Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród sensoryczny

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród sensoryczny

Gardenarium 20:28, 19 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Świerki nie muszą być wycięte, mogą być bardzo wysoko podkrzesane. Z podnośnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ORW 20:31, 19 mar 2018

Dołączył: 14 mar 2018
Posty: 26
makadamia napisał(a)
Ze świerkami mam doświadczenie - wycinajcie czym prędzej i nawet się nie zastanawiajcie


Jakie te doświadczenia?
____________________
Monika
ORW 22:08, 19 mar 2018

Dołączył: 14 mar 2018
Posty: 26
Żeby nie było, że ja próżnuję Obmyślilam pierwszą wersję ogrodu: bardzo roboczą i baaardzo amatorską Ale od czegoś trzeba zacząć.

1) Wyznaczyłam linie rabat
2) Wyznaczyłam trzy strefy ogrodu: ogród ozdobny, plac zabaw, ogród użytkowy
3) Założyłam pozostawienie niektórych nasadzeń już obecnych w ogrodzie i włączenie ich w nowe rabaty.

Ogród ozdobny - opis
- F - fontanna
- Dookoła fontanny rabata z kwiatami (jakimi?)
- Dalej dookoła fontanny ławki (2 sztuki) i ścieżka sensoryczna (te paski po prawej stronie fontanny)
- Przejście na plac zabaw pod pergolą (glicynia?)

Plac zabaw - opis
- Wytyczenie placu zabaw żywopłotem niskim z bukszpanu (żeby pozostałe części ogrodu również były widoczne)
- W tej części przy podjeździe dla wózków wymyśliłam rabatę z trawami, z ławką (może podwyższoną, jakiś murek?)
- druga część rabatowa byłaby w dolnym lewym rogu i na całości wzdłuż ogrodzenia (pod świerkami)
- całość pokryta trawnikiem (poza rabatami)
- przejście do ogrodu użytkowego pod pergolą (co na pergolę? Glicynia?)

Ogród użytkowy - opis
- pod ścianą budynku skrzynię na warzywnik i zioła
- altana że stołem i ławkami (miałaby służyć do prac, odpoczynku)
- na rabatach pomyślalam o krzewach z jadalnymi owocami kilku drzewkach
- całość pokryta trawnikiem (poza rabatami).

Co o tym sądzicie? Jak to się ma Waszym zdaniem?

Nasadzeń jeszcze nie planowałam szczegółowo. Na razie skupiłam się na ogólnym zarysie. Mam nadzieję, że będzie coś widać na załączonym planie.

____________________
Monika
makadamia 08:43, 20 mar 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
ORW napisał(a)


Jakie te doświadczenia?


Mój tato zrobił sobie żywopłot ze świerków. Nie strzygł ich wcale, więc porosły dokładnie tak jak u Was. Ponieważ rosną gęsto, to - zgodnie ze swoją naturą - od dołu łysieją. Efekt jest taki, że na górze jest gęsto a na dole, tam gdzie właśnie potrzeba osłony - pusto. Posadził więc cisy, żeby dawały osłonę. Ale świerki mają bardzo płytki i rozległy system korzeniowy. Wyjaławiają i wysuszają kompletnie ziemię dookoła siebie. W promieniu 1,5m od pnia nic nie chce rosnąć oprócz bluszczu. W związku z tym te cisy też rosną mu pomału i nie przynoszą pożądanego efektu.

Dlatego uważam, że podkrzesanie ich i podsadzenie czymś innym nie wypali.
Wyciąć i posadzić czym prędzej coś innego.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 08:55, 20 mar 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Moniko, na początek ten plan jest bardzo fajny.

Wrzuć więcej zdjęć, bo trudno np.: poradzić wprowadzenie takich drzewek owocowych, jeśli nie wiadomo, jak wygląda ściana budynku

Czy trawnik jest Wam niezbędny? Przydaje się dzieciom do kopania piłki i zabaw w grupie, ale do tego potrzebny jest jeden, duży kawałek terenu. A tu wychodzi że byłby poszatkowany. Będzie trudny i czasochłonny w utrzymaniu. Zrezygnowałabym.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
ORW 17:10, 20 mar 2018

Dołączył: 14 mar 2018
Posty: 26
Trawnik jest konieczny. To nasze "podwórko" służy do zabawy, rekreacji, odpoczynku i nauki. Trawnik daje dużo możliwości.

A z tym dzieleniem to nie wiem. Trzeba to rzeczywiście przemyśleć. To pierwsza wersja dopiero
____________________
Monika
Anda 17:37, 20 mar 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Witaj Moniko Ogród sensoryczny brzmi bardzo ciekawie. Właściwie każdy ogród powinien taki być. Widzę, że Danusia się już odezwała i dała Ci dobre rady
Plan wg mnie już dobrze wygląda, tylko trochę trudno zobaczyć wszystko dokładniej. Może mogłabyś pokazać go trochę bardziej szczegółowo, tzn. na każdym zdjęciu jedna strefa?
Zamiast trawnika można też posiać mikrokoniczynę. Kosić regularnie mimo to trzeba, bo gdy kwitnie przylatuje do niej mnóstwo trzmieli i pszczół.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Gardenarium 18:39, 20 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zanim wpiszesz gatunek sprawdź, czy jest trujący, o czym sama wspominałaś:

Glicynia jest trująca. Nie może być na pergoli. Wiciokrzew, bluszcz odpada. Róże pojawiają się w zagranicznych zdjęciach, choć kłujące.

Clematis jest trujący. Więc może na pergoli powiesić brzęczydełka, które będzie można wzbudzać przy przechodzeniu. Sznury kolorowych kapsli nanizanych na sznurki?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:41, 20 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dodaję

Lista roślin ważnych:

szczypiorek, mięta, monarda, bazylia, oregano, paprocie, perowskia, szałwia, rozchodnik, czyściec wełnisty, dąbrówka rozłogowa, tojeść rozesłana, konwalnik, tymianek, trawy ozdobne miękkie w dotyku jak: tatarak, trzcinnik, następnie koniecznie lawenda, rozmaryn, truskawki, poziomki, borówki

Przy fontannie może być czyściec wełnisty, Imperata cylindrica Red Baron dla kontrastu, może szałwia Caradonna, albo obwódka z lawendy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:43, 20 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Części nawierzchni warto pokryć różnymi materiałami zrębki, kora itp. grysik kamienny, nie wszędzie trawnik.
Zastanów się, bo wszyscy radzą wyciąć wszystkie drzewa, czy jest gdzieś cień? On jest też potrzebny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies