie wiadomo jaka wystawa słoneczna...

(dla jasności - to są moje podśmiewajki ale nie złośliwości)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
MartaKozak 14:37, 25 wrz 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies