Gdzie jesteś » Forum » Róże » Różany TOP sezonu 2017

Pokaż wątki Pokaż posty

Różany TOP sezonu 2017

Zagajanka 23:03, 01 wrz 2017


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
Za oknem już wrzesień, pada i jesień czuć w powietrzu, a ja zgodnie z zapowiedzią dzielę się swoją subiektywną opinią na temat najlepszych różyczek w tym sezonie w moim ogrodzie.

Sezon był trudny dla róż nawet u nas pod Wrocławiem - długa zimna wiosna nie pozwoliła im za wcześnie wystartować, po czym nadeszły upalne czerwcowe dni i róże znowu miały pod górkę, bo brakowało wody w ogrodzie i kwiaty szybko więdły.
Dalej mieliśmy znów chłodny lipiec, aż w końcu doczekaliśmy się suchego ciepłego sierpnia, gdy jednocześnie wieczory i nice były dosyć rześkie - raj dla różnych plamistości, rdzy i mączniaków. No ale te okazy co dały najlepiej radę, kwitły, cieszyły oko i nie chorowały lub były stosunkowo zdrowe, zasłużenie znalazły swoje miejsce w TOPie sezonu 2017.

1. Pashmina

- seria Flower Circus Kordesa. Lubię tę róże najbardziej za niebanalną kolorystykę – różową wewnątrz, zielonkawą zewnątrz, za to że wcześnie zakwita i bardzo długo trzyma kwiat. No i za to, że kwitnie obficie, powtarza, ma zgrabny niewielki krzaczek (do 60 cm) i że jest wyjątkowo zdrowa. Aromat prawie niewyczuwalny.





____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Zagajanka 23:05, 01 wrz 2017


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
2. Queen of Sweden – to jedna z moich pierwszych róż Austina i moja pierwsza różana miłość! No dobra, jedna z pierwszych Wcześnie zakwita, ma niepowtarzalny kwiat – delikatną różową filiżaneczkę, która raz jest bardziej ciepła, a innym razem wpada w zimny odcień różu. Kwitnie bardzo obficie, delikatnie pachnie, jest dosyć zdrowa. Buduje ładny wyprostowany, gęsty krzaczek. Dorasta u mnie do 160 cm na wysokość i miewa ok 110 szerokości.




____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Zagajanka 23:07, 01 wrz 2017


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
3. Olivia Rose Austin – jedna z nowości Austina z roku 2015. Co prawda kończy u mnie dopiero pełny drugi sezon, ale już stwierdzam, ze to wyjątkowa i bardzo udana róża: zakwita jako jedna z pierwszych i kwitnie bardzo obficie z minimalną przerwą, jest wyjątkowo zdrowa, pachnie, ma śliczny kolor, pąk otwiera do kształtu spodeczka i jako jedna z niewielu współczesnych róż Austina osiąga tylko ok 100 cm wysokości.




____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Zagajanka 23:08, 01 wrz 2017


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
4. Aphrodite – urokliwy mieszaniec herbatni Tantau w ciepłym odcieniu różu. Kwiaty ma olbrzymie i w fazie rozkwitu są one naprawdę śliczne. Kwitnie długo i obficie. Ma śliczne ciemno-zielone błyszczące liście. Zdrowa odmiana, osiągająca u mnie ok 120 cm. Prawie nie pachnie.



____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Zagajanka 23:11, 01 wrz 2017


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
5. Herzogin Christiana – zdrowa róża Kordesa z Serii Parfuma (posiada odznaczenie ADR), chociaż wg mnie jej zapach, chociaż przyjemny, nie jest jakoś wyjątkowo intensywny. Ma śliczne pełne kuliste kwiaty w chłodnym odcieniu różu, wpadającym w lila. Kwitnie obficie, nawet bardziej w drugim tłoczeniu. Buduje zwarty krzaczek, ale pod koniec lata potrafi wyrzucić długie do 140 cm „baty”, na końcach których próbuje kwitnąć.






____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Zagajanka 23:12, 01 wrz 2017


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
6. Artemis – dobrze już znana na O. róża Tantau, która ma śliczne kwiatki – kółeczka w maślanym odcieniu. Kwitnie bardzo obficie i powtarza po przerwie, jest wyjątkowo zdrowa. Pod koniec sezonu osiąga u mnie ok. 130 cm i podpieram ją metalowymi obręczami, ponieważ pod ciężarem kwiatów pędy mocno się uginają. Pachnie bardzo delikatnym ziołowym zapachem.



____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Zagajanka 23:14, 01 wrz 2017


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
7. Stephanie Baronin zu Guttenberg – kolejna ślicznotka od Tantau. Jest pełna delikatnego uroku kiedy jej kwiaty dopiero się otwierają. Kwitnie obficie. Pachnie słabo, ale jest bardzo zdrowa, ma też śliczne błyszczące liście. Buduje niewielki zwarty krzaczek – u mnie ok 60 cm, ale w zeszłym roku wyrzucała pod koniec sezonu pędy na ok 90 cm.





____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Zagajanka 23:17, 01 wrz 2017


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
8. Mariatheresia – i znowu róża od Tantau. Tym razem w zdecydowanym odcieniu różu, który w pełnym słońcu płowieje do prawie białego. Ma charakterystyczne kwiaty w trakcie rozkwitu – pąk jest jakby zgnieciony. Kwitnie bardzo obficie, długo trzyma kwiat i jest zdrowa. Buduje u mnie gęsty krzaczek do ok 80 cm wysokości i ok 90 cm szerokości. Prawie nie pachnie.




____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Zagajanka 23:20, 01 wrz 2017


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
9. Kurfurstin Sophie – jedyna w tym zestawieniu roża francuska, wyhodowana przez Meillanda. Podobnie Pashminie, ma ciekawe zabarwienie kwiatów – różowy środek (kolor w zależności od pogody może być mocniejszy lub jaśniejszy) i białe zewnętrzne płatki. Pąk otwiera się do kształtu spodeczka. Kwitnie bardzo obficie, jest zdrowa, pachnie owocowo. Krzaczek niewysoki, tak do 60 cm – dobry na front rabaty.




____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Zagajanka 23:22, 01 wrz 2017


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3445
10. Rosengräfin Marie Henriette - druga róża Kordesa z Serii Parfuma w tym Topie, ma piękny pełny kwiat w słodkim zimnym różu, pachnie dosyć intensywnie. Kwitnie wielkimi bukietami kwiatów, które trzyma dosyć długo. Jest bardzo zdrowa – posiada odznaczenie ADR. Buduje u mnie krzaczek do ok 80 cm wysokości.





____________________
Janka Symetryczno-liryczny z widokiem na Ślężę +++ Portrety Różane +++ Moje TOPowe róże sezonu 2019
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies