Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Równanie terenu pod trawnik - nierówny trawnik

Pokaż wątki Pokaż posty

Równanie terenu pod trawnik - nierówny trawnik

goniak 16:58, 12 lut 2017


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Moim zdaniem wałowanie teraz nie zniweluje nierówności, takie czynności powinno się wykonać na etapie przygotowania podłoża przed wysiewem trawnika.
____________________
Małgosia mój zielony świat
Sebek 16:58, 12 lut 2017


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj Tak jak Gosia napisała wałowanie już teraz nic nie da, bo ziemia zdążyła już osiąść. Zostaje Ci albo dosypanie ziemi w dołki i dosiewka albo założenie trawnika od nowa...
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
00anusia00 16:59, 12 lut 2017

Dołączył: 31 paź 2012
Posty: 1
Dzięki za odpowiedź, tak myślałam.
Na szczęście to niewielki obszar
Gardenarium 16:59, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz zrobić tak:

naciąć trawnik przez środek nierówności, potem podciąć darń, odwinąć go na zewnątrz, podsypać ziemi, wyrównać i spowrotem nałożyć trawnik, Przyklepać mocno ubijakiem lub szpadlem. Jeśli za dużo ziemi - ująć, a jeśli za mało dołożyć.

Robiliśmy tak po elektrykach, którzy pokopali w trawniku instalację, ale ziemi się nie chciało nasypać spowrotem to i trawnik się zapadł. Odwinęliśmy, dosypaliśmy i po kłopocie.

Nacięcia zarastają momentalnie.

Pooglądaj sobie film o zakładaniu nawadniania w istniejącym trawniku, zobaczysz jak się nacina darń. Nie jest to instrukcja równania, ale może pomóc.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/685-zakladanie-systemu-automatycznego-nawadniania-w-istniejacym-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:35, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Grandf napisał(a)
Witam wszystkich.

Posiadam problem ze swoim nowo założonym trawnikiem.
Firma nawiozła na mój ogród ziemię, którą rozplantowała.
Sam uzbrojony w walec do gleby i narzędzia ogrodnicze ubiłem ziemię "wydawało mi się żę dobrze".
Posiałem następnie trawę.
Po ok 2 tygodniach już się nie bałem po nim chodzić i okazało się że w niektórych miejscach zapada się ziemia o kilka centymetrów. Dodatkowo jakieś zwierzątko typu kret ryje pod ziemią co widać również w niektórych miejscach.

Moje pytanie:
Czy mogę na tym etapie (trawa ma ok 7 cm) utwardzać podłoże. Posiana jest trawa sportowa.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:35, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nowa warstwa dosypana na uzupełnienie powinna się najpierw uleżeć, zanim się sieje trawnik. Teraz kiedy już jest posiany - za późno

Trawnik będzie się zapadał. Trudno naprawić taki błąd.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Grandf 17:35, 12 lut 2017


Dołączył: 08 maj 2015
Posty: 1
Dziękuję za odpowiedź. Co mi w takim razie pozostaje?
Gardenarium 17:35, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przejechać broną rotacyjną i rozpocząć proces zakładania trawnika jeszcze raz.

No bo dosypywanie w dołki to chyba robota głupiego. Nie wiem co bym zrobiła, ale raczej wjechała Avantem, brona, glebogryzarka, niwelator, a potem grabienie, wałowanie, grabienie, wałowanie, siatka p. kretom i trawnik z rolki,. Nie robię sianych, chyba że muszę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:36, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zależy jak duże są te zagłębienia i jak rozległe.

Jeśli dołki wklęsłe, to dołóż ziemi i dosiej te "placki".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:36, 12 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tam gdzie nisko naciąć trawnik odłożyć na boki, podsypać ziemi i położyć trawnik z powrótem. Trzeba było myśleć przed położeniem na co się kładzie, samo się nie wyrówna. Druga opcja, pociąć trawnik przy pomocy deski na równe pasy, pasy pociąć na "cegiełki" odłożyć dokładnie tak jak leżał, żeby potem pasował, wyrównać podłoże, położyć z powrotem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies