Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wielicka przygoda ogrodowo / remontowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielicka przygoda ogrodowo / remontowa

makadamia 08:42, 28 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Skoro planujesz mur ceglany, to zamiast na pnącza można go wykorzystać na drzewka owocowe prowadzone w szpalerze. Nie wszystkie drzewa da się tak prowadzić (np.: jabłonie i grusze tak, wiśnie i czereśnie nie) ale jest to bardzo korzystne ustawienie dla drzew, bo mur ceglany kumuluje ciepło w dzień, a oddaje w nocy - zabezpieczając pączki przed wiosennymi przymrozkami.

Na ogrodowisku takie drzewa ma Malkul i Nawigatorka.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 08:51, 28 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Anda napisał(a)
Są dobrym towarzystwem dla zawilców japońskich do półcienia i gleby zasadowej. Tak samo


Zawilce japońskie lubią zasadowo? To lipa, bo ja je planowałam posadzić razem z rozplenicami na kwasnej
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Anda 10:48, 28 wrz 2017


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33434
makadamia napisał(a)


Zawilce japońskie lubią zasadowo? To lipa, bo ja je planowałam posadzić razem z rozplenicami na kwasnej


Najważniejsze, żeby gleba była przepuszczalna i bogata, lekko wilgotna. PH nie jest aż takie ważne. U mnie gleba zasadowa i rosną dobrze, ale to nie znaczy, że u Ciebie będą rosły źle
Zawilce lubią nie za sucho i półcień, a rozplenice pełne słońce, ciepłe stanowisko i bardziej sucho. Jak Ty je chcesz połączyć?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
makadamia 11:40, 28 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Rozplenice będą miały mniej słońca a więcej wody niż optymalnie by wolały
Rosną od zeszłego roku i ładnie przybierają, więc chyba nie narzekają
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Anda 11:52, 28 wrz 2017


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33434
makadamia napisał(a)
Rozplenice będą miały mniej słońca a więcej wody niż optymalnie by wolały
Rosną od zeszłego roku i ładnie przybierają, więc chyba nie narzekają


To sie dogadaja z zawilcami Gdyby jednak rozplenice sie za bardzo rozkladaly na boki, to bedziesz wiedziec dlaczego
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
makadamia 12:02, 28 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Aaa - znaczy się od nadmiaru wody rozplenice się rozkładają? To by wiele wyjaśniało

Ostatnio u siebie pokazywałam zdjęcia z Gdyni, na których były właśnie rozplenice, wrzosy i sosny, czyli podobnie jak u mnie.
Tylko tam rozplenice bardziej stały, a u mnie mają szeroki, fontannowy pokrój, zakrywają wrzosy i nie wygląda to dobrze.

To już wiem dlaczego
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Anda 12:29, 28 wrz 2017


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33434
makadamia napisał(a)
Aaa - znaczy się od nadmiaru wody rozplenice się rozkładają? To by wiele wyjaśniało

Ostatnio u siebie pokazywałam zdjęcia z Gdyni, na których były właśnie rozplenice, wrzosy i sosny, czyli podobnie jak u mnie.
Tylko tam rozplenice bardziej stały, a u mnie mają szeroki, fontannowy pokrój, zakrywają wrzosy i nie wygląda to dobrze.

To już wiem dlaczego


Asiu, im więcej cienia, tym mniej potrzebują wody.

Jeśli chodzi o wrzosy i wrzośce to ostatnio rozmawiając o nich z szefem ten wytłumaczył mi, że Erica nie potrzebuje aż tak kwaśnej ziemi. Wystarczy jej ubogie, przepuszczalne podłoże nawet o odczynie obojętnym. Jest podobno dość krótkowieczna. Natomiast Calluna jest bardziej wymagająca co do podłoża i lubi kwaśne. Rosnąc wytwarza symbiozę ze znajdującymi się w ziemi grzybami, mikoryzę i w ten sposób się rozprzestrzenia, doprowadzając do zamierania roślin z nią konkurujących. Znasz Lüneburger Heide ?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
MartaKozak 13:13, 28 wrz 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Co myslicie o tym planie? Fakt ze to miejsce jest dosc naslonecznione ale wlasnie dlatego chcialam tam posadzic drzewka owocowe (nie za wysokie) i kasztany. Mysle tez ze pas z borowek mogly oddzielac warzywniak od ogrodu? Uwielbiam jak sie przebarwiaja na jesieni i mogly by byc cos w stylu zywoplotu?


____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
MartaKozak 13:17, 28 wrz 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Mysle ze mur z cegly nie zaslanialby dzialki sasiada bo on sam ma tam plot z betonowych przesel (bleeee) i bardzo wysokie drzewa. Na tym zdjeciu dobrze go widac.

____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
MartaKozak 14:23, 28 wrz 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Wiem ze Toszka bedzie krzyczec ale nie moglam sie powstrzymac...
Doszlo mi pare kwiatkow na przechowalnik
- 4 jeżówki 'Piccolino' Echinacea
- 3 miskanty chińskie 'Kleine Fontane'
- 3 piórkówki japońskie


____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies