Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród sensoryczny

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród sensoryczny

ORW 17:12, 18 mar 2018

Dołączył: 14 mar 2018
Posty: 26
Witam Was wszystkich, drodzy forumowicze, bardzo serdecznie.

Dużo do napisania na początek i nie wiem od czego zacząć...

Może zacznę od przedstawienia. ORW - tzn. ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy. Naszymi podopiecznymi są dzieci z różnymi niepelnosprawnosciami, w tym intelektualnymi. Zajmujemy się ich edukavja, terapią, wychowaniem, szeroko pojętny rozwojem. Niedawno powstał pomysł, aby na naszym "podwórku" stworzyć ogród - OGRÓD SENSORYCZNY. Za zgodą Dyrekcji założyłam więc konto na Ogrodowisku, by wesprzeć się Waszą wiedzą i doświadczeniem

Chcemy by nasz ogród pełnił funkcje teraputyczne i edukacyjne. Po pierwsze, aby oddziaływał na zmysły słuchu, węchu, zapachu, smaku i wzroku. Po drugie, aby pełnił funkcję relaksującą, wyciszająca, kojącą. Istotne znaczenie będzie też miała funkcja edukacyjna: poznawanie roślin i zwierząt, poznawanie zmian w przyrodzie wraz ze zmianami pór roku, pielęgnacja roślin, rozwój roślin, itd. W ogrodzie będzie oczywiście część przeznaczona na plac zabaw.

To są nasze podstawowe założenia. Wiem, że macie dużą wiedzę i gotowość do pomagania sobie nawzajem, dlatego proszę o pomysły, sugestie, inspiracje Na początek chcemy stworzyć projekt, a później będziemy przechodzić do realizacji. Ale już sam projekt stwarza nam pewne trudności My, pracownicy ośrodka, mamy więcej lub mniej doświadczenia w zakresie ogrodnictwa

Wiem, że czeka nas dużo pracy, ale chcemy to zrobić, bo wiemy, że warto

Z niecierpliwością czekam na rozwój wątku
____________________
Monika
ORW 17:16, 18 mar 2018

Dołączył: 14 mar 2018
Posty: 26
____________________
Monika
ORW 17:21, 18 mar 2018

Dołączył: 14 mar 2018
Posty: 26
To jest główna część naszego "podwórka". Wielkość około 30m x 11m. U.iejscowiona od strony ulicy, przed wejściem głównym do budynku, od strony wschodniej.
____________________
Monika
Gardenarium 17:36, 18 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Aby stworzyć projekt potrzebny jest plan sytuacyjny z wymiarami i naniesionymi tymi elementami, których nie da się zmienić.

Czy ten plac zabaw ma być tak jak jest, piaskownica jest daleko od huśtawki, miejsce pomiędzy jest jakby "zmarnowane" bo "zabawki" są daleko od siebie, a może powinny być zgrupowane w jednym miejscu, aby móc mieć kącik do innych działań niż zabawa.

Drugie pytanie: w jakim wieku są dzieci?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:37, 18 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na planie opisz strony świata, plan powinien obejmować budynek, aby było jasno wiadomo, gdzie są jakieś ograniczenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ORW 17:45, 18 mar 2018

Dołączył: 14 mar 2018
Posty: 26
Wrzucę plan jutro, mam naszkicowany, ale zostawiłam w pracy.

Co do umiejscowienia placu zabaw, to może się zmienić, bo też jest przeznaczony do wymiany. Możemy dużo zmienić, bo chcemy by było praktycznie i użytecznie właśnie

Dzieci w różnym wieku, z założenia od 3 lat do 25 lat.
____________________
Monika
Gardenarium 18:10, 18 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ogród sensoryczny pomaga dzieciom odkrywać tajemnice natury, edukować, poznawać swoje zmysły. Powinien oddziaływać poprzez wzrok, dźwięk, zapach, dotyk, smak.
Trzeba wybrać takie rośliny, które mają wpływ na te wszystkie zmysły.
To bardzo cenne miejsce.

Trochę chaotycznie, ale staram się jak najwięcej wyszukać informacji i je zgromadzić tutaj.

Ważne w ogrodzie sensorycznym: (nigdy takiego nie robiłam, więc dla mnie to nowość)

- uprawa odpowiednich roślin (ustalenie ich listy)
- samodzielne wysiewy i pikowanie (miejsce do tego)
- kompostowanie (jakiś mały kompostownik)
- kolorowe pojemniki i doniczki do wykorzystania (często z odzysku - opakowania pet, pudełka metalowe)
- recycling (kapsle, płyty CD) z nich można zrobić fajne, kolorowe ozdoby ruchome
- robienie naturalnych wyciągów z roślin do nawożenia
- karmienie ptaków
- budowa domków dla pożytecznych owadów-
- szlaki, zakamarki, ogrody "dziurki od klucza", pętelki, ścieżki sensoryczne
- zakątki zmysłowe
- wzbogacenie krajobrazu
- zestawy narzędzi ogrodowych
- wytrzymałe rośliny sensoryczne
- dużo roślin które ulegną zniszczeniu podczas zajęć

Lista roślin ważnych:

szczypiorek, mięta, monarda, bazylia, oregano, paprocie, perowskia, szałwia, rozchodnik, czyściec wełnisty, dąbrówka rozłogowa, tojeść rozesłana, konwalnik, tymianek, trawy ozdobne miękkie w dotyku jak: tatarak, trzcinnik, następnie koniecznie lawenda, rozmaryn, truskawki, poziomki, borówki

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:15, 18 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wzrok - podniesione skrzynie do uprawy, kratki dla pnączy

Dotyk - rośliny miękkie owłosione, także rzeczy martwe, czyli kamyczki, zrębki, kora, drewno szorstkie i gładkie, cegły, bruki

Zapach - kwiaty, liście o silnym zapachu

Słuch - trawy, bambusy które wydzielają dźwięki przy podmuchach wiatru, nawierzchnie (suche liście pod nogami)

Smak - owoce-warzywa
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:16, 18 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ważne pytanie, czy są osoby na wózkach. Dla małych dzieci inna część ogrodu niż dla dorosłych, czy to się zmieści?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ORW 18:48, 18 mar 2018

Dołączył: 14 mar 2018
Posty: 26
Są osoby na wózkach. Widziałam, że stosuje się takie rabaty, w skrzyniach lub murkach, że można właśnie wózkiem pod nie pojechać, rośliny są na odpowiedniej wysokości.

Powierzchnia ogrodu wydaje mi się zbyt mała, żeby rozdzielać części dla starszych i młodszych.

Kwestia doboru roślin: wszystko o czym wspomniałaś Danusiu jest brane pod uwagę, te aspekty wpływu na zmysły, wytrzymałość, ale jest jeszcze jedna ważna kwestia: bezpieczeństwo! Nie może być w naszym ogrodzie roślin trujących, lub niebezpiecznych pod innymi względami (albo ewentualnie odpowiednio zabezpieczone). Z tego co kojarzę to będą odpadały cisy, bluszcz, konwalia.
____________________
Monika
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies