Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zakręcony ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakręcony ogród

Toszka 07:59, 02 paź 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Myślę, że mozna wytyczyć rabaty, przekopać z dobrociami. Zimą planować nasadzenia, a wiosną ruszyć do boju
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
DorKa 08:51, 02 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Toszka napisał(a)
Myślę, że mozna wytyczyć rabaty, przekopać z dobrociami. Zimą planować nasadzenia, a wiosną ruszyć do boju


Masz może jakiś pomysł jak one powinny wyglądać ? Może spróbuje zrobić zdjęcie panoramiczne tak,żeby ująć cały tył ?
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Toszka 10:10, 02 paź 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jak powinny wyglądać to ty musisz podpowiedzieć. Czy front ma być formalny, reprezentacyjny?

Na razie nie masz co za dużo szaleć póki kostka nie będzie zrobiona.
Od frontu chcesz żywopłot?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
DorKa 10:29, 02 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Toszka napisał(a)
Jak powinny wyglądać to ty musisz podpowiedzieć. Czy front ma być formalny, reprezentacyjny?

Na razie nie masz co za dużo szaleć póki kostka nie będzie zrobiona.
Od frontu chcesz żywopłot?


Nie chcę żywopłotu. Ulica jest wewnętrzna, bardzo mały ruch więc nie ma potrzeby się zasłaniać.

Pod płotem myślałam o sztampowej wersji ( limki + gracimilius ). To zestawienie bardzo mi sie podoba. Może jakieś carexy ? Tam , gdzie wkleiłam kulki jest furtka. I zastanawiam się , czy tutaj powinno być coś wyższego na pniu ?


Musiałabym zmienić trochę linie rabaty ,żeby ukryć właz do szamba (tam gdzie czarna donica )
____________________
Dorka Zakręcony ogród
DorKa 13:57, 02 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
A teraz pokaże jeszcze raz tył. Krok po kroku idąc z lewej strony ( za trampoliną) :

Tutaj aż się prosi jakies drzewo




____________________
Dorka Zakręcony ogród
DorKa 15:05, 02 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
i dalej:


prawy bok ( tutaj rząd aureospicaty )


i to jest cały tył z perspektywy tarasu. Teraz jak patrzę to mnie trochę poniosło z odległościami w planie, który narysowałam na ostatnim zdjęciu widać fragment tarasu, czyli taka odległośc od tarasu.
Najszerzej , tzn najwięcej trawnika jest z lewej strony (tam gdzie huśtawka )
i jeszcze raz widok od strony tarasu / z salonu :


jakieś pomysły ??
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Toszka 19:15, 02 paź 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Na tym etapie mogę jedynie podpowiedzieć, abyś pamiętała, że ogród ma być dla ciebie do oglądania (a zimą z okien). Skup się na tym co chcesz widzieć zwłaszcza przez ponad 6 miesięcy bezlistnej jesieni, zimy i przedwiośnia.
Skup się na widokach z okien.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
DorKa 19:37, 02 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Toszka napisał(a)
Na tym etapie mogę jedynie podpowiedzieć, abyś pamiętała, że ogród ma być dla ciebie do oglądania (a zimą z okien). Skup się na tym co chcesz widzieć zwłaszcza przez ponad 6 miesięcy bezlistnej jesieni, zimy i przedwiośnia.
Skup się na widokach z okien.


No właśne ten nieszczęsny wdok mam z okna


____________________
Dorka Zakręcony ogród
DorKa 08:12, 03 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Dzień Dobry

Taki mam plan,żeby wyprostować linię rabaty z tyłu , tak aby była w miarę równolegle do domu :



Z tyłu coś wysokiego ,żeby zasłonić widoki i w przyszłości domek i kompostownik ( Cisy jak podpowiada Asia ?)
w miejscu ławki jakieś drzewo pendula ( podoba mi się wiąz caperdownii, da radę ?) obok wiązu jakiś ładny iglak, który wyprostuje optycznie rabatę ( świerk inversa lub coś podobnego ? ) i drzewo liściaste z dużą koroną.

To jako tło. Co myślicie ?
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Toszka 09:43, 03 paź 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zapominasz o jednej rzezy - tłem będzie żywopłot z tuj. Dla zobrazowania narysuj sobie zielony zywopłot. Wzdłuż płotu. Zobacz, że zupełnie inaczej zamknie ci się przestrzeń. I dopiero potem przemyśl sens dosadzania kolejnych drzew.
Widok z okna.

Oblicz, że tuje urosną. Zmężnieją. Czy to szmaragdy? przeznacz na nie (od pnia z każdej strony) ok. 30cm. Do tego dojście na czyszczenie, pielęgnację (cięcie) to minimum 50cm (zależy od gabarytu ogrodnika). W ten sposób masz wyliczoną odległość minimalną na tuje. Dopiero teraz mozna doliczyć odległości na sadzenie innych roslin. I na przykład hortki-Limki trzeba sadzić min. 90cm od szmaragdów. Trzeba mieć na uwadze rozrost roślin i fakt, że tuje nie lubią dotykania, bo będa łysieć.
Staram ci się uzmysłowić, jak obecnie masz wąskie rabaty i że myslenie o dosadzaniu innych roślin jest na tym etapie bez sensu.

Świerk-płaczek nie będzie ani widoczny, ani dobrze komponować się z resztą. Wiąz ma sens jesli przeznaczy się na niego sporo miejsca, bo parasolka szeroko rośnie. Jego urodę można docenić jesli szczepiony jest na wysokości min. 2,20-2,50m. On ma wielkie, talerzowate liście i przy mniejszym wzroście wygląda niezgrabnie.

Drzewo liściaste z dużą koroną... a co z tujami rosnącymi tuż obok?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies