Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Małymi krokami-Ogród Wioli

Pokaż wątki Pokaż posty

Małymi krokami-Ogród Wioli

galgAsia 22:03, 11 lut 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Chyba znów się wtrącę
Pod hortki szykowałam tak: liście / ziemia liściowa, igliwie, siarka, kompost, kora, obornik, fusy po kawie (chociaż one podobno nie zakwaszają), zakwas. Tak przygotowałam miejsce jesienią, a sadziłam wiosną. Nie pytajcie o siarkę, bo to była dla mnie wyższa matematyka - jej ilość zależy od wyjściowego ph gleby.
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Wiolka5_7 22:17, 11 lut 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20637
Dokładnie taka mieszanka
dzięki Asiu

Siarka wg ph gleby...dawka na 100 m2
Pobieramy próbkę naszej gleby macierzystej (miara w kg na 100 m2) do obniżenia na 5,1ph - np.
- przy macierzystym ph 6 na piaszczystej glebie aby obniżyć o 0,4ph (ph.5,1) trzeba dać 3,9Kg, a na ciężkiej 11,8kg;
- przy ph 6,9 potrzeba na piaski 5,86kg, ciężka -22,45kg
-przy ph 7,3 , piaski - 8kg, ciężka -29kg
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
kawa8002 22:42, 11 lut 2020


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
galgAsia napisał(a)
Chyba znów się wtrącę
Pod hortki szykowałam tak: liście / ziemia liściowa, igliwie, siarka, kompost, kora, obornik, fusy po kawie (chociaż one podobno nie zakwaszają), zakwas. Tak przygotowałam miejsce jesienią, a sadziłam wiosną. Nie pytajcie o siarkę, bo to była dla mnie wyższa matematyka - jej ilość zależy od wyjściowego ph gleby.


Można to jeszcze wymieszać z ziemią do borówek, szczególnie jak się nie ma tyłu dobroci pod ręką.
____________________
Kasia między polem a lasem
galgAsia 07:08, 12 lut 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
kawa8002 napisał(a)


Można to jeszcze wymieszać z ziemią do borówek, szczególnie jak się nie ma tyłu dobroci pod ręką.

Można, tylko tam jest torf, a ja staram się unikać używania torfu i wprowadzania go do ogrodu.

mokradła i torfowiska

Do obniżenia ph dobry jest zakwas żytni - wiosną rozcieńczonym podlewam wszystkie hortki, można też borówki, maliny, rodki i inne kwasoluby
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
kawa8002 08:02, 12 lut 2020


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
galgAsia napisał(a)

Można, tylko tam jest torf, a ja staram się unikać używania torfu i wprowadzania go do ogrodu.

mokradła i torfowiska

Do obniżenia ph dobry jest zakwas żytni - wiosną rozcieńczonym podlewam wszystkie hortki, można też borówki, maliny, rodki i inne kwasoluby


A ten zakwas sama robisz? Kupujesz gotowy?
____________________
Kasia między polem a lasem
galgAsia 08:27, 12 lut 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Kasiu, zakwas żytni, do pieczenia chleba. Sama robię. Jak wpiszesz w wyszukiwarkę "zakwas" i "pokaż posty", pokaże Ci kilkanaście stron - zarówno przepis na robienie zakwasu, pieczenie chleba i podlewanie kwasolubnych.
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Zakrecona 15:16, 12 lut 2020

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Napisałyście liście/ ziemia liściowa, jak nie posiadam ziemi liściowej, to rozumiem, że można same liście, najwyżej w mniejszej ilości?
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
nicol21 13:22, 13 lut 2020


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10350
Czyli jeszcze nie grzebiesz w ziemi, ale planujesz Pewnie z pierwszą ładną pogodą wystartujesz .
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
galgAsia 13:33, 13 lut 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Zakrecona napisał(a)
Napisałyście liście/ ziemia liściowa, jak nie posiadam ziemi liściowej, to rozumiem, że można same liście, najwyżej w mniejszej ilości?

Liście też mogą być, najlepiej rozdrobnione trochę - ale teraz mokro, to się nie da ich rozjechać kosiarką...
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Wiolka5_7 14:34, 13 lut 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20637
nicol21 napisał(a)
Czyli jeszcze nie grzebiesz w ziemi, ale planujesz Pewnie z pierwszą ładną pogodą wystartujesz .

Jeszcze nie ,ale widzę,że ocieplenie podają to może coś pogrzebię
W sobotę chce pociachać cisy, bo jak cebulowe wyjdą to nie wejdę
A za tydzień w sobotę jak nie będzie padać zaplanowane cięcie żywopłotu z eMem
Macham
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies