Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Równanie terenu pod trawnik - nierówny trawnik

Pokaż wątki Pokaż posty

Równanie terenu pod trawnik - nierówny trawnik

Gardenarium 17:49, 05 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak zaczniesz przegrabiać to wyrwiesz sporo siewek, jak dosypiesz to zasypiesz. Nie jest tak źle, wyrówna się a jak nie to na wiosnę będziesz posypywał po wierzchu, teraz nie, bo trawa zgnije pod ziemią jak będzie za grubo.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
PrzemekSTW 19:53, 05 paź 2020

Dołączył: 03 paź 2020
Posty: 5
Dziękuję Trochę mi ulżyło. Pozdrawiam.
Gardenarium 20:47, 06 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może podlej a na drugi dzień uwałuj, a jeśli ziemia jest bardzo miękka, to tylko uwałuj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
PrzemekSTW 10:14, 07 paź 2020

Dołączył: 03 paź 2020
Posty: 5
Myślałem nad tym, obawiam się jednak, że mogłoby to zniszczyć trawę. Jest jej już dość sporo. Ziemia jest dość mokra, taką mam na działce, ponadto wciąż pada. Sądzi Pani, że walec nie zaszkodzi młodej trawie?
Gardenarium 07:38, 13 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wałowanie nie szkodzi trawie, tak się robi, tylko czy nie będzie się przyklejałą ziemia, tego nie wiem, odczekać aż obeschnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pasiu 18:39, 26 sty 2021

Dołączył: 11 sie 2020
Posty: 15
Witam serdecznie forumowicze,

Mam dylemat od czego zacząć przy zakładaniu trawnika po budowie (co prawda mieszkamy już rok ale dopiero w tym roku chcemy się za to zabrać).

Działka jest ze spadkiem w kierunku drogi wykonanej z klińca niestety poszło już tam tyle warstw że nasza nieukształtowana działka jest teraz niżej niż ta "droga" zatem cała woda stoi u nas - grunt gliniasty jeszcze to pogarsza. Wrzucam zdjęcie pokazujące ową działkę po ostatniej odwilży.

Moje pytanie czy na taki gliniasty teren wystarczy, że wysypię ziemię i uformuję odpowiedni naturalny spadek czy najpierw zasypać wszystko piachem, przemieszać z gliną i dopiero na to świeżą ziemię?

Drugie pytanie to czy najlepiej poczekać aż cała woda wyparuje czyli jeszcze długo czy sypać na to co jest na zdjęciu starając się "zepchnąć" tą wodę jak najdalej.

Bardzo proszę o jakieś porady
Pozdrawiam
Gardenarium 19:07, 26 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najpierw zrobić drenaż - odwodnienie jeśli jest gdzie odprowadzić, a jak nie- nawiercić dziury drenażowe przewiercając się do warstwy przepuszczalnej, wypełnić dziury kamieniami.

Nasypać piasku - przemieszać z gliną, nasypać ziemi żyznej - połączyć z poprzednią warstwą, odpowiednio wypoziomować trawnik, aby woda nie spływała w stronę domu tylko w stronę na zewnątrz, a gdzie to nie wiem, bo nic nie widzę, żadnego zdjęcia więc to takie doradzanie w ciemno

Ewentualnie jeszcze rozważyć formowanie rabat podwyższonych, wyżej niż poziom trawnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pasiu 12:09, 27 sty 2021

Dołączył: 11 sie 2020
Posty: 15
Kurcze i tu pojawia się problem bo mam przedostatnią działkę w takim "spadkowym ciągu" czyli jestem prawie najniżej, za mną jest tylko droga z tłucznia i ostatnia działka i rów. U mnie poziom wód gruntowych jest a około pół metra, pod spodem gliny spokojnie 8 metrów jak nie lepiej. Żadne studnie nic nie dają.

Mam plan już jedną studnię "chłonną" podpiąć do rowu żeby zapewnić przepływ wody i wtedy ewentualnie jakiś drenaż na działce. Tylko pytanie czy lepiej zrobić nawiezienie ziemii i niwelacje, uformować spadek i wtedy ewentualnie dołożyć drenaż jeżeli będzie problem z wodą? Czy od razu pakować rurę drenarską tak jak jest teraz.

Próbuje wgrać zdjęcie ale niestety nie jest widoczne nie wiem czemu... A jest ono kluczowe
pasiu 12:10, 27 sty 2021

Dołączył: 11 sie 2020
Posty: 15
Gardenarium 12:10, 27 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No i w dodatku jest mega niewyraźne, mega
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies