Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Równanie terenu pod trawnik - nierówny trawnik

Pokaż wątki Pokaż posty

Równanie terenu pod trawnik - nierówny trawnik

volumax 23:40, 25 cze 2011

Dołączył: 25 cze 2011
Posty: 1
Witam mam pytanko. Próbował ktoś z was równać teren zagęszczarką płytową do gruntu. W zasadzie używa się jej do zagęszczania gruntu pod kostkę brukową ale doszedłem do wniosku że mozna było by ją użyć do zrównania terenu a przy okazji hehe zwałowania od razu terenu pod trawniczek. Mam około 200 m trawnik musiałem zdjąć całą darn z góry potem glebowgryzara i doboju. Ledwo żyję bo gleba po budowie szit niesamowity pełno kamieni, pecyn ze starej trawy i chwastów było. Teraz jest juz jak cię mogę ale niestety zostały małe nierówności a jak już mówiłem mam serdecznie dość grabek i wałka który nie zawiele daje. Prosze o info czy ktoś korzystał z tego ustroństwa i wogóle o poradę czy to dobry pomysł i ma szanse powodzenia czy sobie darować.

Pozdrawiam
Adam
Gardenarium 00:42, 26 cze 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Darować sobie ten sposób, teren musi być wielokrotnie grabiony, równany, wałowany, a kamienie usunięte. Od tego zależy powodzenie nowego trawnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ell 09:56, 26 cze 2011


Dołączył: 28 kwi 2011
Posty: 4333
Świetne podsumowanie Danusiu! Każdy niestety musi przejść swoje, żeby powstał ogród i trawnik jak z żurnala Z tego co piszesz musisz tylko wyrównać teren, to jeszcze nie tak źle. Głowa do góry chwila odpoczynku (nawet kilka dni) . Trawnik nie ucieknie , a jak ziemia osiądzie to i tak jakieś niedoskonałości znajdziesz na pewno.
Pozdrawiam i życzę dużo cierpliwości.
____________________
Ela - Ogródek na chabrowym wzgórzu
Gardenarium 23:25, 28 cze 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Dodam jeszcze link do odpowiedniego wątku o przygotowaniu gleby do trawnika z siewu

http://www.ogrodowisko.pl/watek/526-zakladanie-trawnika-z-siewu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ArturPoniato... 17:05, 02 lip 2011


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 49
volumax napisał(a)
Witam mam pytanko. Próbował ktoś z was równać teren zagęszczarką płytową do gruntu. W zasadzie używa się jej do zagęszczania gruntu pod kostkę brukową ale doszedłem do wniosku że mozna było by ją użyć do zrównania terenu a przy okazji hehe zwałowania od razu terenu pod trawniczek. Mam około 200 m trawnik musiałem zdjąć całą darn z góry potem glebowgryzara i doboju. Ledwo żyję bo gleba po budowie szit niesamowity pełno kamieni, pecyn ze starej trawy i chwastów było. Teraz jest juz jak cię mogę ale niestety zostały małe nierówności a jak już mówiłem mam serdecznie dość grabek i wałka który nie zawiele daje. Prosze o info czy ktoś korzystał z tego ustroństwa i wogóle o poradę czy to dobry pomysł i ma szanse powodzenia czy sobie darować.

Pozdrawiam
Adam


Kolega musi się jeszcze po edukować jest coś takiego w glebie jak warunki tlenowe i beztlenowe.
____________________
ewenement22 11:11, 25 lip 2016

Dołączył: 24 lip 2016
Posty: 2
Witam
Aktualnie moja działka wygląda tak:

Czyli dużo chwastów itd.
Na prawie całej powierzchni działki mam około 70cm-100cm czerwonej cegły gruzu pod ziemią.
Nie wiem jakie są tego wszystkie wady i zalety ale wadą jest na pewno to, że bardzo źle się cokolwiek kopie szpadlem.
Zaletą jedyną jaką usłyszałem jest to, że krety nie wejdą mi prawdopodobnie na działkę. No i wydaje mi się, że dzięki temu grunt jest twardy i raczej wiadomo, że nie będzie się nic działo... Nie będzie opadał itd.
Budowa powstała w 2013 r a ja ją kupiłem w tym roku. Chudziak jest popękany ale nie widać nigdzie, żeby się opuścił więc chyba utwardzone było w miarę ok.
Za jakiś tydzień lub maksymalnie dwa mam zamiar nawieźć sporo ziemi. I od razu koparka będzie ją rozgarniać.
Będzie to ziemia z pól które kiedyś były uprawiane a teraz na ich miejscu powstają kurniki. Niestety zdarza się, że lekko gliniasta. Na razie mam zamiar po nawiezieniu ziemi wyrównać teren zgrabić większe kamienie i posiać trawę.
Dziś mam zamiar jeszcze jechać tam z randapem i bez koszenia tych chwastów od razu je wszystkie spryskać. Mam sporo randapu trochę przeteminowanego ale myślę, że i tak zadziała odpowiednio Jakie stężenie daje się? Może dać troszkę większe skoro jest przeterminowany?
Jak Wy byście to zrobili na moim miejscu i dlaczego właśnie tak?
Proszę o pilną pomoc, odpowiedzi na każde moje pytanie, wątpliwości i każdą sugestię.
Gardenarium 11:58, 25 lip 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
- Wybrać śmieci, gruz itd.

- Krety niestety dziwnym trafem wejdą na działkę, jak tylko pojawi się trawnik

- twardy grunt jest zabójstwem dla trawnika

- warstwy ziemi trzeba ze sobą połączyć, przemieszać

- ten herbicyd jest najbardziej szkodliwy dla środowiska - wybierz inny - tego bym nie zrobiła na twoim miejscu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kamil77 18:01, 30 sie 2016

Dołączył: 25 sie 2016
Posty: 2
Ja robiłem zagęszczarką ostatnią część trawnika i wygląda mi to na najlepsze rozwiązanie, a ten kawałek w szczególności będzie narażony na deptanie i sporadyczne wjazdy samochodem. Zagęszczarka ma dużą powierzchnię nie należy się bać że będzie za twardo, wręcz słyszałem, że zaleca się to robić mechanicznym ubijakiem. Przy czym zagęszczanie było połączone z wyrównywaniem, a ziemia była odchwaszczona. Po tygodniu pojeździłem wertykulatorem ze zdjętym koszem na głębokość ok 5 cm, wybierałem wyskakujące kamienie i inne skarby. Posiałem i podeptałem. Przed wertykulatorem nalałem dobrze wody, bo jest po tym efekt puszystej warstwy ciemnej ziemi i widać dokładnie czy nasiona rozsiane są równo. No zobaczymy co z tego wyjdzie
Gardenarium 19:13, 30 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ja też jestem ciekawa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:58, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
00anusia00 napisał(a)
Witam!
Jestem początkującą ogrodniczką i mam pytanie dotyczące trawnika, który założyłam na wiosnę tego roku.
Otóż niedostatecznie przygotowałam podłoże pod trawnik tzn. niewystarczająco zwałowałam powierzchnię i jest strasznie nierówny. Te górki i padołki nie dość, że mnie denerwują to uniemożliwiają ładne skoszenie.
Czy jest jakiś ratunek dla trawnika np. zwałowanie na wiosnę, czy pozostaje założenie trawy od nowa?
wiem, wiem... mądry Polak po szkodzie...
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies