Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nowocześnie z różAnką :D

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowocześnie z różAnką :D

Makao_J 22:13, 16 mar 2017


Dołączył: 06 cze 2015
Posty: 12810
anna_t napisał(a)
https://pl.pinterest.com/pin/166422148710187733/
i poszukuję irysow syberyjskich..jakby ktoś miał w nadmiarze...

Aniu takie irysy to ja mam. Dostałam kiedyś ze wsi od sąsiadów mamy. Rok temu je rozsadzałam. Ładnie się przyjmują. Nie wiem jak dużo ich chcesz i nie wiem czy tyle będę miała ale mogę się podzielić jeśli chcesz.
Zobaczę ile wyrośnie w tym roku.

Tylko że one lubią mieć mokro. Jak rosły w słońcu to szybko przekwitały dlatego je przesadzałam w cień i glinę.
____________________
Ania Anna i Ogród ... i ciągłe poszukiwania własnego idealnego raju:)
MirellaB 22:13, 16 mar 2017


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Irysy syberyjskie to to samo co kosaćce syberyjskie? Ja mam kosaćce.

Ciekawa jestem moich Strong Incrediball Annabell posadzonych w zeszłym roku. Hortki ogrodowe ładnie wypuszczają, a limki, vanilki i Annabell nic. Kiedy one ruszają?
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
Makao_J 22:15, 16 mar 2017


Dołączył: 06 cze 2015
Posty: 12810
MirellaB napisał(a)
Irysy syberyjskie to to samo co kosaćce syberyjskie? Ja mam kosaćce.

Ciekawa jestem moich Strong Incrediball Annabell posadzonych w zeszłym roku. Hortki ogrodowe ładnie wypuszczają, a limki, vanilki i Annabell nic. Kiedy one ruszają?

Mirella jeszcze trochę. U mnie zwykle koniec marca początek kwietnia. Moje ogrodowe też już dawno puściły.
____________________
Ania Anna i Ogród ... i ciągłe poszukiwania własnego idealnego raju:)
anna_t 22:19, 16 mar 2017


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13457
Marta założenie jest takie że ma być konstruktywnie i więcej zdjęć, a co wyjdzie zalezy również od gości

Aniu właśnie wiem że to sa roślinki które szybko się powiększają. strone gdzie mają byc raczej za rok będe robic ale własnie pomyslałam że do tego czasu narobię sobie sadzonek to może sie zgadamy jak juz puszczą

Mirella irysy to kosaćce w tamtym roku limki mi pod koniec kwietnia zaczęły się pojawiać bo pamietam ze je zmroziło na ogrodnikow i od zera zaczynały
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
anna_t 22:24, 16 mar 2017


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13457
pełnika znalazłam!!! to w bylinowym
http://www.sklep.bylinowyraj.pl/sklep/rosliny_na_litere_p/cheddar
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
06:36, 17 mar 2017
Makao_J napisał(a)
Wiesz Aniu to też bardzo mnie zrażało do Anabelek (kilka lat), ale ostatnio ktoś tu na forum pisał że tnie je bardzo nisko i to powoduje tworzą grube sztywne pędy, więc myślę warto spróbować. Zwłaszcza że kwitną sporo wcześniej od innych hortek i zawsze można spróbować ze Stron Anabelle


Oj i przypomniało mi się, że nie opisałam słoików z patyczkami i teraz nie wiem, gdzie jest strong anabell, nie nie nie
Rosa 06:42, 17 mar 2017


Dołączył: 30 gru 2016
Posty: 1341
anna_t napisał(a)
ROZTWÓR TYMOLOWY - środek bakteriobójczy, grzybobójczy i owadobójczy

50g tymolu rozpuszczamy w 200ml ciepłego spirytusu
Otrzymamy ok 250ml stężonego roztworu tymolu.

Dawkowanie: 1 ml/ litr wody.
W zależności od zagrożenia chorobowego i od charakteru oprysku/ grzybobójcze czy owadobójcze/ stężenie może być podwyższone do granicy rozpuszczalności tymolu w wodzie tj prawie 1 g/l czyli maksymalnie 5ml/l wody
Żeby zwiększyć spektrum działania, do każdego litra cieczy do oprysku można dodać 1 tabletkę 300 - 500mg Polopiryny (Aspiryny). Żeby ograniczyć zmywalność środka, do każdego litra wody dodajemy 100ml krochmalu.
Wg Danki w tym jednym litrze ma być już 100 ml tego krochalu, ja tak będę robić.
Oprysk można robic nawet codziennie, nie ma tutaj ograniczej ale po co? ja będę robić co tydzień

PROPIONIAN WAPNIA - środek grzybobójczy i nawóz wapniowy dolistny
Odważamy 150 gram propionianu wapnia i wsypujemy do butelki o poj 1 l. Do tego dodajemy 2 ml octu 10 % lub 3 ml octu 6 % (np. owocowy jeszcze lepszy bo zawiera pektyny dodatkowo odżywiające rośliny) i całość dopełniamy wodą (najlepiej deszczówką) do objętości 1 litra. Wstrząsamy do całkowitego rozpuszczenia.
Dawkowanie: 2 ml/litr cieczy do oprysku profilaktycznie lub 4ml/l interwencyjnie.
Do każdego litra cieczy do oprysku dodajemy 100 ml krochmalu
Minimalny odstęp miedzy opryskami to 5 dni.

RT nie mieszać z PW. Jeśli pryskać to najpierw RT, a następnego dnia można użyć PW - odwrotnie dopiero po 7 dniach. Ja planuję w piątki opryskiwać RT a w soboty PW cały sezon tak.

źródło:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1806-naturalne-zwalczanie-szkodnikow-bez-chemii
http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5-warzywnik/126556-ekologiczne-srodki-ochrony-roslin?limitstart=0


uzupełnię jeszcze, że zamiast krochmalu można dodać mydło potasowe
Cytuję odpowiedzi Walerka:

"Dlatego używam mydła w płynie - prawie się nie pieni, a oliwa z oliwek zmniejsza pienienie się mydła."

Ile mydła użyć?

" Podobnie do ilości mydła potasowego, gdyż to nim się posługuję. Nie zastępuje całkowicie krochmalu, ale ma działanie biobójcze i wzmacnia PW. To ok. 1 - 2% / litr. Krochmalu wychodzi 10%. Mydło w podobny sposób przygotowuje się na bańki do zabawy dziecięcej.

mniej kłopotliwe
Makao_J 08:09, 17 mar 2017


Dołączył: 06 cze 2015
Posty: 12810
To zapiszę sobie że chcesz i dam Ci znać. Dzielić będę na pewno po kwitnieniu.
____________________
Ania Anna i Ogród ... i ciągłe poszukiwania własnego idealnego raju:)
AniMa 08:09, 17 mar 2017


Dołączył: 23 cze 2016
Posty: 4999
Matko ale zaspałam....wątek ma już 4 dni??? :
Aniu witam się
____________________
Ania Ogropole-jeszcze nie ogród ale już nie pole
AniMa 09:47, 17 mar 2017


Dołączył: 23 cze 2016
Posty: 4999
Aniu odnośnie patków phantona - zaklep im szpary w ziemi aby powietrze nie wchodziło...

Jaki kolor irysów potrzebujesz? Mam na zbyciu żółte
____________________
Ania Ogropole-jeszcze nie ogród ale już nie pole
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies